05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021 

סרטן השופכן ואגן הכליה - מידע רפואי

Renal Pelvis and Ureter Cancers
מעודכן לתאריך  18.04.2021 

הטיפול בסרטן השופכן ואגן הכליה

סוג ומהות הטיפול בסרטן השופכן ואגן הכליה יקבע בהתאם לסוג המחלה, שלב המחלה ודרגתה. מטרת הטיפול להקטין את מימדי הגידול ולהקל על סימני המחלה.
ניתוח הוא הטיפול המקובל ביותר לטיפול בסרטן השופכן ואגן הכליה. בדרך כלל לאחר הניתוח יינתן טיפול מסייע נוסף, דוגמת טיפול כימותרפי. במידה שאין אפשרות לבצע ניתוח להסרת הגידול, יינתנו טיפולים אחרים שיכללו כימותרפיה וטיפול קרינתי.

ניתוחים לטיפול בסרטן השופכן ואגן הכליה

כריתת הכליה והשופכן (Nephro-Ureterectomy)

בניתוח זה מבוצעת הסרה של הכליה, השופכן והחלק העליון של שלפוחית השתן. במידת הצורך תוסרנה גם בלוטות הלימפה הסמוכות.

ניתוח להסרה חלקית של השופכן (Segmental Ureterectomy Resection)

בניתוח זה מסירים מהשופכן את החלק שבו התפתח הגידול. הניתוח אפשרי רק במידה שהגידול קטן מימדים, בעל דירוג נמוך ונמצא בתוך השופכן עצמו. לאחר הסרת הגידול מחבר המנתח את חלקי השופכן הנותרים, כדי לאפשר תפקוד תקין.

חיבור מחדש של השופכן (Ureterocystomy)

הניתוח יבוצע כאשר הגידול נמצא בחלק התחתון של השופכן. בניתוח זה מסירים את החלק התחתון של השופכן וחלק קטן משלפוחית השתן. לאחר הסרת החלק הנגוע, מחובר החלק הנותר של השופכן לשלפוחית השתן, על מנת לאפשר תפקוד תקין.

טיפול בלייזר (laser therapy)

טיפול זה יבוצע כאשר הגידול נמצא על פני השטח של השופכן. מטרתו להסיר את הגידול.

ניתוח לייזר אורטרוסקופי

בניתוח זה מוחדרת קרן לייזר מרוכזת דרך צינור השופכן במטרה להשמיד את תאי הגידול.

טיפול בחשמל

בדומה לטיפולי הלייזר, קיימים גם טיפולים בחשמל, במהלכם עושים שימוש בזרם חשמלי על מנת להסיר את תאי הגידול.

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

טיפול קרינתי שמטרתו להשמיד את תאי הגידול מבוסס על שימוש בקרני רנטגן (קרני X). יש בטיפול זה כדי לצמצם את היקף הגידול על מנת להקל על כאב, או לטפל בגידול שהתפשט.
בדרך כלל אורך הטיפול מספר דקות והוא ניתן על בסיס יומי במשך מספר ימים. תופעות הלוואי כוללות חולשה כללית, בחילה והקאה, אך התופעות חולפות עם סיום הטיפול.

כימותרפיה

כימותרפיה הוא שם כולל לטיפול באמצעות תרופות כימיות, המכונות ציטוטוקסיות (ציטו=תא, טוקסי=רעיל). הכימותרפיה כוללת מספר רב של תרכובות כימיות אשר יכולות להגיע לכל חלקי הגוף ומטרתן להרוס תאים סרטניים.
טיפול כימותרפי יכול להינתן לפני ניתוח, במקום ניתוח, לאחר ניתוח, לאחר הקרנות או במקביל אליהן. הטיפול הכימותרפי ניתן בדרך כלל באמצעות עירוי.