19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.10.2009 

סרטן בקליפת יותרת הכליה (קרצינומה אדרנו-קורטיקלית) - מידע רפואי

(Adrenocortical Carcinoma)
מעודכן לתאריך  25.10.2009 

הטיפול בסרטן קליפת יותרת הכליה

אופן הטיפול במחלה תלוי בשלב שבו היא אובחנה וכן במצבו הכללי של החולה. הטיפול בסרטן קליפת יותרת הכליה כולל בדרך כלל ניתוח להסרת הגידול וכן טיפול כימותרפי או טיפול קרינתי.

ניתוח להסרת גידול בקליפת יותרת הכליה

מטרת הניתוח היא הסרה של הגידול מבלוטת יותרת הכליה. במקרים מסוימים תוסר הבלוטה כולה, בניתוח לכריתת יותרת הכליה. בהתאם למצב התפשטות המחלה, יחליט המנתח אם להסיר רקמות נוספות שמסביב לבלוטת יותרת הכליה, ואף את בלוטות הלימפה הסמוכות.
ניתוח יבוצע בדרך כלל בחולה שמחלתו נמצאת בשלב I או II.

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

טיפול קרינתי שמטרתו להשמיד את תאי הגידול מבוסס על שימוש בקרני רנטגן (קרני X). יש בטיפול זה כדי לצמצם את היקף הגידול על מנת להקל על כאב, או לטפל בגידול שהתפשט.
בדרך כלל אורך הטיפול מספר דקות והוא ניתן על בסיס יומי במשך מספר ימים. תופעות הלוואי כוללות חולשה כללית, בחילה והקאה, אך התופעות חולפות עם סיום הטיפול.

כימותרפיה

כימותרפיה הוא שם כולל לטיפול באמצעות תרופות כימיות, המכונות ציטוטוקסיות (ציטו=תא, טוקסי=רעיל). הכימותרפיה כוללת מספר רב של תרכובות כימיות אשר יכולות להגיע לכל חלקי הגוף ומטרתן להרוס תאים סרטניים.
טיפול כימותרפי יכול להינתן לפני ניתוח, במקום ניתוח, לאחר ניתוח, לאחר הקרנות או במקביל אליהן. הטיפול הכימותרפי ניתן בדרך כלל באמצעות עירוי.
בטיפול במחלה הנמצאת בשלבים III ו- IV, ישולבו על פי רוב מספר סוגי טיפולים. אלו יכללו ניתוח להסרת הגידול וטיפול מסייע ומשלים, דוגמת טיפול כימותרפי וטיפול קרינתי.