14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.04.2021  באדיבות ה 

צהבת נגיפית מסוג C (הפטיטיס C) - מידע רפואי

Hepatitis C
מעודכן לתאריך  25.04.2021  באדיבות ה 

מבוא להפטיטיס C

מה זה הפטיטיס?

משמעות המונח הפטיטיס היא דלקת של הכבד. דלקת בכבד יכולה לנבוע ממספר גורמים כגון:
  • רעלנים.
  • תרופות מסוימות.
  • שתייה מופרזת של אלכוהול.
  • זיהום בחיידק או נגיף.
 
הפטיטיס הוא גם שמה של קבוצת נגיפים הפוגעת בכבד. הסוגים השכיחים של נגיפים אלה הם הפטיטיס A, הפטיטיס B והפטיטיס C.

מה ההבדל בין הפטיטיס A, הפטיטיס B והפטיטיס C?

הפטיטיס A, הפטיטיס B והפטיטיס C הן מחלות זיהומיות הנגרמות על ידי שלושה סוגי נגיפים שונים. למרות שכולם עלולים לגרום לסימפטומים דומים, הם מועברים בצורה שונה ומשפיעים על הכבד בצורה שונה.
הפטיטיס A מופיעה רק בצורת מחלה חריפה (אקוטית) ולא הופכת למחלה מתמשכת (כרונית). אנשים הסובלים מהפטיטיס A בדרך כלל מחלימים ללא טיפול. הפטיטיס B ו-C מתחילות אף הן כזיהום חריף, אך אצל חלק מהאנשים נשאר הנגיף בגוף וגורם למחלה כרונית ולבעיות בכבד לטווח ארוך. קיים חיסון להפטיטיס A ו-B אך לא להפטיטיס C.

הפטיטיס C

הפטיטיס C היא מחלת כבד מדבקת אשר יכולה להתבטא באופן קל כמחלה חריפה (אקוטית) הנמשכת מספר שבועות, או באופן קשה כמחלה כרונית המתמשכת חיים שלמים ועלולה לגרום נזק קטלני לכבד. המחלה נגרמת בשל הדבקה בנגיף הפטיטיס C (HCV) המועבר בעיקר באמצעות מגע עם דמו של נשא של המחלה.
הפטיטיס C חריפה- מחלה הנמשכת פרק זמן קצר, כ-6 חודשים לאחר החשיפה לנגיף הפטיטיסC . אצל מרבית החולים המחלה החריפה מובילה למחלה כרונית.
הפטיטיס C כרונית- מחלה חמורה המתמשכת על פני פרק זמן ארוך ומתרחשת כאשר נגיף ההפטיטיס נותר בגוף החולה. הפטיטיס C עלולה להמשך כל החיים ולגרום לבעיות חמורות בכבד לרבות צירוזיס (הצטלקות של הכבד) או סרטן הכבד.
כ-75%-85% מאלו שנדבקים בהפטיטיס C יהפכו לחולים כרוניים.

הסיכון להידבקות בהפטיטיס C

גם בתקופה שבה אין המחלה גורמת להופעת סימפטומים כלשהם עלולים האנשים הנושאים את הנגיף להדביק אחרים, למשל בעת שימוש משותף במחטים או בעת קיום יחסי מין לא מוגנים. אנשים רבים נדבקו בנגיף ההפטיטיס C ואינם מודעים לכך כיוון שהם לא נראים או לא מרגישים חולים.

תפוצת המחלה

הנגיף שכיח למדי ברוב המדינות העולם, ולפי ההערכות יותר מ-170 מיליון בני אדם נגועים בו. מידי שנה נדבקים במחלה 3 עד 4 מיליון בני אדם נוספים. לפי הסטטיסטיקה כ-60 אלף אנשים בישראל הם נשאים של הפטיטיס C כרוני, רובם לא מודעים לכך ואינם מקבלים שום טיפול.
שכיחות המחלה במדינות מזרח אירופה ומדינות ברה"מ לשעבר גבוהה יחסית בהשוואה למדינות המערב, עקב כך שבמזרח אירופה לא הקפידו על שימוש במחטים סטריליות, השתמשו בדם ומוצריו הרבה מעבר למקובל במערב והחלו להשתמש בכלי רפואה חד פעמיים באיחור. גם במדינות צפון אפריקה והמזרח הרחוק גבוהה שכיחות המחלה.