20 ינואר 2019 י"ד שבט תשע"ט
מעודכן לתאריך  30.11.2017 
מעודכן לתאריך  30.11.2017 

כאב ראש מקבצי

קול קורא להשתתפות במחקר

אם אתם בני 18-70 וסבלתם מכאבי ראש מקבציים במהלך 12 חודשים או יותר, ייתכן שאתם מתאימים להשתתפות במחקר שעשוי להביא לכם הקלה.
במחקר שמתחיל בימים אלו במסגרת מכבי שירותי בריאות, בראשותו של הנוירולוג ד"ר גבי וינשטיין, נבדקת יעילותה של תרופה חדשה כאמצעי לטיפול בכאב ראש מקבצי. התרופה נוסתה לאחרונה בחולי מיגרנה והציגה תוצאות טובות ומבטיחות.
אם אתם סובלים מכאב ראש מקבצי ומעוניינים להשתתף במחקר, אתם מוזמנים לפנות למתאמת המחקר במכבי, הגב' אלה פאר, באמצעות משלוח הודעת טקסט הכוללת את פרטיכם,
למספר 052-8547044

מהו כאב ראש מקבצי

כאב ראש מקבצי, המכונה לעתים גם כאב ראש מצררי, הוא התקף כאב הגורם לייסורים קשים. בשל חומרת הכאב, הסובלים ממנו נוהגים לכנותו 'כאב ראש אובדני'. כאב ראש מקבצי מתחיל באופן פתאומי ובלתי צפוי וגורם לכאב שעוצמתו עולה על זו שנגרמת עקב התקף מיגרנה או כל סוג אחר של כאב ראש. אף שמדובר בכאב עז ומייסר, אין מדובר במצב מסכן חיים.
הכאב מורגש בצד אחד של הראש, בדרך כלל סביב או מאחורי העין, והוא מלווה בתסמינים דוגמת אדמומיות, היצרות אישון, צניחת עפעף, אודם של העין ונזלת בצד המעורב בכאב. ההתקף נמשך בין רבע שעה ועד 3 שעות. לעתים הוא יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ואף יעיר את האדם משנתו. הכאב עלול לגרום לכך שהסובל יתהלך בחדר, ירקע ברגליו ואף יטיח את ראשו בקיר מפאת תסכול, חוסר מנוחה וייאוש.
 בדרך כלל ההתקף מופיע מדי יום, במשך מספר שבועות ואף חודשים רצופים. לאחר תקופת התקפים מתרחשת תקופה נטולת כאב שעשויה להימשך חודשים ואף שנים. במקרה של התקפים הדומים באופיים ואשר מתרחשים לאורך כל השנה, ללא 'מקבץ' אופייני, הכאב יוגדר ככאב ראש מקבצי כרוני.

מי מועד לחוות כאב ראש מקבצי

מדובר בתופעה נדירה הפוגעת ב- 1 מכל 1,000 אנשים. למרות שכל אחד עלול לסבול מהתקפי כאב אלו, הסטטיסטיקה מלמדת שכ-8 מכל 10 מהסובלים הם גברים בגילאי 30-50.
לא ידוע מה גורם להתפתחות התקף של כאבי ראש מקבציים, אך הם שכיחים בעיקר בעונות המעבר, בסתיו ובאביב. אצל חלק מהאנשים עלולה צריכת אלכוהול או עלייה משמעותית בחום הגוף לאחר פעילות גופנית מאומצת במזג אוויר חם, לעורר התקף.

כיצד ניתן לטפל בכאבי ראש מקבציים

התקפים של כאב ראש מקבצי עלולים לגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים ולכן יש להפנות את הסובלים לטיפול אצל נוירולוג או למרפאה המתמחה בטיפול בכאבי ראש. על פי רוב ניתן להקל על הכאב באמצעות תרופות מסוג טריפטנים או על ידי טיפול בחמצן. יעילות הטיפול משתנה מאדם לאדם ולעיתים יש צורך לנסות מספר טיפולים בטרם תושג שליטה בהתקפים.
טרם ידוע על טיפול שיכול להביא למיגור כאבי הראש או מניעתם. במסגרת המחקר החדש שמתחיל בימים אלו במכבי שירותי בריאות נבדקת יעילותה של תרופה חדשה שנוסתה לאחרונה בחולי מיגרנה והציגה תוצאות טובות ומבטיחות.

מי יכול להשתתף במחקר

אם אתם בני 18-70 וסבלתם מכאבי ראש מקבציים במהלך 12 חודשים או יותר, ייתכן שאתם מתאימים להשתתפות. רופא המחקר יבדוק גם גורמים נוספים כדי לקבוע את מידת התאמתכם. המשתתפים במחקר יקבלו את התרופה ללא תשלום ובמידת הצורך החזר תשלום בגין נסיעות.