23 מאי 2019 י"ח אייר תשע"ט
מעודכן לתאריך  27.02.2019 
מעודכן לתאריך  27.02.2019 

חודש המודעות לסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל. הוא נפוץ במידה דומה בקרב נשים וגברים והסיכון ללקות בו עולה עם הגיל. בדיקה שנתית עשויה להציל חיים. ישנן מגוון בדיקות לאבחון מוקדם, כמו גם בדיקה ביתית קלה ופשוטה – ללא עלות לחברי מכבי.
סרטן המעי הגס והחלחולת הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל, לאחר סרטן השד בקרב נשים וסרטן הערמונית בקרב גברים. מדי שנה מאובחנים בישראל כ-3,200 חולים חדשים במחלה, כ-90% מהם בני 50 ומעלה. גילוי מוקדם עשוי להציל חיים – ככל שהסרטן מטופל בשלב מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההחלמה.

איך למנוע את סרטן המעי הגס?

על מנת להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, מומלץ להקפיד על פעילות גופנית סדירה ולהימנע מעישון. בנוסף, ראוי לשמור על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, המצויים בדגנים מלאים, ירקות, פירות, וקטניות. צריכה יומית של סיבים תזונתיים מסייעת לניקוי המעי ובכך מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס.

מעבר לשמירה על אורח חיים בריא, החל מגיל 50 יש לערוך בדיקות תקופתיות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת. לחברי מכבי יש אפשרות לבצע מגוון בדיקות לאבחון מוקדם ללא עלות או בעלות מופחתת.

בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס - מצילות חיים

בדיקה ביתית קלה ופשוטה

בדיקה ביתית קלה ופשוטה לגילוי דם סמוי בצואה, המסייעת באיתור מוקדם של סרטן המעי הגס. דימום סמוי ממערכת העיכול עלול להיות סימן לשלבים הראשוניים של סרטן המעי הגס. זיהוי מוקדם וטיפול משפרים משמעותית את סיכויי ההחלמה.
ניתן לאסוף ערכת בדיקה מהמעבדה. לאיתור מעבדה הסמוכה למקום מגוריך>

לגברים ונשים בגילאי 50-74 מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לשנה – ללא עלות לחברי מכבי.
בגילאים אחרים ניתן לבצע את הבדיקה בהפנית רופא משפחה. לבקשת הפניה מרופא>
למידע נוסף – בדיקת דם סמוי בצואה>


קולונוסקופיה – אבחון וטיפול מיידי

בדיקה יסודית של המעי הגס המאפשרת זיהוי גידולים והסרתם המידית. הבדיקה אורכת כחצי שעה ומתבצעת באמצעות החדרת צינור דק שבקצהו מצלמה זעירה למעי. בתום הבדיקה נשלחות הדגימות שנלקחו לביופסיה.
לביצוע הבדיקה נדרשת הפנית רופא. לזימון תור>
חברי מכבי בכל הגילאים יכולים לערוך את הבדיקה בתשלום השתתפות עצמית. למידע נוסף>

קולונוסקופיה וירטואלית – מיוחד לחברי מכבי שלי

בדיקת CT לא פולשנית המאפשרת הדמיה של חלל הבטן וזיהוי גידולים במעי. הבדיקה אורכת מספר דקות בלבד ומאפשרת זיהוי של כ-90% מכלל הגידולים במעי. ניתן לבצע את הבדיקה בהפנית רופא משפחה. לבקשת הפניה מרופא>
קולונוסקופיה וירטואלית בהשתתפות עצמית מופחתת