26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) - מידע רפואי

(Angina Pectoris)
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

סימפטומים של תעוקת חזה

קיים מגוון רב של סימפטומים הקשורים לתעוקת חזה, ביניהם:
  • כאב או אי-נוחות במרכז החזה.
  • הזעה קרה.
  • בחילה.
  • סחרחורת.
  • קושי בנשימה.
  • עייפות רבה.
 
הסימפטום הנפוץ ביותר הוא כאב המתואר כתחושת לחץ, "שריפה" או כובד. לעיתים הכאב מתחיל במרכז החזה ואז מקרין ליד שמאל, לכתפיים, ללסת התחתונה, למרכז הגב או לצוואר. לרוב נמשכים הסימפטומים כ- 5-15 דקות.
תעוקת חזה מופיעה בעיקר בעת ביצוע מאמץ גופני, דוגמת הליכה או עלייה במדרגות, כאשר שריר הלב זקוק לאספקה רבה יותר של חמצן. היא יכולה להופיע גם בעת התרגשות, חשיפה לקור, עישון ולאחר ארוחה כבדה. ההתקף חולף או פוחת עם סיום המאמץ, או על-ידי שימוש בתרופה ניטרוגליצרין.
אצל חולים רבים מופיעה תעוקת חזה בשעות קבועות של היום, במיוחד בבוקר או אחר הצהריים.
קיימים שלושה סוגים עיקריים של תעוקת חזה:

1. תעוקת חזה יציבה

תעוקת חזה יציבה היא הסוג הנפוץ ביותר. הכאב מופיע בעיקר בעת ביצוע מאמץ גופני דוגמת הליכה או עלייה במדרגות, ועובר בעת מנוחה או על-ידי נטילת ניטרוגליצרין. הוא נמשך עד 15 דקות אבל לרוב חוזר עם חידוש המאמץ הגופני.
תעוקת חזה יציבה מאופיינת על-ידי התקפים אשר מופיעים עם ביצוע רמת פעילות מסוימת. חולה עם תעוקת חזה יציבה יודע בדרך כלל איזו רמת פעילות תעורר התקף.
במרבית המקרים של תעוקת חזה יציבה אין צורך בהתערבות רפואית מיוחדת, למעט (בחלק מהמקרים) איזון תרופתי יעיל. יש לעדכן את הרופא המטפל כאשר חל שינוי בתדירות שבה מתרחשים ההתקפים, ברמת הפעילות המעוררת את ההתקפים, במשך ההתקפים או בעוצמת הכאב.

2. תעוקת חזה בלתי יציבה

בתעוקת חזה בלתי יציבה מתרחשים ההתקפים בתדירות הולכת וגוברת. הכאב מופיע לאחר מאמץ קל, כגון כמה צעדים, או אפילו בעת מנוחה. משך הכאב ארוך יותר ועוצמתו קשה יותר מזו של תעוקה יציבה. לרוב נטילת ניטרוגליצרין לא מקלה על הכאב.
תעוקת חזה בלתי יציבה יכולה להופיע בעקבות תעוקת חזה יציבה, אך יכולה להתרחש גם ללא תנאי מקדים. תעוקת חזה בלתי יציבה היא מצב חירום הדורש אשפוז מיידי מאחר שהיא עלולה להתקדם להתקף לב. ברוב המקרים יש צורך בטיפול פולשני.

3. תעוקת חזה על רקע התכווצות העורק הכלילי

בסוג הזה של תעוקת חזה, שמכונה גם תעוקת חזה פרינצמטל, מתרחשת התכווצות פתאומית של העורק הכלילי שגורמת להיצרות משמעותית בעורק ולירידה ניכרת בכמות הדם העוברת דרכו. מצב זה קורה ללא כל התרעה מוקדמת, לעתים קרובות בעת מנוחה או שינה.
תעוקת חזה על רקע התכווצות העורק הכלילי אינה מצב נפוץ. היא מופיעה בעיקר אצל נשים.

מתי פונים לקבלת טיפול רפואי

יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי כאשר אתם סובלים מתעוקת חזה והסימפטומים:
  • מעירים אתכם בלילה.
  • ממושכים יותר.
  • מופיעים בתדירות גבוהה יותר.
  • עזים יותר.