21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.12.2012  באדיבות ה 

סקלרודרמה (טרשת רקמת חיבור) - מידע רפואי

(Scleroderma)
מעודכן לתאריך  12.12.2012  באדיבות ה 

הטיפול בסקלרודרמה

עדיין לא פותח טיפול המרפא את מחלת הסקלרודרמה. הטיפולים הקיימים מאפשרים הקלה על הסימפטומים, לרבות ריכוך העור והפחתת הדלקת. עבור חלק מהחולים חשיפה לחום עשויה להפחית את חומרת הסימפטומים.

טיפול בסימפטומים עוריים

טיפול חיצוני בשינויים הנגרמים בעור אינו יכול להשפיע על מהלך המחלה, אך עשוי להקל על הכאב ולהפחית היווצרות כיבים.
טיפול בתרופות הניטלות בבליעה, דוגמת מתוטרקסאט או ציקלוספורין (תרופות המדכאות את המערכת החיסונית), עשוי לסייע בהפחתת ההתעבות של העור. מתוטרקסאט עלולה לגרום לנזק לעובר, ועל-כן אסורה לשימוש בעת הריון. היא אף פוגעת בצורה הפיכה בפוריות האישה והגבר. הטיפול במתוטרקסאט מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, תפקודי כבד וכליות.

כאבי מפרקים

משחות, קרמים וטבליות המכילים חומרים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDs) יכולים להקל על הסימפטומים הגורמים לכאב (למשל נאפרוקסן, שם מסחרי: נרוסין).
יש תועלת מוגבלת בשימוש בתכשירים המכילים סטרואידים.

תופעת ריינו (רגישות הגפיים לקור)

הימנעות מחשיפה לקור (רצוי להימנע ממגע עם מקומות קרים דוגמת מקפיא או מים קרים), הקפדה על שמירת חום (חבישת כפפות וגרביים שומרות חום במזג אוויר קר) ושהייה במקומות חמים, עשויות להוות אמצעי מנע יעילים או אמצעים להפחתת חומרת הסימפטומים.
הימנעות מעישון (חומרים מסוימים שבטבק גורמים להתכווצות כלי הדם הקטנים) תסייע למנוע התקף או את החמרתו.
שתיית תה, קפה או קולה (משקאות המכילים קופאין) עלולים להחמיר את הסימפטומים.
התקפים של תופעת ריינו עשויים להשתפר בעקבות טיפול בתרופה ניפדיפין או תרופה אחרת ממשפחת חוסמי תעלות סידן. אין לשתות מיץ אשכוליות בתקופת נטילת ניפדיפין, שכן המיץ עלול להגדיל את כמות התרופה הנספגת על ידי הגוף, ולגרום לשינויים בלתי רצויים בלחץ הדם.

עיכול

הימנעות ממצבי "רעב" ואכילת ארוחות קטנות יסייעו במניעת או בהפחתת תופעות של צרבת או בעיות הנוגעות למערכת העיכול.

כשל כלייתי ויתר לחץ דם

כשל כליות חריף ויתר לחץ דם חמור העלולים להיגרם כתוצאה מסקלרודרמה, מטופלים על ידי שימוש בתרופות ממשפחת חסמי ה-ACE . למשל אנאלאפריל (שמות מסחריים: אנלדקס, אנאלפאפריל), ראמיפריל (שמות מסחריים: טריטייס, רמיטנס) וקאפטופריל.

דלקת ריאות

דלקת חריפה בריאות העלולה לנבוע מהמחלה מטופלת בציקלופוספאמיד (תרופה ציטוטוקסית בעלת פעילות המדכאת את מערכת החיסון), בתוספת סטרואידים (כמו פרדניזון) במינון נמוך.

טיפולים ניסויים

טיפולים חדשניים בסקלרודרמה נמצאים בשלב מתקדם של ניסויים קליניים. דווח כי טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון, גלובולין אנטי-תימוציט ומיקופנולט מופטיל (סלספט), הצליח להשיג שיפור בסימפטומים העוריים ואף עיכוב של מהלך המחלה המערכתית. כאמור, טיפולים אלה נמצאים בשלב מתקדם של ניסויים קליניים.