14 אפריל 2021 ב' אייר תשפ"א
תאריך:  21.11.2018 

אאורטה בטנית – בשביל השקט הנפשי שלך

בן 65 ומעלה ומעשן? בדיקת אולטרסאונד פשוטה מאפשרת לזהות אם יש לך מפרצת באבי העורקים. למפרצת אין סימנים מקדימים ולכן חשוב להיבדק בזמן. זו בדיקה פשוטה ומהירה, ובגילאי 65-74 ניתן להיבדק במסגרת סל הבריאות. אז תשקיע כמה דקות בבדיקה ותחסוך לעצמך דאגות מיותרות
תאריך:  21.11.2018 
 

מהי בדיקת אאורטה בטנית?

בדיקת אולטרסאונד מהירה שבמהלכה סורקים את אזור הבטן והחזה באמצעות גלי קול. הבדיקה מאפשרת לזהות אם קיימת מפרצת באבי העורקים (האאורטה), העורק הראשי שמוביל דם מהלב אל הגוף.
עם השנים העורקים מאבדים מגמישותם ועלולים להתרחב ולהימתח. זה מצב מסוכן שמתפתח בהדרגה ואין לו סימנים מקדימים. מרבית המקרים מתגלים אצל גברים מעל גיל 65, עם רקע של עישון. אבחון מוקדם מרחיב את אפשרויות הטיפול וההחלמה. הדרך היעילה ביותר לאבחון היא בדיקת אאורטה בטנית – בדיקה פשוטה שאורכת כמה דקות בלבד.

למה כדאי לך להיבדק?

  • למפרצת אין סימנים מקדימים ולכן חשוב להיבדק
  • גילוי מוקדם וקבלת טיפול בזמן יכולים להציל חיים
  • הבדיקה קלה, מהירה ובטוחה, ללא קרינה
 

למי מומלץ לעשות בדיקת אאורטה בטנית?

הבדיקה מומלצת לגברים בגיל 65 עד 74, שמעשנים כיום או שעישנו בעבר. ניתן להיבדק במסגרת סל הבריאות.

איפה אפשר להיבדק?

במכוני אולטרסאונד ברחבי הארץ. אין צורך בהפניה, פרט למכוני אסותא.

איך מתבצעת אאורטה בטנית: מידע והנחיות

לפני הבדיקה יש לצום במשך 4 שעות. אפשר לשתות מים פושרים. להנחיות נוספות >
לפני הבדיקה יש להסיר את החולצה מאזור הבטן ולשכב על מיטה. מבצע הבדיקה, הטכנאי או הרדיולוג, ימרח על הבטן ג'ל על בסיס מים שיסייע להעברת גלי הקול ולשיפור איכות התמונה. לאחר מכן הוא יעביר על הבטן סורק ידני, שישלח גלי קול אל האיברים הפנימיים. המחשב יתרגם את גלי הקול לתמונה שתאפשר להעריך את מצב כלי הדם.
לרוב הבדיקה תושלם בתוך 20 דקות. אפשר לשוב לשגרה הרגילה מיד לאחר הבדיקה. התוצאות יתקבלו תוך מספר ימים ויישלחו לרופא המטפל.

לאחר הבדיקה: מה משמעות התוצאות?

אם במהלך הבדיקה יתגלה ממצא שמחייב המשך בירור, יבוצעו בדיקות נוספות שיעזרו לקבלת אבחנה מדויקת של המצב הרפואי. אם יתגלה שישנה מפרצת, ניתן לקבל טיפול שימנע התרחבות נוספת של העורקים ויסייע לזרימת דם תקינה.