18 מרץ 2018 ב' ניסן תשע"ח
מעודכן לתאריך  08.11.2009  באדיבות ה 

סינוסיטיס - מידע רפואי

(Sinusitis)

אבחון של סינוסיטיס

האבחון של סינוסיטיס מתבצע בדרך כלל על סמך ההיסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית. על פי רוב מספיקים אמצעים אלה כדי לבדל בין סינוסיטיס לבין זיהום בדרכי הנשימה העליונות או הצטננות. חשוב לבדל בין סינוסיטיס לבין הצטננות וזיהומי דרכי הנשימה כי הטיפול בשני מצבים אלו שונה.
הצטננות וזיהום של דרכי הנשימה העליונות הן בדרך כלל מחלות נגיפיות שהטיפול בהן באמצעות אנטיביוטיקה מיותר ואף עלול להיות מסוכן. סינוסיטיס יכול לערב זיהום חיידקי עבורו יש צורך בטיפול אנטיביוטי או זיהום נגיפי שעבורו השימוש באנטיביוטיקה מיותר.

בדיקות

במרבית המקרים אבחון של סינוסיטיס חריף (אקוטי) אינו מצריך בדיקות, מעבר לבדיקה על ידי הרופא המטפל, אולם לעיתים אלו תידרשנה בכול זאת.
  • צילום רנטגן. בעבר התבסס האבחון של סינוסיטיס על צילומי רנטגן. הבעיה בשיטת אבחון זו שהיא אינה ממוקדת דיה ודורשת מיומנות טכנית גבוהה. מחקרים הראו כי רק ב-55% מהמקרים ניתן לאבחן סינוסיטיס באמצעות צילום רנטגן.
  • סריקת CT. צילום CT עשוי לתת תמונת מצב טובה של הסינוסים, מעברי האוויר והחללים הסמוכים. הצילום יספק מידע לגבי היחס בין הנוזל לאוויר בסינוסים, חסימות סינוסים והתעבות של השכבה הפנימית של הסינוסים.
  • אולטרה-סאונד. שיטה מהירה לביצוע, אמינה יחסית ופחות יקרה מאשר CT. יחד עם זאת ראוי לציין שהתוצאות אינן מדויקות באותה מידה של צילום CT.
  • בדיקה אנדוסקופית בהרדמה מקומית. בדיקה זו מאפשרת לרופא לצפות במעברי האוויר באמצעות מצלמה זעירה המוחדרת דרך האף, ולקבוע האם קיים ניקוז תקין של הסינוס. בשיטה זו ניתן לזהות גם גורמים המביאים לקשיי נשימה כגון פוליפים, שקדים מוגדלים ועיוותים במחיצת האף.
  • ניקוז הסינוסים. רופא אף-אוזן-גרון מנקז את הסינוסים במטרה לזהות את מחוללי הזיהום. במהלך הבדיקה מוחדרת מחט אל הסינוס דרך העור והעצם (או דרך החניכיים) כדי לשאוב משם נוזל דלקתי. הנוזל נשלח לבדיקת תרבית במעבדה לשם זיהוי הגורם לזיהום. לאחר זיהוי החיידק (כיומיים) ניתן להתאים לו אנטיביוטיקה יעילה.

    אמצעי אבחון זה אינו הליך נפוץ משום שהבדיקה כרוכה בחוסר נוחות רב. לרוב מעדיפים להשתמש בצילום CT שמאפשר קבלה של תמונת מצב ברורה ולתת אנטיביוטיקה מקובלת, בהיותה יעילה בדרך כלל גם ללא זיהוי וודאי של החיידק המזהם.