19 נובמבר 2018 י"א כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.11.2009 

הרפס סימפלקס (שלבקת) - מידע רפואי

Herpes
מעודכן לתאריך  09.11.2009 

סיבוכים של הרפס סימפלקס

הזיהומים הנגרמים על ידי נגיף ההרפס הם על פי רוב קלים, וחולפים מעצמם ללא כל טיפול. במקרים נדירים עלולים להתרחש סיבוכים, בעיקר אצל אנשים בעלי ליקויים במערכת החיסון, כמו מטופלים בכימותרפיה וחולי איידס.
חלק מהסיבוכים האפשריים של הרפס סימפלקס:

התייבשות

הכאב המוסב מהפצעים שבאזור הפה עלול לגרום (במיוחד לילדים קטנים) להימנעות משתייה שתביא לערעור מאזן הנוזלים בגוף.

שלפוחיות על האצבעות

נגיף ההרפס יכול להתפזר לחלקים שונים בעור הגוף אשר באו במגע עם הפצעים. זיהום מסוג זה עלול לגרום למשל להופעת שלפוחיות כואבות על האצבעות. ניתן לטפל בו בקלות יחסית בעזרת תרופות אנטי-נגיפיות.

דלקת עיניים

חדירה של נגיף ההרפס לעין כתוצאה ממגע יד שנגעה קודם לכן בפצעון, יכולה לגרום לדלקת עיניים המתבטאת בהתנפחות, בגירוי של העיניים והופעת שלפוחיות על העפעפיים. טיפול אנטי נגיפי הניתן על ידי רופא עיניים עשוי לסייע להתגבר על הבעיה.
חשוב מאוד לא לגעת בעיניים כאשר סובלים מפצעי קור. במידה שחייבים לגעת בעין, למשל לצורך הסרת עדשות מגע, יש להקפיד על רחיצת הידיים בצורה יסודית לפני כן. מומלץ להימנע משימוש בעדשות מגע בעת התפרצות ובכך למנוע אפשרות לסיבוך.

דלקת קרום המוח

חדירת נגיף ההרפס סימפלקס למוח גורמת לדלקת בקרום המוח. זו עלולה לגרום לפגיעה מוחית קשה ולמוות. מקרים אלה נדירים. הטיפול ניתן באמצעות הזרקה של תרופה אנטי נגיפית לווריד.

הרפס סימפלקס והריון

אישה הרה הסובלת מהתפרצות של הרפס גניטאלי בעת הלידה, עלולה להעביר את הנגיף לתינוק. אם הלידה מתרחשת במהלך ההתפרצות הראשונה של הנגיף עלול התינוק לסבול מנזק חמור, כיוון שבהתפרצות הראשונה עדיין אין לאם נוגדנים נגד הנגיף להעביר לו.
במידה שהוולד נדבק בהרפס במהלך הלידה, הסימפטומים יופיעו אצלו במהלך 2-3 השבועות שלאחריה. הרפס עלול להוות מחלה מסכנת חיים עבור תינוק בשבועות הראשונים לחייו. טיפול תרופתי עשוי לצמצם או למנוע נזק משמעותי לתינוק.

תינוקות

תינוקות עלולים להידבק בנגיף ההרפס מסוג 1 במקרה שהאם או אחד מהמטפלים בבית החולים סובל משלפוחיות הרפס בידיים או על השפתיים.