01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הפלה מלאכותית (הפסקת הריון יזומה) - מידע רפואי

Abortion
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

השיטות לביצוע הפלה יזומה

הפלה היא התערבות רפואית פולשנית, ולכן מבוצעת בבתי חולים או במרכזים רפואיים שקיבלו ממשרד הבריאות התר לביצוע הפלות. ההפלה מבוצעת במסגרת אשפוז יום, ללא צורך בשהות ממושכת בבית החולים.
טרם ביצוע ההפלה יש לעבור בדיקה גניקולוגית מלאה, סריקת אולטרא סאונד ובדיקות דם כלליות, על מנת לוודא את סוג הדם ולשלול אנמיה. בהתאם לשבוע ההריון תישקל שיטת ההפלה המתאימה ביותר.
ברוב המקרים, על מנת למנוע התפתחות זיהום לאחר ביצוע ההפלה, יש צורך בנטילת אנטיביוטיקה לאחר הפעולה.

גלולת היום שאחרי

גלולת היום שאחרי היא אמצעי מקובל ונפוץ למניעת הריון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. עם אלו נמנות הגלולות "פוסטינור" (ללא מרשם רופא) ו"אלה" (נדרש מרשם רופא). הגלולה אינה 'גלולת הפלה', מאחר שמדובר במניעת היווצרות ההריון עצמו, ולא בהפסקת הריון קיים.

הפלה תרופתית מוקדמת (עד לשבוע ה- 9 להריון)

ניתן לבצע הפלה תרופתית במשך 49 הימים הראשונים להריון (כשלושה שבועות של אחור במחזור החודשי). סיכויי ההצלחה של שיטה זו קטנים ככל שעולה גיל ההריון והיא אינה מומלצת מעבר לשבוע ה- 9 להריון. שיעור ההצלחה הוא כ- 95%. כרבע מכלל ההפלות המלאכותיות בישראל מבוצעות בשיטה זו.
ההפלה מבוצעת על ידי נטילת שתי טבליות בהפרש של 48 שעות. השפעתן גורמת להפסקת ההריון באופן שדומה להפלה טבעית.
הטבלית הראשונה מכונה מיפריסטון (Mifepristone), או בשמה המסחרי מיפג'ין. תרופה זו נוגדת את פעולת ההורמון פרוגסטרון, אשר מסייע בהכנת רירית הרחם לקליטת העובר. חסימת ההורמון פרוגסטרון גורמת לירידה באספקת הדם לעובר ולהיפרדות שק ההריון מדופן הרחם. התרופה ניתנת בבית החולים, ולאחר נטילתה יש לשהות במקום להשגחה במשך כשעתיים.
בחלוף 48 שעות מנטילת מיפג'ין, שוב במסגרת בית החולים, ניתנת תרופה פרוסטגלנדינית בשם מיזופרוסטול או סייטוטק. פרוסטגלנדינים גורמים להתכווצות הרחם ולפליטת תוכן ההריון. לאחר נטילת התרופה יש להישאר להשגחה בבית החולים במשך כ- 6 שעות.
באמצעות סריקת אולטרא סאונד יקבע אם הרחם רוקן לחלוטין. במידה שכתוצאה מהפעולה לא נפלט כל תוכן ההריון, יהיה צורך בשאיבת ההריון (בדומה לגרידה). שבועיים לאחר הפעולה תיערך בדיקה על מנת לוודא שתהליך הפסקת ההריון הושלם.
תופעות הלוואי של הפסקת הריון תרופתית הן כאב בטן דמוי מחזור ודימום וגינלי. כמו כן תיתכנה תופעות לוואי הכוללות בחילה, הקאה או שלשול. הסיכונים להיווצרות זיהום או פגיעה ברחם נמוכים ביותר, מאחר שאין מדובר בפעולה פולשנית.

הפלה באמצעות שאיבה (מבוצעת בשבועות 7-15 להריון)

הפלה מלאכותית באמצעות שאיבת ההריון נקראת בלשון השגורה גרידה. זוהי השיטה המקובלת אשר מבוצעת במרבית המקרים בהם גיל ההריון אינו עולה על 12 שבועות. לאחר השבוע ה- 12 עולה הסיכון לניקוב דופן הרחם בעקבות הפעולה. יחד עם זאת, בחלק מבתי החולים בישראל תבוצע פעולה זו עד לשבוע ה- 16, או אף עד לשבוע ה- 20.
הפסקת ההריון מבוצעת בחדר ניתוח תחת הרדמה כללית, במסגרת אשפוז יום. אל חלל הרחם של האישה מוחדר צינור המחובר למשאבה. באמצעות צינור זה נשאב תוכן ההריון ומבוצע ריקון של חלל הרחם. בסיום הפעולה מתבצעת סריקת אולטרא סאונד על מנת לוודא שתוכן הרחם רוקן לגמרי.
בחלק מהמקרים, טרם ביצוע השאיבה, יוחדר אל צוואר הרחם חומר סופח נוזלים שמטרתו לסייע בהרחבה הדרגתית של צוואר הרחם.
לאחר הפעולה יש להישאר להשגחה במשך מספר שעות.
הפסקת הריון בשיטה זו היא פעולה פולשנית שעלולה לגרום לסיכונים הכוללים:
  • ניקוב דופן הרחם.
  • דימום.
  • אי ספיקה של צוואר הרחם (בעתיד), שעלולה לגרום ללידה מוקדמת בהריון עתידי.
  • זיהום העלול לגרום לבעיות פוריות.
 

הפלה מאוחרת (אחרי השבוע ה- 12 להריון)

לאחר השבוע ה- 12 להריון עולה באופן משמעותי הסכנה לדימום, זיהום, או ניקוב של דופן הרחם בעקבות הגרידה המקובלת. לפיכך, מעבר לשבוע ה- 12 מבוצעת בדרך כלל הפסקת הריון בשיטת 'בוארו'.
בשיטה זו מוזרק לשק מי השפיר שברחם חומר הגורם להתכווצויות דמויות צירי לידה. התכווצויות אלו גורמות לפליטת העובר והשליה. בתום התהליך תבוצע גרידה (שאיבה) בחדר ניתוח, על מנת לוודא שחלל הרחם נקי לחלוטין. התהליך עלול להימשך מספר ימים וכרוך בכאב.

הרחבה של צוואר הרחם ופינוי (Surgical Dilation and Evacuation, D&E, מהשבוע ה- 15 להריון)

בתהליך זה מרוקן תוכן הרחם באמצעות מלקחיים וצינורית שאיבה. טרם ביצוע הפעולה תבוצע הרחבה של צוואר הרחם באמצעות מכשור. הפעולה אורכת כ- 20 דקות, תחת הרדמה כללית, באשפוז יום. לאחר הפעולה יתכן דימום שימשך כ- 14 יום.

הפלה בשבועות 20-24 להריון

בשלבים מאוחרים של ההריון ניתן לבצע את ההפלה בשתי שיטות.
השיטה הראשונה מתבצעת בשני שלבים, כול אחד מהם תחת הרדמה כללית. בשלב הראשון עוצרים את פעימות ליבו של העובר ומרככים את צוואר הרחם. בשלב השני המתבצע למחרת היום, מרוקן תוכן הרחם באמצעות D&E, על ידי שאיבה ומלקחיים. הפעולה מחייבת אשפוז בבית החולים.
בשיטה השנייה מוזרק לרחם פרוסטגלנדין על מנת לגרום להתכווצויות חזקות, דמויות צירי לידה. התכווצויות אלו נמשכות כ- 6-12 שעות. בדרך כלל תינתנה לאישה תרופות משככות כאב. לאחר מכן, תחת הרדמה כללית, ירוקן תוכן הרחם באמצעות מלקחיים וצינורית שאיבה (בטכניקת D&E). פעולה זו מחייבת אשפוז והשגחה. אם לאחר ההפלה מופיע דימום כבד, כאב בלתי נסבל או חום גבוה, יש לפנות בהקדם לחדר מיון.

גרימת הפלה על ידי דיקור סיני

בסין של שנות השישים של המאה שעברה, אסר מנהיגה מאו טסה-טונג ללדת יותר מילד אחד. עקב רצונם של הסינים בבן זכר, כאשר היה ידוע שהעובר הוא ממין נקבה פנה חלק ניכר מהאוכלוסייה לביצוע הפלה יזומה.
הפלות רבות באותן שנים בוצעו באמצעות דיקור סיני. ידוע שדיקור של הנקודות (San Yin Chiao (SP6 ו- (He Gu (LI4 יכול לגרום להפלה תוך 24 שעות, אך גם דיקור בנקודות נוספות יכול לגרום להתכווצויות של הרחם ולפגיעה בהריון.
שיטה זו אינה מקובלת או מומלצת. אם מישהי ביצעה הפלה בשיטה זו חשוב שתבצע גם בדיקה גניקולוגית שכוללת אולטרה סאונד, על מנת לוודא שתוכן הרחם אכן רוקן בשלמותו, ושאין צורך בגרידה משלימה.