25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת (רקטום) - מידע רפואי

((Colo-Rectal Cancer (Bowel Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 
המעי מהווה חלק ממערכת העיכול, ומורכב משני חלקים - המעי הדק, ובהמשכו המעי הגס. בקצהו של המעי הגס נמצא הרקטום (החלחולת).
בעקבות אכילה ובליעה יורד המזון דרך הוושט אל הקיבה, שם מתחיל תהליך העיכול (פירוק המזון וספיגת רכיבים שלו לדם). מהקיבה עובר המזון למעי הדק ובהמשך אל המעי הגס. במעי הדק מתרחשת ספיגה של רכיבי המזון החיוניים לגוף ובמעי הגס נספגים המים. מה שנותר מהמזון אלו רכיבים שלא נספגו לגוף וזו פסולת המכונה צואה. הצואה נאגרת ברקטום עד להפרשתה מהגוף דרך פי הטבעת.
כמעט כל מקרי סרטן המעי מופיעים במעי הגס, ורק מיעוט נדיר מתגלה במעי הדק.
סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת (רקטום) הם גידולים ממאירים המופיעים בחלק האחרון של מערכת העיכול. הסרטן נגרם בעקבות שינויים המתרחשים בתאים אשר מרפדים את דופן המעי. אלו מביאים לגדילה לא תקינה והתרבות בלתי מבוקרת של התאים הללו.
ברוב המקרים, תחילה יופיעו פוליפים, שהם גידולים שפירים, שאם לא יוסרו יוכלו עם הזמן להתפתח לגידול מקומי, וכמובן אם הוא לא יטופל יוכל לגרום לתמסינים בדרכי העיכול, כמו חסימת המעי, ואף להתפשט לאברים נוספים כמו הכבד.
שללא טיפול מתאים עלולים להפוך עם הזמן לגידולים ממאירים. במידה שאלו לא יטופלו הם ישלחו גרורות אל חלקי גוף נוספים ויביאו להתפשטות הסרטן.

סיכויי ההחלמה

ככל שהסרטן יתגלה ויטופל בשלב מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההחלמה.
סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס ומסרטן החלחולת תלויים במספר גורמים:
  • שלב המחלה: האם הסרטן נותר מוגבל לדופן המעי הגס, האם ניקב חור בדופן המעי והאם התפשט בגוף.
  • האם מדובר בסרטן חוזר.
  • מצבו הבריאותי הכללי של החולה.
 בשנת 2019 אובחנו בישראל 2,865 מקרים חדשים של סרטן חודרני של המעי הגס והחלחולת. בשנה זו היה סרטון חודרני של המעי הגס והחלחולת הסרטן השני בשכיחותו בישראל בכלל האוכלוסייה. נמצא כי 40.2 מהחולים החדשים בשנת 2019 אובחנו בשלב מחלה מוקדם - מעל 90% היו ללא גרורות בעת האבחנה.