26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת (רקטום) - מידע רפואי

((Colo-Rectal Cancer (Bowel Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

גורמים לסרטן המעי הגס ולסרטן החלחולת

הגורמים להופעת גידולים סרטניים במעי הגס ובחלחולת אינם ידועים, אולם קיימות ראיות באשר לגורמים המגבירים את הסיכון ללקות בהם.

אורח חיים

קיימות עדויות שקיים קשר בין סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת ובין תזונה לקויה. תזונה דלה בסיבים תזונתיים ועשירה בשומן ובחלבונים מן החי, מגבירה את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת. אף עודף משקל, מיעוט בפעילות גופנית ועישון, עלולים להגביר את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס וסרטן החלחולת.

פוליפים

רוב הגידולים הסרטניים במעי הגס מתפתחים מפוליפים הידועים גם בשם אדנומה. אלו גושים שפירים, טרום סרטניים, המתפתחים בדרך כלל בדופן המעי. תחילה ידובר בגושים שפירים אולם אלו עלולים להתפתח לגידולים ממאירים.

גיל

מקובל לסבור שגיל הוא גורם המשפיע על עליית הסיכון להופעת סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת. עם עליית הגיל עולה הסיכון ללקות בגידולים אלו. 85% מהמקרים מאובחנים אצל אנשים מעל גיל 60.

היסטוריה משפחתית ונטייה תורשתית

היסטוריה משפחתית של סרטן המעי עלולה להצביע על נטייה תורשתית לחלות במחלה. הסיכון עולה כאשר סרטן המעי אובחן (בכל גיל) אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה (הורה, אח או אחות), ובעיקר אם אובחנה המחלה מתחת לגיל 45.
אם מתגלים מקרי סרטן המעי הגס או סרטן החלחולת אצל מספר קרובי משפחה מדרגה ראשונה, גובר החשש שאכן מדובר בבעיה גנטית. לאנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן המעי מומלץ לערוך בדיקות שגרתיות לגילוי מוקדם, בדרך כלל באמצעות קולונסקופיה.
כ- 10-15% ממקרי סרטן המעי הגס ניתנים להסבר על ידי נטייה גנטית, או על ידי תסמונת תורשתית.
שני מצבים גנטיים מצביעים על סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס:
  1. מחלה גנטית נדירה בשם התרבות פוליפים בלוטיים משפחתית (FAP, Familimar adenomatous polposis). היא מאופיינת על ידי היווצרות מאות או אף אלפי פוליפים (גידולים שפירים) במערכת העיכול ובעיקר במעי הגס ובחלחולת (רקטום).
  2. תסמונת סרטן מעי גס תורשתי (HNPCC, Hereditary nonpolyposis colorectal cancer). עקב מחלה זו נפגעים גנים האחראים על תקינותו של החומר הגנטי בתא ולכן עלולים להתפתח גידולים סרטניים ביותר ממקום אחד בגוף, למשל במעי הגס, ברחם, בשחלה ובדרכי המרה. תסמונת זו שכיחה יותר בקרב יהודים אשכנזים.
 

מצבים רפואיים קודמים

אנשים בעלי היסטוריה ארוכה של מחלת מעי דלקתית כרונית, ובמיוחד קוליטיס כיבית של המעי,(ulcerative colitis) או אנשים החולים במחלת קרוהן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס וסרטן החלחולת.