23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת (רקטום) - מידע רפואי

((Colo-Rectal Cancer (Bowel Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

הטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת

הטיפול בסרטן המעי הגס שונה מהטיפול בסרטן החלחולת.
הטיפול העיקרי בסרטן המעי הגס הוא ניתוח אשר מתבצע כטיפול יחיד, או בשילוב עם טיפול קרינתי וכימותרפיה. מטרת הניתוח להסיר במידת האפשר את הגידול הסרטני לחלוטין. הסרה שכזו עשויה לרפא את החולה. כימותרפיה תינתן לאחר הניתוח כדי להקטין את הסיכון שהמחלה תחזור. טיפול כימותרפי יינתן גם במצבים בהם הגידול נמצא בשלב מתקדם והתפשט לאזורים נוספים בגוף.
הטיפול בסרטן החלחולת כולל ניתוח להסרת הגידול וכן טיפול המכונה כימו-רדיותרפיה אשר משלב בין טיפול קרינתי ובין כימותרפיה. הטיפול יינתן לפני או אחרי הניתוח.
לאחרונה הוכנסו לשימוש אמצעים ביולוגיים חדשים לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת. אלו מכילים נוגדנים נגד רכיב תאי המסייע לגידול הסרטני להתפתח.
סוג הטיפול שיבחר תלוי בדירוג הגידול הסרטני (במיקום ובמידת ההתפשטות). ההחלטה על סוג הטיפול תתקבל על פי תוצאות הבדיקות השונות, הממצאים שיתגלו במהלך הניתוח ובדיקת הגידול במיקרוסקופ, לאחר שהוסר בניתוח.
אם הגידול נמצא בשלב מוקדם, ייתכן שהטיפול היחיד שיידרש יהיה ניתוח, שעשוי לרפא את המחלה.
אם הגידול הסרטני במעי נמצא בשלב מתקדם יותר, הטיפול יינתן במטרה לשלוט בו, להפחית את הסימפטומים ולשפר את איכות חיי החולה. במקרים בהם אין אפשרות לרפא את המחלה, מטרת הטיפול היא שמירה על איכות חיי החולה והארכת משך חייו.

ניתוח

ניתוח הוא הדרך הנפוצה ביותר לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת. אופי הניתוח יקבע בהתאם לדרגת הגידול הסרטני, מיקומו והסיבוכים הכרוכים בו.
במהלך הניתוח יוסר החלק של המעי בו נמצא הגידול והקצוות הפתוחים יחוברו זה לזה, למעט במצבים בהם הגידול ממוקם סמוך לפתח היציאה. במקרים אלו ניתן לחבר את קצה המעי אל נקב שיוצרים בפני העור שבדופן הבטן. תהליך זה נקרא קולוסטומיה או אילאוסטומיה.
כמו כן תוסרנה בלוטות הלימפה הקרובות למעי, כיוון שזה המקום הראשון אליו עלול הסרטן להתפשט.
במידה שהתגלה תהליך סרטני בחלחולת בשלב מוקדם מאד, קיימת אפשרות לנתח דרך פי הטבעת, ללא פתיחת בטן.

קולוסטומיה

קולוסטומיה הוא הליך ניתוחי בו מתבצע חיבור של קצה המעי הגס אל נקב (פתח) שיוצרים בדופן הבטן. הפתח נקרא סטומה (בעברית, פיום). על פני הסטומה מולבשת שקית לאיסוף הצואה. במרבית המקרים הסטומה היא זמנית בלבד ולאחר מספר חודשים ניתן יהיה לבצע ניתוח נוסף לחיבור קצוות המעי. במידה שניתוח כזה אינו אפשרי הסטומה תהיה קבועה (מיעוט של המקרים).

אילאוסטומיה

לעיתים יידרש ניתוח המכונה פיום של המעי הדק (אילאום), במהלכו מחברים את קצהו של המעי הדק אל פתח בפני דופן הבטן. הצואה נאספת בשקית המחוברת לפני הפיום. החיבור הזה יכול להיות זמני או קבוע.

ניתוח להסרת גידול סרטני במעי הגס

אופי הניתוח יהיה תלוי במיקומו המדויק של הגידול הסרטני במעי. ניתוח להסרת כל המעי הגס נקרא קולקטומי. במידה שרק חצי מהמעי (צידו השמאלי או הימני) מוסר בניתוח, נקרא הניתוח המי-קולקטומי. חלק מהחולים יעברו ניתוח הנקרא סיגמואידקטומי, במהלכו מוסר החלק התחתון של המעי הגס אשר נקרא סיגמואיד.

ניתוח להסרת גידול סרטני בחלחולת

אם הגידול גורם לחסימה במעיים, יתכן שיידרש ניתוח מיידי לפתיחת החסימה. טיפול קרינתי או כימותרפיה לפני הניתוח עשויים לסייע בצמצום הגידול ולכן יפחיתו את הסיכון להזדקק לקולוסטומיה קבועה בעקבות הניתוח להסרת הגידול.
בעקבות הניתוח להסרת הגידול, במקרים רבים יזדקקו חולים בסרטן החלחולת לקולסטומיה קבועה. זאת מאחר שעלול להיות שבשל מיקומו של החלק של המעי הגס שהוסר במהלך הניתוח (הקצה התחתון של המעי) לא יתאפשר חיבור מחודש של חלקי המעי הגס. הדבר מתרחש במיוחד במקרים של גידולים סרטניים הנמצאים בשליש התחתון של החלחולת.

כימותרפיה

כימותרפיה הוא שם כולל לטיפול באמצעות תרופות כימיות, המכונות ציטוטוקסיות (ציטו=תא, טוקסי=רעיל). הכימותרפיה כוללת מספר רב של תרכובות כימיות אשר יכולות להגיע לכל חלקי הגוף ומטרתן להרוס תאים סרטניים.
טיפול כימותרפי הניתן לאחר ניתוח מיועד להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. כימותרפיה תינתן גם במקרים בהם הסרטן התפשט לחלק אחר בגוף (סרטן שניוני או סרטן מתקדם).
בטיפול בסרטן החלחולת תינתן לפני הניתוח כימותרפיה בשילוב עם טיפול קרינתי. זאת במטרה לצמצם את היקף הגידול ובכך להקל על הסרתו מהגוף באמצעות הניתוח וכדי להימנע מהצורך בקולוסטומיה קבועה.
רוב חולי סרטן המעי הגס או סרטן החלחולת יקבלו את הטיפול הכימי באמצעות עירוי לווריד (עירוי תוך ורידי). עירוי יכול להתבצע באמצעות צינורית המוחדרת לווריד (פיק-ליין) או דרך התקן מיוחד הקרוי פורט, אשר מוכנס לגוף באמצעות פעולה ניתוחית זעירה בה מחברים את ההתקן לווריד מרכזי.
לעתים תינתן הכימותרפיה באמצעות משאבה ניידת קטנה המחוברת לפיק-ליין או לפורט. בצורה זו ניתן להערות את כמות התרופה הרצויה לתוך זרם הדם במשך מספר ימים ברציפות, ללא צורך באשפוז.
במקרים בהם הסרטן התפשט לכבד, תינתן הכימותרפיה בהזרקה ישירות לכבד.
התרופות הכימותרפיות הנפוצות ביותר לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת הן:
  • 5 פלואורואורציל (5FU )
  • אירינוטקאן (קמפטו)
  • אוקסליפלטין (אלוקסטין)
  • טגפור בשילוב אורציל (אופטורל, UFT )
  • קפסיטבין (קסלודה)
 
כימותרפיה ניתנת בדרך כלל במספר מחזורי טיפול. כול מחזור כולל מספר ימים של טיפול כימותרפי שלאחריהם יש תקופת מנוחה בת שבועיים עד שלושה, המאפשרת לגוף להחלים מתופעות הלוואי של הטיפול. מספר מחזורי הטיפול שינתנו תלוי בסוג הגידול הסרטני ובמידת התגובה שלו לתרופות. לעתים קרובות ניתן לקבל כימותרפיה במרפאת חוץ.

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

בטיפול זה נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המשמידות את תאי הסרטן, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים שבסביבת הגידול. טיפול קרינתי יינתן בדרך כלל במקרים של סרטן החלחולת ולא במקרים של סרטן המעי הגס.
הטיפול בקרינה ניתן לרוב במכון הקרינה של בית החולים. אופן מתן הטיפול ייקבע בהתאם למקרה. מחזורי הטיפול יימשכו בין שבוע אחד למספר שבועות.

נוגדנים חד שבטיים (מונוקלונאליים) לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת

נוגדנים חד שבטיים הם נוגדנים אשר מזהים חלבון ספציפי (קולטן), שיכול להיות למשל על פניו של תא סרטני, ונקשרים אליו.
על פני שטחם של חלק מהתאים הסרטניים קיימים קולטנים לגורמי גדילה (EGFR). גורמי גדילה המתקשרים לקולטנים אלו מעודדים את התא הסרטני לגדול ולהתחלק.
הנוגדנים החד שבטיים סטוקסימאב (ארביטוקס) או פנטימומאב (וקטיביקס) אשר מיוצרים במעבדה, ננעלים על גבי הקולטן לגורמי גדילה ובכך מונעים מגורם הגדילה להתקשר לקולטן. הדבר מונע מהתא הסרטני לגדול ולהתרבות.
נוגדן חד שבטי אחר המכונה בוואסיזומאב (אבסטין) פועל באופן מעט שונה מסטוקסימאב. בוואסיזומאב נקשר לגורמי הגדילה אשר מעודדים את צמיחת כלי הדם בסביבת הגידול ובכך מונע את השפעתם. מניעת יצירה של כלי דם סביב הגידול מונעת ממנו תזונה החיונית לצמיחתו. בתכשיר זה נעשה שימוש לטיפול בסוגי סרטן של המעי הגס וסרטן החלחולת אשר נמצאים הן בשלב מוקדם והן בשלב מתקדם.
הטיפול בעזרת נוגדנים חד שבטיים עלול לגרום לתגובה אלרגית בקרב חולים מסוימים. תגובה זו תתבטא בפריחה, ירידה בלחץ הדם, עייפות או בחילה. המנה הראשונה ניתנת לרוב באיטיות במשך שעה וחצי עד שעתיים. כדי להפחית את הסבירות לתגובה אלרגית ניתנות תרופות אחרות קודם לטיפול בנוגדן חד שבטי.

מעקב

לאחר השלמת הטיפול ירצה הרופא המטפל לערוך בדיקות מעקב הכוללות בדיקות דם, צילומי רנטגן וקולונוסקופיה. בדיקות אלה תתבצענה במהלך מספר שנים בתדירות הולכת ופוחתת. בכל מקרה של בעיות, או הופעת סימנים חדשים בין מועדי הבדיקות, חשוב מאד להודיע על כך בהקדם לרופא המטפל.

מחקרים וניסויים קליניים

כל העת נערכים מחקרים לאיתור דרכים חדשות לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן החלחולת. לעתים מוצע למטופל טיפול חדשני הנמצא בתהליכי ניסוי ובדיקה. במקרה כזה חשוב לקבל מידע מפורט לגבי תהליך הטיפול, השלכותיו ומשמעויותיו, יתרונות מול סיכונים וחסרונות. השתתפות בניסוי קליני מסייעת לקידום הרפואה ומשפרת את סיכוייהם של חולים לקבל בעתיד טיפול יעיל יותר.
כאשר מחקרים מצביעים על כך שטיפול חדש עשוי להיות יעיל יותר מהטיפול המקובל, מבצעים הרופאים ניסויים להשוואה בין הטיפול החדש והטיפולים המקובלים הטובים ביותר שבנמצא. ניסוי כזה נקרא ניסוי קליני מבוקר. הוא מהווה את הדרך האמינה היחידה לבחינת טיפול חדש. לעתים קרובות משתתפים בניסויים אלה מספר בתי חולים בארץ ולעתים גם מטופלים בבתי חולים במדינות אחרות.
כדי שתתאפשר השוואה מדויקת בין הטיפולים, נקבע באופן אקראי סוג הטיפול שיינתן לכול חולה המשתתף בניסוי, בדרך כלל באמצעות מחשב, ולא על ידי הרופא המטפל. מחקרים הוכיחו שאם הרופא בוחר את הטיפול למטופל, או מציע לחולה אפשרות בחירה, הוא עלול להטות את תוצאות הניסוי.
בניסוי מקבלים חלק מהחולים את הטיפול המקובל הטוב ביותר, בעוד שאחרים מקבלים את הטיפול החדש, אשר עשוי להתגלות כטוב יותר מהטיפול המקובל. טיפול מסוים מוגדר כטוב יותר אם פעולתו נגד הגידול יעילה יותר מהטיפול המקובל, או אם הוא יעיל באותה המידה כמו הטיפול המקובל, אך גורם לפחות תופעות לוואי בלתי רצויות.