04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.11.2020 

ילדים מול המסך

יש להתאים לילד את גובה משטח העבודה (השולחן) ולבחור עבורו כיסא המאפשר ישיבה רפויה. ישנן מקלדות מיוחדות לילדים שאורכן אינו עולה בדרך כלל על 31.75 סנטימטרים. לפחות אחת לשעה הזכירו לילד לצאת להפסקה בת 15 דקות.
מעודכן לתאריך  19.11.2020 
חובה להקנות לילדים הרגלי פעילות תקינים מול מסך המחשב, הן בשל כך שהם עדיין גדלים ויציבה נכונה חשובה להתפתחות תקינה ומניעת עיוותים גביים והן כהרגל אותו יישאו עימם לבגרות. לילדים דרוש מן הסתם עכבר קטן יותר שעד גיל 10 יהווה חלק מהמקלדת, מקלדת קטנה יותר, הדום לרגליים (כאשר אלו אינן מגיעות לרצפה בעת ישיבה) וכמובן כיסא מתאים.
כאשר המרחק בין הילד ובין המסך גדול מידי או קטן מידי, או שגובה המסך לא מותאם לגובה הצפייה יטה הילד לשבת בתנוחות העלולות להוביל לכאבי צוואר, כאבי גב ואף עקמת. אף בעיות עיניים עלולות לנבוע משימוש רב שעות במסך (בייחוד כשהניגודיות של המסך לקויה), מבלי שנוטלים הפסקות. הסיכון לפתח תסמונת ראיית מחשב גבוה במיוחד אצל 'גיימרים'.
את פינת המחשב יש לארגן לכול ילד על פי צרכיו המשתנים ומומלץ לצפות בו שעה שהוא משחק במחשב או גולש באינטרנט, ועל פי הממצאים לארגן את סביבתו.

ישיבה בתנוחת גוף רפויה

הישיבה מול המסך צריכה להיות רפויה. וותרו על הזקיפות והקפידו על הנוחות.
ישיבה רפויה פרושה:
  • הגב נתמך באמצעות משענת גב.
  • הראש בקו ישר (פחות או יותר) עם הצוואר. מנעו הטיית ראש או גוף לאחור או לפנים.
  • הזרועות רפויות (לא פשוקות) והמרפקים בזוית הגדולה מ- 90 מעלות אך פחות מ- 120 מעלות (מקמו את המקלדת מהילד במרחק כזה שטווח זווית המרפקים יהיה טבעי עבורו).
  • בעת הקלדה או הפעלת העכבר על שורש כף היד להיות בקו ישר עם האמות.
  • כפות הרגלים מונחות במלואן על הרצפה או על הדום לרגלים.
במידת הצורך יש להתאים את גובה משטח העבודה (השולחן), גובה המסך וגובה מושב הכיסא כך שתתאפשר ישיבה רפויה. שולחן גבוה מידי יצור בעיה.
ילד קטן בפינת המחשב שלו
את פינת המחשב יש לארגן לכול ילד על פי צרכיו
כיסא למבוגר אינו מתאים לילד הנמוך מ- 1.5 מטר (לפחות מבחינת גודל המושב ומשענת הגב). אל תבנו על תלונות הילד כי ילדים מסוגלים לשבת במשך כשעה בכיסא המותאם למבוגר ללא שמשהו יציק להם, בפרט כאשר המשחק או הצ'ט מרתק.
כאשר בוחרים כיסא לילד כדאי שהילד יתנסה בישיבה עליו קודם לרכישה (בתנוחת גוף רפויה כמוסבר לעיל) ומומלץ לבחון את הנקודות הבאות:
  • האם הכיסא בעל מנגנון המאפשר שינוי גובה של המושב. אם אין כיסא בעל גובה מושב מתכוונן ומשטח העבודה גבוה מידי עבור הילד, ניתן להניח כרית על המושב. במקרה שהגובה של המושב (עם או בלי כרית, מוכתב פעמים רבות מגובה משטח העבודה) אינו מאפשר הגעה מליאה של רגלי הילד לרצפה יש להשתמש בהדום רגליים.
  • האם לכיסא יש קימור במשענת הגב המקנה תמיכה לגב התחתון. אם אין, ניתן להצמיד כרית מיוחדת (בעזרת גומייה שתופרים לכרית) לחלקה התחתון של משענת הגב. עדיפה משענת גב מתכווננת המאפשרת גם הישענות לאחור.
  • האם לכיסא משענות ידיים מתכווננות. משענת ידיים שניתן לשנות את גובהה טובה לשם התאמת גובה הידיים לגובה המקלדת (ניתן לרכוש כיסא ללא משענות לידיים).
  • האם גודל המושב מתאים לילד. יש לוודא שבעת ישיבה מליאה על המושב עדיין קיים רווח קטן בין החלק הפנימי של הברכיים לבין קצה המושב. כול מושב אחר יאלץ את הילד לשבת בתנוחה לא תקינה.
 

מסך המחשב ותאורת החדר

את מסך המחשב יש להציב מול הילד, במרחק ובגובה שיאפשר צפייה מבלי שהראש או הגוף מוטים קדימה או אחורה. מסך מחשב גבוה מדי גורם לילד להטות את הצוואר אחורנית בעוד שמסך נמוך מדי גורם לו להתכופף קדימה.
ילדה מול מסך מחשב
תאורה שולחנית צריכה להאיר חומר כתוב או את המקלדת, ולא את מסך המחשב
עיניי הילד צריכות להיות בגובה הקצה העליון של המסך (או מעט נמוך מכך) ובמרחק של כ- 60 סנטימטרים ממנו. אם הילד נוטה להתכופף קדימה לעבר המסך, נסו להתאים את מרחק המסך ממנו ואת זוויתו. במידה שהדבר אינו עוזר בחנו אפשרות של בעיית ראיה.
ראוי להתאים את התאורה בחדר כדי לא לסנוור את המשתמש. כדאי להציב את המסך בניצב לחלון ולא במקביל (בייחוד כאשר החלון הוא דרומי או מערבי) ובכלל למנוע תאורת יתר על המסך (מחלון) או על עיני המשתמש (סנוור) על ידי שימוש באמצעי הצללה (תריס).
כאשר משתמשים בתאורה שולחנית היא צריכה להאיר חומר כתוב (או את המקלדת) ולא את מסך המחשב. מומלץ לוודא שניגודיות המסך גבוהה דיה, כדי שהילד לא יאמץ את עיניו יתר על המידה.
אם הילד מעיין בו זמנית במסך ובספר או בדפי עבודה, מומלץ להציבם על מחזיק מסמכים סמוך ככול האפשר למסך המחשב ולדאוג שיוארו כיאות, מבלי שתאורה זו תאיר את המסך עצמו.

מקלדת ועכבר

המקלדת צריכה להתאים לאורך הזרועות של הילד ואילו העכבר לכפות הידיים. ישנן מקלדות מיוחדות לילדים שאורכן אינו עולה בדרך כלל על 31.75 סנטימטרים (12.5 אינטש).
במקלדות אלו המקשים קטנים יותר וכך אף המרחק בין האותיות.
עבור ילדים בגיל 6 למשל מומלצת מקלדת בה העכבר מהווה חלק ממנה. החל מגיל 10 (תלוי בגודל הילד) ניתן להשתמש במקלדת (בעלת שיפוע וגובה מתכווננים) ועכבר נפרדים והחל מגיל 12 ניתן (בדרך כלל) להשתמש במקלדת רגילה ואף להשתמש בכיסא עבודה המתאים למבוגר.
מקלדת המותאמת לילדים
מקלדת המותאמת לילד בגיל 6
בכול מקרה של שימוש בעכבר הנפרד מהמקלדת יש להציבו בצמידות למקלדת, על מנת למנוע עומס בצוואר ובכתפיים.
חיפוש ברשת של מקלדות לילדים הניב לצערנו רק מקלדות לפעוטות (אלו של חברת קומפי) ואילו מקלדות לילדים מצאנו למשל באתר חברת datadesk בארה"ב.

הפסקות והגבלת זמן שימוש

לילדים אין גבול כאשר מדובר בזמן מסך ועל כן עליגם לקחת את תפקיד המבוגר האחראי.
המלצות איגוד רופאי הילדים הישראלי הן: להקטין ואף למנוע ככל האפשר חשיפה של ילדים מתחת לגיל שנתיים למדיה אלקטרונית בכל צורה שהיא. מומלץ כי ילדים בגיל הגן יחשפו ללא יותר משעה ביום ובגיל בית הספר עד לשעתיים ביום למדיה בידורית פאסיבית, תוך בחירת תוכן חינוכי ובאיכות גבוהה, ורצוי בפיקוח ההורים ובנוכחותם.
מומלץ להקדיש יותר זמן פנוי לקשר עם ילדיהם הכולל דיבור, סיפור, שירה, שיחה, משחקים משותפים, פעילות יצירה ודמיון וכן פעילות מחוץ לבית בפעילות גופנית או במפגשים חברתיים.
בזמן ישיבה מול מסכים אסרו נשנוש של חטיפים ליד המחשב אך התירו שתיית מים.
לפחות אחת לשעה הזכירו לילד לצאת להפסקה בת 15 דקות. ניתן להשתמש בתוכנת מחשב המזכירה לילד לצאת להפסקה. בזמן ההפסקה המריצו אותו (או אותה) לבצע תרגילי מתיחות ולהיות בתנועה ולא לעבור לבהייה במסך הטלוויזיה.
הגבלת זמן השימוש במחשב עשויה להפחית סיכונים הקשורים לפעילות ממושכת מול מסך המחשב, וביניהם תסמונת התעלה הקרפלית (בעיה עצבית בשורש כף היד) ומאמץ יתר של העיניים.