10 יולי 2020 י"ח תמוז תש"פ
מעודכן לתאריך  17.05.2016 

למה לי להסיר שיער?

אין מדובר רק באסטטיקה, אם כי זו חשובה. הלייזר אינו ממש לצמיתות ועדיין אפילציה חשמלית הכי יעילה. הסרת שיער אינה מומלצת לכול אחד ואחת. כמה אזהרות והרבה עצות טובות.
מעודכן לתאריך  17.05.2016 
הסרת שיער היא לא רק עניין סובייקטיבי של אסטטיקה. ישנם מקרים בהם ההסרה נדרשת בשל המלצה רפואית, בייחוד במקרים של שיעור יתר חריג. מעבר לכך, במדינת ישראל שטופת השמש והלחות עשויה הסרת שיער לסייע בהפחתת התפתחות ריחות גוף הנובעים מסיבות שונות.
הסרת שיער יש להדגיש, רלוונטית לנשים כמו לגברים. למרבית האירוניה, גם גברים בעלי שיער ראש דליל או קרחת, עלולים לסבול משיעור משמעותי ביותר בשאר אברי הגוף.
שיטות ההסרה מתחלקות בעיקר על פי טווח הזמן של "הניקיון" המושג. הן מתחילות בסכיני גילוח, שעוות או משחות מסירות שיער, עבור למכשירים ביתיים למריטת שיער וכלה במכשור הנמצא במכוני קוסמטיקה, דוגמת לייזר, גלי אינפרא-אדום והשיטה הוותיקה והיעילה של מחט חשמלית, המכונה אפילציה. לכול שיטה יתרונות וחסרונות ואלו יפורטו בהמשך.
נדגיש שהמיתוס הנפוץ לגבי חלק משיטות ההסרה, שהסרת השיער מאיצה את תהליך גדילתו מחדש, הנו חסר בסיס.

מאיזה גיל ניתן להסיר שיער?

התשובה לשאלה טמונה בעיקר בסיבה להסרה. כאשר מדובר למשל על בנות צעירות הסובלות משיעור יתר, דבר הנובע מסיבות הורמונאליות או על רקע גנטי (מרבית המקרים), ימליץ לעיתים הרופא או הפסיכולוג על הסרה בגיל צעיר מאד.
גיל צעיר מאד יכול להיות 5, בו הילדה מתחילה לבוא במגע חברתי אינטנסיבי עם ילדים בני גילה, והשיעור שלה עלול להיות מקור ללעג, לדחייה חברתית ולהתעללות. ברוב המקרים מדובר על שיעור יתר בפנים, בגבות ואף באזורי השכמות או הגב. בהנחה שאין מדובר בבעיה הורמונאלית, הרי בדרך כלל תהא ההמלצה, ככול שאפשר, לעשות שימוש בשיטות להסרת שיער לטווח ארוך.
אצל בנות בגיל ההתבגרות, עת מתרחשים שינויים הורמונאליים קיצוניים בגוף, עלול להתפתח שיעור יתר בפנים או בידיים. במידת הצורך, מגיל 16 ומעלה ניתן לטפל בתופעה באמצעות נטילת גלולות למניעת הריון כגון דיאנה, שמאטות את קצב גדילת השיער באמצעות ויסות רמות ההורמונים.
ככלל, מומלץ לבנות המעוניינות בכך, להתחיל בהסרת שיער לטווח ארוך (לייזר או אפילציה) מסיבות אסטטיות, רק לאחר שמצבן ההורמונאלי התייצב, היינו מקבלות ווסת באופן קבוע ובעיתוי קבוע לפחות שנתיים-שלוש. במרבית המקרים מדובר על גילאי 15-16. לגבי נערים, ההתייצבות ההורמונאלית מתרחשת בגיל מאוחר יותר, היינו בגילאי 17-18.
חשוב להבין שהתופעה של שיעור יתר בעייתית יותר אצל בנות, מאחר שגם אם ילד או נער הנו שעיר במיוחד, הרי שמדובר בתופעה שמקובלת יותר מבחינה חברתית.
לפיכך, בהתאם לגיל בו בוחרים להתחיל, וכמובן בהתאם לחומרת הבעיה ולאזור הגוף הדורש טיפול, יש לבחור את שיטת ההסרה המתאימה ביותר. מפתיע לגלות את כושר הסיבולת של בנות צעירות, שגם אם הן בוכות בעקבות דקירה קלה, עדיין תהיינה מסוגלות לשאת בקלות יחסית אפילציה במחט חשמלית או טיפולי שעווה מייגעים.

שיטות כואבות לכיס ושיטות כואבות לגוף

השיטות הקיימות להסרת שיער מתחלקות לארבע משפחות. היקרות וכואבות, אך יעילות יותר, דוגמת אפילציה חשמלית. היקרות הפחות כואבות ובעלות יעילות יחסית גבוהה, דוגמת הלייזר. הבינוניות במחיר וכואבות, בדמות מכשירי התלישה החשמליים. לבסוף באות הזולות, אך הפחות יעילות, עליהן נמנות גילוח, משחות כימיות ושעווה (מכאיב).
ניתן גם לחלק את השיטות לאלו המסירות רק את השיער שמעל העור (גילוח ומשחות כימיות, תהליך המכונה דפילציה) ולאלו המסירות את השיער מתחת לעור, היינו אפילציה. ההבדל בין שתי המשפחות נוגע בין השאר "לתקופה החלקה" שתושג. הוצאת השיער "מהשורש" אינה מובטחת בחלק משיטות האפילציה, כי השערה תיקרע, למשל אגב שימוש במכשיר תלישה, במקום הכי חלש שלה ולא תמיד תיעקר מהשורש.
בשיטות התולשות את השערה (שעווה, מריטה או מסיר שיער חשמלי) עלולה להיגרם צמיחה תת-עורית של השערות החדשות. זה לא רק נראה לא יפה, אלא גם נוטה להזדהם ולפתח פצעונים אדומים וכואבים. כדי להפחית את התופעה מומלץ לשפשף את האזור המטופל לאחר הטיפול בליפה טבעית או בספוג קשה, על מנת לפתוח את זקיקי השערות (מתאים בעיקר לרגליים, אחרת עלול לכאוב!). ניתן אף למרוח תמציות של שמנים טבעיים שמטרתם להרגיע את העור ולמנוע צמיחה תת עורית של השערות.
בכול השיטות, אין להסיר שיער מרקמות ריריות, כולל מהאף (לגזור זה בסדר).

השוואת ממצאים לגבי השיטות העיקריות

השיטה טווח יעילותכאב עלות הערות
גילוח קצר מאד לא מכאיב זול עלול לגרות את העור. יש להיזהר מאד בהסרת שיער מפשעה.
משחות כימיות (מכילות קלציום תיאוגליקולט) קצר מאד לא מכאיב זול עלול לגרום לאלרגיה. ריח לא נעים.
שעווה (חמה או קרה) או תרכובות סוכר קצר מכאיב זול לא ניתן למרוט שערות שאורכן פחות מחצי ס"מ. עלולה להיגרם צמיחה תת-עורית של השערה.
מריטה בפינצטה או בחוט קצר נמוך זול יעיל לתלישה של מספר שערות קטן, כמו בטיפול גבות.
מסיר שיער חשמלי (אפיליידי) קצר מכאיב בינוני עלולה להיגרם צמיחה תת-עורית של השערה.
אפילציה חשמלית (מחט חשמלית) גבוה מאד מכאיב יקר ניתן להפחית את הכאב על ידי שימוש במשחות מאלחשות דוגמת אמלה. שיטה איטית.
לייזר גבוה בינוני-נמוך יקר נדרשים מספר טיפולים. לא מתאים כאשר אין ניגודיות מספקת בין גוון השערה וגוון העור. שינויים הורמונאליים (בנשים) יגרמו לצמיחה מחודשת.
קרן אור (אינפרא-אדום, IPL) גבוה בינוני-נמוך יקר נדרשים מספר טיפולים. לא מתאים לבעלי שיער בהיר. שינויים הורמונאליים (בנשים) יגרמו לצמיחה מחודשת.

לייזר וקרני אור

כאשר מדובר בהסרת שיער "לצמיתות" בעזרת לייזר או קרן אור, הרעיון הוא להרוס את שורש השערה, באופן שימנע את צמיחתה בעתיד. אולם המושג "לצמיתות" או "לחלוטין" אינו מדויק במקרה זה.
חשוב להבין שגם הלייזר וגם קרני האור (IPL) אינן שיטות יעילות במאה אחוז. בפועל אחוזי הצלחה של כ- 80% יוגדרו טובים מאד.
ראשית, כיוון שתהליך צמיחת השיער הוא מחזורי, הרי חלק מהשערות תמצאנה בשלבים שונים של מחזור חייהן ולא בכול שלב של מחזור חיי השערה ניתן לפגוע בה. אצל אדם בריא, כ- 85% משיער הגוף יהיה בשלבי צמיחה בכל רגע נתון וכ- 15%בשלב מנוחה או נשירה. לפיכך, טיפול הסרת השיער עלול להימשך מספר מחזורים שיתפרשו על פני מספר חודשים, וגם אז אין בטחון בהסרה מושלמת.
שנית, תיתכן בכל זאת צמיחה מחודשת של שיער שהוסר כביכול בהצלחה, זאת בעקבות שינויים הורמונאליים בגוף (תופעות כגון גיל המעבר, למשל). לעתים, כאילו להכעיס, דווקא הטיפול בלייזר או באור משיג תוצאה הפוכה מהרצויה. נמצא כי אצל חלק מהנשים, נגרם בעקבות הטיפול גירוי הורמונאלי שגרם לצמיחה מחודשת של השיער.
קרן הלייזר היא בעלת אורך גל יחיד, עתיר אנרגיה, ולכן מסוגלת לייצר די חום על מנת להרוס את שורש השערה. הטיפול בלייזר מספק פתרון ארוך טווח וטוב לשטחי גוף נרחבים, מאחר שלא מדובר בטיפול פרטני בכל שערה ושערה. הטיפול אינו פולשני ולכן אין סכנה להתפתחות זיהום.
לפני הטיפול בלייזר, יש לגלח את השיער באזור המטופל. בסיום הטיפול, תיתכן תחושת עקצוץ. תופעות לוואי של הטיפול עלולות לכלול נפיחות ואודם מקומי, עד כדי כוויות שטחיות וכתמי פיגמנטציה. במהלך תקופת הטיפול יש להקפיד על הגנה טובה מהשמש.
בהתאם לאזור המטופל בגוף, יקבע מספר הטיפולים. בעוד שבמפשעה, ברגליים או בבית השחי טיפול אחד יכול להשיג תוצאות יפות, הרי בגב, בכתפיים ובפנים ידרשו מספר טיפולים על מנת לקבל תוצאה רצויה.

למי לא מתאים הטיפול בלייזר?

כאשר אין ניגודיות מספקת בין גוון השערה וגוון העור, הטיפול בלייזר לא יהיה יעיל. טיפול בלייזר אינו מומלץ בתקופה של שינויים הורמונאליים קיצוניים, כגון הריון, או בגיל ההתבגרות, מאחר שהדבר עלול לפגוע ביעילותו. הטיפול אף אינו מתאים לבעלי עור רגיש הנוטה להצטלקות.

הטיפול בקרני אור - IPL

בניגוד לקרני הלייזר, הטיפול בקרני אור (IPL) עושה שימוש בקרניים בעלות אורכי גל משתנים, ולכן יכול להתאים גם לבעלי גוון עור כהה. עדיין הוא אינו מתאים לבעלי שיער בהיר.
חלק ניכר מהמכשור הקיים עושה שימוש בעיקר בקרני אינפרא- אדום שהן פחות אנרגטיות מקרני הלייזר, ולכן החום המיוצר במכשיר נמוך מזה שמייצר הלייזר. התוצאה היא שעלולים להידרש יותר טיפולים. הסרת שיער מלאה לכלל אברי הגוף עלולה לארוך שנה ויותר. תופעות הלוואי של טיפול זה דומות מאוד לאלו של קרני הלייזר, וכוללות עקצוצים, אודם, ואף כוויות קלות.
בהשוואה ללייזר, עלויות הטיפול נמוכות יותר.

מחט חשמלית (אפילציה)

כבר בשנת 1875, השתמש רופא עיניים בשם ד"ר צ'ארלס מיטשל במחט מחוברת לשתי אלקטרודות, על מנת להסיר ריסים שצמחו נגד כיוון הצמיחה התקין, וגרמו לדלקות עיניים קשות. הד"ר מיטשל החדיר את המחט לבסיס שורש הריס ובאמצעות העברת זרם חשמלי, גרם להריסתו.
הבסיס לשיטת האפילציה החשמלית לא השתנה עד עצם היום הזה. בעזרת נגיעה של מחט חשמלית בבסיס השערה, משגר המטפל זרם חשמלי לזקיק השערה. זה מחממו והורסו. החיסרון הגדול של השיטה הוא הצורך לטפל נקודתית בכול שערה וזאת לפני שהתרענו על החשיבות בבחירת מטפל מיומן המקפיד על סטריליות הציוד.
הטיפול יש לומר מכאיב, יותר או פחות, כתלות בסף הכאב של המטופל ובאזור המטופל. כדי להפחית את הכאב ניתן למרוח משחת אלחוש כשעה טרם הטיפול ולשים עליה ניילון נצמד. משחות האלחוש מכילות חומרים מאלחשים דוגמת לידוקאין ופרילוקאין (אמלה 5%). היעילות של האלחוש מוגבלת לכשעה מרגע תחילת הטיפול.
לאחר הטיפול יש לחטא את האזור ולמרוח משחה מרגיעה. ייתכנו "סימנים" אדומים זעירים שיחלפו בתוך מספר שעות עד ימים.
הטיפול לשטחי גוף בינוניים עלול להיות יקר בסופו של יום, אולם הוא הטיפול הכי יעיל. אחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאד, כ- 90-95%.

הגילוח

גילוח היא אחת השיטות הותיקות ביותר להסרת שיער מהגוף. מדובר בשיטה מהירה, זולה וזמינה, אך כזו שמספקת פתרון קצר מועד בלבד. תוך יום-יומיים צצים זיפים קשים ומעצבנים ולכן בחירה בשיטה זו מחייבת סוג של מחויבות. בקיצור, למתמידים בלבד.
אם בכל זאת בוחרים ללכת על זה, כדאי להתגלח תוך כדי מקלחת, או בסיום הרחצה, שכן אז השיער רך ומתמסר ביתר קלות לסכין. כמו כן מומלץ להשתמש בקצפים או ג'לים מתאימים, שמטרתם לרכך את הזיפים ולהשיג גילוח חלק ונקי יותר.
כדאי מאד להשתמש בסכינים איכותיים, על מנת שלא לפצוע את העור. גילוח רשלני עלול להסתיים בעור מדמם, מלא פצעונים מוגלתיים. בסיום תהליך הגילוח רצוי למרוח קרם או ג'ל מרגיע. אין להשתמש בסכין גילוח שהחלידה אפילו במעט.

שעווה

בהתאם לעדויות שנמצאו במצריים, השימוש בשעוות דבורים לשם הסרת שיער החל כבר בעת העתיקה. מאז ועד היום, דבר לא השתנה. מחד מספקת השעווה אזור נקי משיער לטווח של כשבועיים, אך מאידך, ההסרה בשיטה זו מכאיבה. עבור חלק מהאוכלוסייה, שעווה כלל אינה אפשרות, מאחר שפעולת המשיכה עלולה לגרום להחמרה של ורידים ונימיות תת עוריות.

גלגולה של פינצטה

פיתוח מכשיר התלישה החשמלי, "אפיליידי", נזקף למפעל בקיבוץ הגושרים. עם השנים השתלטו על ייצורו חברות מכול העולם. המכשיר מורט את השיער (במקרים רבים מהשורש) בעזרת גלגלת של מיני-פינצטות, או דסקיות מתכת קטנות הסובבות במהירות.
חלק מהמכשירים המצויים בשוק שוכללו אגב אספקת מנגנונים לשיכוך הכאב הכרוך בפעולה.
בעניין זה ראוי לציין כי "הקפאת" האזור טרם הסרת שיער עשויה להפחית את הכאב. המריטה יעילה לתקופה של כשבועיים עד שלושה. ניתן ליישמה גם בבתי השחי ובאזור המפשעה, באמצעות ראשים עדינים יותר שמתלבשים על המכשיר.
מבחינת ההשקעה הכספית מדובר ברכישה חד פעמית, בסדר גודל של מאות שקלים בודדים, שתשרת אתכם לאורך שנים.