27 נובמבר 2021 כ"ג כסלו תשפ"ב
אקזמה היא שם כולל למצב מחלתי כרוני של העור המתבטא בעור יבש, אדום סדוק ומגרד. כאשר דרגת החומרה גבוהה יותר העור מגרד במיוחד ונוטה לדמם והגירוי הבלתי פוסק עלול לגרום לזיהום חיידקי במקום הגירוד.
ישנם סוגים שונים של אקזמה כאשר הנפוצה ביניהן היא אקזמה אטופית (תורשתית), השכיחה בילדים וקשורה להיסטוריה משפחתית של אלרגיה בדמות קדחת השחת או אסתמה.
 
  • האקזמה פוגעת בילדים וכן במבוגרים, היא יכולה להופיע בכל גיל. שכיחותה גבוהה ונמצאת בעלייה מתמדת.
  • האקזמה לא מבדילה בין המינים ופוגעת בנשים ובגברים כאחד.
  • האקזמה נובעת מבעיה תורשתית. כאשר לאחד ההורים יש אקזמה, קיים סיכוי של 60% שהצאצא יפתח אקזמה. כאשר לשני ההורים יש אקזמה הסיכוי עולה ל80%. אצל חלק גדול מהילדים המחלה מתבטאת עוד לפני גיל שנה.
  • החדשות הטובות הן שרוב הילדים "יוצאים" מן האקזמה או שהיא משתפרת באופן משמעותי כשהילד גדל, ובדרך כלל עד גיל 16.
 

הסימפטומים

אצל אנשים שדרגת המחלה קלה, מתבטאים הסימפטומים ביובש ובגירוד מזדמן באזורי גוף קטנים. כאשר עולה דרגת החומרה אזי אזורי הגרד מפושטים יותר והגירוד הבלתי פוסק נמשך בעת השינה, משפיע על איכות השינה ואצל ילדים על יכולת הריכוז בבית הספר. הגרד אף עלול לגרום לדימום מקומי.

אצל תינוקות ופעוטות שלא יודעים לגרד את העור מתבטאת האקזמה בלחיים אדומות עם מעט קשקשת הנובעת מכך שהתינוק מחכך את לחיו בסדין. אצל ילדים גדולים יותר האקזמה מופיעה מאחורי הברכיים ובקפלי המרפקים.

אצל מבוגרים האקזמה תתבטא בידיים, בעיקר אם יש מגע תכוף עם מים.
 

ממה נובעת אקזמה?

אקזמה תורשתית (אטופית) היא מצב מולד, כלומר הילד נולד עם הנטייה לפתח את המחלה. מחקרים מצביעים על כך שהיא נובעת מפגם גנטי אך זה עדיין לא אותר. המצב עלול להחמיר על ידי גורמים סביבתיים דוגמת אלרגנים ועל ידי גורמים פנימיים כמו מתח נפשי או שינויים הורמונליים.

גורמים חיצוניים אשר עלולים להחמיר את האקזמה:
  • חומרים הגורמים לתגובה אלרגית (אלרגנים). אלו כוללים את הפרשות קרדית אבק הבית, קשקשת והפרשות של בעלי חיים וכן אבקני פרחים.
  • מזונות הגורמים לתגובה אלרגית. מדובר בעיקר בחלב פרה, ביצים, אגוזים ובוטנים, סויה וחיטה. 10% מהילדים הלוקים באקזמה אטופית מושפעים ממזונות אלו.
  • שינויים הורמונליים אצל נשים. כ- 30% מהנשים שסובלות מאקזמה חווות התלקחויות של המחלה בימים שלפני הופעת המחזור החודשי. כ- 50% מהנשים בהריון שיש להן אקזמה מדווחות על החמרה בסימפטומים בתקופת ההריון.
  • מתח נפשי. המתח מקושר לאקזמה אבל לא ידוע בדיוק כיצד הוא משפיע. חלק מהאנשים טוענים שהסימפטומים של המחלה מוחמרים כאשר הם במתח נפשי ואילו אחרים מוצאים שהסימפטומים של המחלה הם אלו שגורמים לתחושת המתח.
  • הזעה. הזעה יכולה לנבוע מפעילות גופנית או משהייה באזורים חמים עתירי לחות, דוגמת מישור החוף בחודשי הקיץ.
  • עונת החורף. בחורף מדווחות יותר תופעות של אקזמה מאשר בקיץ, העונה שבה יש הטבה בסימפטומים.