19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

אפילפסיה (כפיון) - מידע רפואי

Epilepsy
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

סיבוכים של אפילפסיה

הפחתת היעילות של אמצעים למניעת הריון

תרופות אנטי אפילפטיות מסוימות עלולות להפחית מהיעילות של חלק מהתכשירים למניעת הריון:
  • גלולות למניעת הריון המשלבות נגזרות של אסטרוגן ופרוגסטרון.
  • גלולות למניעת הריון על בסיס פרוגסטרון בלבד.
  • שתלים, זריקות ומדבקות למניעת הריון.
 
חשוב להיוועץ ברופא המטפל לגבי הדרך היעילה למנוע הריון, במיוחד כאשר חולת האפילפסיה מטופלת בנוגדי פרכוסים שעלולים להפחית מיעילות התכשיר למניעת הריון בו היא משתמשת. למוטריגין מפריע לפעילות של פניטואין, קרבמזפין, וואלפרואט ופנוברביטון ומפחית מיעילותן של הגלולות למניעת הריון.
יש לקחת בחשבון את העובדה שחלק מהתרופות לטיפול באפילפסיה עלול להפחית גם מיעילות הגלולות של "הבוקר שאחרי" אשר משמשות במקרי תקלה. כמובן שגם במקרה זה יש ליידע את הרופא המטפל.

סטטוס אפילפטיקוס (Status epilepticus)

סטטוס אפילפטיקוס הוא התקף שנמשך יותר מ-30 דקות או סדרת התקפים חוזרים, שאדם הלוקה בהם אינו חוזר להכרה מלאה בין התקף להתקף. זהו מצב מסוכן, שעלול בסופו של דבר לגרום לנזק מוחי ואפילו למוות, בגלל שהגוף נאבק לספק את החמצן הדרוש לרקמות.
ניתן לטפל בסטטוס אפילפטיקוס באמצעות זריקות או החדרה רקטלית (דרך פי הטבעת) של דיאזפאם (משווקת בארץ בשם Assival, Stesolid).
אם מישהו מבני המשפחה לוקה באפילפסיה, כדאי לעבור הכשרה כיצד להשתמש בדיאזפאם במתן רקטלי, במקרה שמתפתח סטטוס אפילפטיקוס.

מוות פתאומי ובלתי צפוי באפילפסיה

כשמישהו הלוקה באפילפסיה נפטר ללא סיבה ברורה, מכונה התופעה "מוות פתאומי ובלתי צפוי באפילפסיה" – sudden unexpected death in epilepsy SUDEP.
מצב זה הוא נדיר וקורה רק בקרב 0.5% מבין חולי אפילפסיה קשה. לא ידוע מה גורם למוות במקרה של SUDEP, אך קיימת סברה המקשרת בין התקף אפילפטי ובין פגיעה בנשימה ובקצב הלב.
בין גורמי הסיכון ל-SUDEP ניתן למנות:
  • שליטה מועטת באפילפסיה.
  • היסטוריה של התקפים אפילפטיים במהלך השינה.
 
במקרה של אנשים אשר חוששים כי הטיפול שהם מקבלים אינו מקנה להם שליטה מספקת במחלה, כדאי לפנות לרופא מומחה לאפילפסיה לקבלת טיפול מתאים נוסף.