16 אפריל 2021 ד' אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  10.02.2014 

גלולות פלא להרזיה והגברת הליבידו, האם יש דבר כזה?

אריאל אשל

מעודכן לתאריך  10.02.2014 

כשאתם גולשים באינטרנט או מדפדפים בתיבת הדואר האלקטרוני, עולם שלם של נסים רפואיים וגלולות פלא נחשף בפניכם. מידע רפואי ובריאותי לא אמין המצוי בשפע ברשת עלול להיות מקור למפח נפש (במקרה הטוב) ובמקרה הרע לגרום לבעיות בריאותיות חמורות. כמה טיפים ואזהרות ביחס להשגת מידע אמין ולרכישת מוצרי בריאות ברשת.

ככול שהדברים נוגעים לבריאות ורפואה, הרי הנגישות למידע שינתה ומשנה את תפקידו של המטופל ושל המטפל. המגמה העולמית היא מעבר ממצב בו הרופא אחראי לאיסוף הנתונים, מתן הסבר מוגבל למטופל והנחיות ביצוע, למצב בו המטופל לוקח אחריות לבריאותו, מאתר מידע, מנהל את הנתונים שלו ומסתייע במטפלים מקצועיים בתהליכי קבלת ההחלטות.
ממחקר שערכה 'מכבי שירותי בריאות' עם ד"ר ריטה מנו מאוניברסיטת חיפה עלה ש- 27.7% מהמשתתפים במחקר מצאו באינטרנט מידע ששכנע אותם לשנות את שגרתם הרפואית, 19.7% מצאו מידע ששכנע אותם לפתוח בפעילות גופנית, 7.6% השתכנעו לא לקחת תרופה שהמליץ להם הרופא ו- 4.4% השתכנעו להחליף רופא בעקבות מידע שמצאו ברשת.
"בזמינות המידע אין כול בעיה, הבעיה נעוצה פעמים רבות בחוסר היכולת של הקורא להבחין בין מידע אמין שמגובה במחקרים מדעיים וניסויים קליניים לבין שרלטנות לשמה" מסבירה עורכת הדין ורדה סמואלס, מומחית למשפט רפואי ואתיקה.
ראוי לזכור שהמוצרים הללו לא עברו בדיקות קליניות ומעולם לא הוכחו כיעילים

האריכו, הרחיבו וגלולות פלא להגברת הליבידו

לפי עורכת הדין סמואלס "ניתן למצוא ברשת שפע מוצרי בריאות בעלי מעלות נטולות בסיס מחקרי או מאמרים שביצעו מניפולציות לא ראויות על מחקרים מדעיים. אלו גורמים לקורא התמים לאמץ עמדות או לרכוש מוצרים העלולים לפגוע בבריאותו. לא מעט מאמרים שעלו לאחרונה לרשת בנושא החיסונים הם כאלו, שלא לדבר על מוצרי דיאטה או על מוצרים המבטיחים הקלה ומזור לכאב".
רשימת ההבטחות של אתרי אינטרנט רבים מתפרשת על מגוון תחומים, החל ב"הפחיתו משקל בלי לקום מהספה", "חטיף אנרגיה שגורם לחילוף חומרים מהיר", "הצמיחו שיער בן לילה", "אמרו שלום ולא להתראות לכאבי הגב" ועל האריכו, הרחיבו וגלולות פלא להגברת הליבידו עוד לא דיברנו. ראוי לזכור שהמוצרים הללו מעולם לא עברו בדיקות קליניות על פי אמות מידה מדעיות ומעולם לא הוכחו כיעילים.
במקרים רבים "פריצת דרך מופלאה" המיוחסת למוצר היא לכרטיס האשראי שלכם ותו לא. הפיתוי הולך וגובר כשהאתר מלא בעדויות ובתגובות של לקוחות מרוצים ואפילו המלצות של רופאים. זה מספיק משכנע כדי לגרום כמעט לכל אחד מאיתנו להושיט את ידו אל כרטיס האשראי.

פדים להרזיה השואבים עודפי שומן

לפי הערכת המשרד למסחר הוגן (OFT) בבריטניה, כ-200,000 צרכנים ברחבי הממלכה נופלים מידי שנה קורבן לפרסומים כוזבים אודות כדורי פלא וטיפולים חדשניים, במיוחד בתחום ההרזיה, ההתקרחות ואין-אונות. נציגי המשרד נלחמים בקביעות ברמאויות מסוג זה ובמסגרת פעילותם הם נוקטים בצעדים מתוחכמים על מנת להזהיר את הציבור מפני הסכנות של "נסים רפואיים און-ליין".
על מנת להמחיש עד כמה קל להתפתות וליפול קורבן למעשי המרמה, הקימו נציגי ה-OFT הבריטי שני אתרי אינטרנט שמפרסמים ומוכרים מוצרים בתחום הבריאות. האתר הראשון פרסם פדים להרזיה ש"שואבים החוצה את עודפי השומן וצלוליט בזמן שאתם ישנים" ומאפשרים לרדת 10 ק"ג בשבוע מבלי לשנות במאומה את הרגלי התזונה. האתר השני קידם "פריצת דרך טבעית לטיפול בסוכרת" - תכשיר על בסיס תמציות צמחיות שמווסת את רמות הסוכר בגוף.
הגולשים הלא מעטים שהתפתו והקליקו על הבנר או על הקישורית לאתרים כדי לרכוש את המוצרים המדומים מהאתרים הללו לא הגיעו כפי שציפו לעמוד ההזמנה, אלא לעמוד הסבר שמדובר במתיחה, שמטרתה להזהיר אותם מפני הסכנות הנובעות מהפיתויים שיוצרים אתרי אינטרנט דומים.
אישה מול מחשב
אל תתחילו שימוש בתרופות או מוצרי בריאות חדשים בלי להיוועץ קודם לכן עם הרופא שלכם

תרופות מרשם זולות הן מאד יקרות

הסכנות הטמונות ברכישת תרופות באינטרנט אינן מסתיימות בירידת ההשקעה לטמיון ובמפח נפש כי הן עלולות לעבור במקרים רבים למישור הבריאותי. כאשר מדובר באתרים שאינם בעלי רישיון בית מרקחת, לא ניתן לדעת מה באמת מכילות אותן "תרופות פלא" או תרופות מרשם מוזלות. אדם הנוטל מוצר רפואי לכאורה שלא עבר בדיקות של יעילות, טוהר ובטיחות עלול לגרום לעצמו נזק בריאותי ובסופו של דבר התרופה הזולה עלולה להתגלות כיקרה מאד.
תרופות מרשם רוכשים אך ורק עם מרשם רופא ורק מבית מרקחת מורשה, אינטרנטי או פיזי. לעולם אינכם יכולים לדעת על תגובות בין-תרופתיות או השפעות לא רצויות של תרופות המגיעות ממקור שאינו מורשה על ידי רשויות הבריאות בישראל או בעולם המערבי.
מעבר לכך, אנשים שמפסיקים את הטיפול בתרופות המרשם שלהם, כי הם קנו איזשהו "כדור פלא" באינטרנט, עלולים להביא להחמרת מחלתם או מצבם. אם אתם מטופלים בתרופות, לעולם אל תפסיקו את נטילת התרופה שרשם לכם הרופא ואל תתחילו שימוש בתרופות, תוספי תזונה, צמחי מרפא או מוצרי בריאות חדשים בלי להיוועץ קודם לכן עם הרופא שלכם.

עשו ואל תעשו

למרות שפע המידע השרלטני עדיין הרשת עשויה להוות מקור מידע מעולה, הן בתחום הבריאותי והן בתחום הרפואי.
  1. בדקו מי עומד מאחורי האתר. אתרים אמינים יותר הם אלו שהמפעיל שלהם הוא אחד מהבאים:
  2. איתרתם מידע שמעניין אתכם – בדקו מי כתב אותו ומהם מקורות המידע שלו. מידע טוב נכתב בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע בעלי השכלה פורמאלית בתחום הבריאות והרפואה. מעבר לכך, מידע זה אמור להתבסס על מחקרים שפורסמו בעיתונות המדעית או על חוות דעת של ה- FDA האמריקאי (רשות התרופות). ראוי להעדיף מידע המכיל הפנייה למקור המדעי שלו.
  3. שימו לב למידת העדכניות של המידע. באתרי מידע טובים תוכלו למצוא תאריך עדכון אחרון של המידע.
  4. אל תתרשמו מסיפורי הצלחה אישיים של מטופלים המתפרסמים באתר מסחרי זה או אחר. אם כבר לאתר מידע מאנשים הנמצאים במצב מסוים, כדאי להתחיל באתרי קהילות דוגמת 'כמוני' הישראלי או אתר patientslikeme האמריקאי.
  5. אם החלטתם לרכוש תוסף מזון, תרופה או מכשיר האמור לסייע לכם מבחינה בריאותית, עשו זאת באתר של בית מרקחת מורשה, או של משווק מוכר ובעל מוניטין. במרבית המקרים אתר העוסק במוצרי בריאות או רפואה לא ינפנף (בדרך כלל בענק) באמירה "לא מרוצים? החזר כספי מובטח".
  6. התייעצו עם רופא המשפחה או הרופא השניוני (אורתופד, גניקולוג וכדומה). רכזו את המידע שאספתם והתייעצו לגביו עם הרופא. אתם לא חייבים לקבל את עצתו, אבל היא בהחלט עשויה לסייע לכם בקבלת החלטה מושכלת.