08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.06.2020  באדיבות ה 

הפרעה רגשית עונתית ('דיכאון חורף') - מידע רפואי

Seasonal Affective Disorder, SAD
מעודכן לתאריך  02.06.2020  באדיבות ה 

מבוא לדיכאון חורף

הפרעה רגשית עונתית (SAD) היא סוג של דיכאון בעל דפוס התפתחות עונתי. הצורה הנפוצה ביותר של SAD נקראת גם "דיכאון חורף", כי הסימפטומים שלה מחמירים בחודשי החורף (החל מחודש אוקטובר) ובמיוחד בתקופה שבה הימים הם הקצרים ביותר (דצמבר, ינואר ופברואר).
רוב הלוקים בדיכאון החורף חוזרים להרגיש טוב באביב והסימפטומים נעלמים בדרך כלל מעצמם. עם זאת, הפרעה רגשית עונתית עלולה להופיע אצל חלק מהאנשים דווקא בקיץ, אך מצב זה נדיר ואף הסימפטומים שלו שונים מאלו האופייניים לדיכאון חורף.
כמו כל הפרעת דיכאון, גם SAD היא הפרעה שפוגעת במהלך התקין של החיים ובאיכות החיים. הסימפטומים של דיכאון חורף עלולים לגרום להרגשת עייפות, ישנוניות, סטרס ואומללות. עם זאת, קיימים מספר טיפולים ותרופות שהוכחו כיעילים לטיפול ב-SAD.

דכדוך חורף (Winter blues)

זו הצורה הקלה של דיכאון חורף. בתקופות שהשמש זורחת בחוץ, הימים ארוכים ומשך השהייה בחוץ עולה, אנשים נוטים להרגיש שמחים ונמרצים יותר. לעומת זאת, בתקופות סגריריות בהן שעות האור מועטות חשים רבים ישנוניות יתר ונוטים להיות פחות חברותיים. כמות אור השמש שאנשים נחשפים אליה יכולה להשפיע על מצב הרוח, התיאבון, רמת האנרגיה והחשק המיני. אחד מתוך 10-20 אנשים חווה את הסימפטומים הקלים של דכדוך החורף.

עד כמה נפוץ דיכאון החורף?

המחקרים הראו ש-SAD הופכת לנפוצה יותר ככל שמתרחקים מקו המשווה. נתון זה מצביע על הקשר בין התופעה ובין כמות שעות האור ביממה.
למרות שישראל נחשבת לארץ חמה שהחורף בה אינו קשה, קיימת הערכה ש-1%-2% מהאוכלוסייה מפתחים מידי שנה דיכאון חורף. ההפרעה מופיעה בקרב נשים בשיעור גבוה פי 2 מאשר אצל גברים. למרות ש-SAD עלולה להתפתח בכל גיל, היא נפוצה יותר בקרב אנשים צעירים, בני 18-30.