18 פברואר 2020 כ"ג שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  09.12.2019  באדיבות ה 

הפרעה רגשית עונתית ('דיכאון חורף') - מידע רפואי

Seasonal Affective Disorder, SAD
מעודכן לתאריך  09.12.2019  באדיבות ה 

אבחון של דיכאון חורף

מומלץ שאנשים החווים סימפטומים שאופייניים לדיכאון חורף יפנו לרופא. הרופא יערוך בדיקה גופנית ופסיכולוגית כדי לאבחן את הבעיה.
הרופא עשוי לשאול אודות מצב הרוח, אורח החיים, הרגלי אכילה, דפוסי שינה ושינויים עונתיים במחשבות ובהתנהגות. נהוג גם לבצע בדיקה גופנית כדי לברר אם קיימת סיבה אחרת להתפתחות הסימפטומים שמהם סובל המטופל.
אבחון של דיכאון חורף הנו בעייתי משום שישנם גם סוגים נוספים של דיכאון ובעיות הקשורות לבריאות הנפש שלהם סימפטומים דומים. לעיתים עלולות לחלוף מספר שנים עד שהחולה והרופא מבחינים שלסימפטומים יש דפוס החוזר על עצמו, ורק אז ניתן יהיה לקבוע בוודאות שמדובר בהפרעה רגשית עונתית.
אמות המידה לאבחון של דיכאון חורף מפורטות במדריך האבחוני והסטטיסטי של מחלות הנפש (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM). מדריך זה מתפרסם על ידי האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה והוא משמש את אנשי המקצוע בתחום לאבחון מחלות ובעיות נפשיות.
כדי לקבוע אבחנה של SAD, הסימפטומים של החולה צריכים לכלול:
  • האדם חווה דיכאון וסימפטומים נוספים באותה העונה בכול שנה, לפחות במשך שנתיים עוקבות.
  • הדיכאון חולף עם שינוי העונה והאדם לא חווה סימפטומים של דיכאון מחוץ לעונה המסוימת.
  • לא קיימים הסברים אחרים לשינויים במצב הרוח ובהתנהגות אצל האדם שמתלונן על הסימפטומים.
 
חלק מהסימפטומים אשר קשורים להפרעה רגשית עונתית אינם אופייניים לדיכאון. בדרך כלל בדיכאון יורדים אנשים במשקל, מאבדים תיאבון וחווים בעיות שינה. לעומת זאת הלוקים בדיכאון חורף נוטים לאכול יותר, להעלות במשקל ולישון יותר מדי שעות. סימפטומים אלו יכולים לסייע להבדיל בין SAD לבין מחלות אחרות.