28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.04.2021 

בלב שלם

מעודכן לתאריך  19.04.2021 

תכנית שיקום מובנית רב-מקצועית, במכון רפואי לשיקום הלב, היא כלי חשוב למניעת אירוע לב ומוות פתאומי בקרב חולים בסיכון גבוה, לשיפור התסמינים הקרדיאליים ולהחזרתם של חולי לב לתפקוד מלא לאחר האירוע.

ב"ד הוא גבר בן 70 שלוקה בעודף משקל, סוכרת, יתר שומני הדם ויתר לחץ דם. החולה נשלח למבחן מאמץ, וזה הופסק כעבור דקה אחת עקב כאבים ברגליים, קוצר נשימה ועייפות. ב"ד הופנה לתכנית לשיקום הלב.
"התחלתי את האימון במשקל 115 ק"ג, הצלחתי ללכת חמש דקות רצופות בקושי רב, והדופק שלי עלה ל-105 לדקה אפילו בקצב הליכה מתון של שלושה קמ"ש. היום, כעבור שמונה חודשי אימון, משקלי ירד ל-99 ק"ג, אני מצליח ללכת ברציפות כבר 25 דקות בקצב של חמישה קמ"ש, ודופק האימון שלי 80 לדקה בלבד".

היעדר פעילות גופנית תורם להופעה מוקדמת של מחלת לב

ב"ד אינו היחיד. מתאמנים רבים הפעילים במכונים ברחבי הארץ, מבצעים באופן שוטף אימון גופני בהשגחה רפואית במסגרת המכונים לשיקום הלב.
הפעילות הגופנית המבוקרת אינה מותרות. מסתבר שכושר גופני נמוך הוא גורם סיכון בעל משמעות למחלות לב ותמותה. במחקרים רפואיים הוכח שבקרב אנשים בעלי כושר גופני גבוה שיעור התמותה קטן פי ארבעה-חמישה לעומת אנשים בריאים בעלי כושר גופני נמוך. הבדלים דומים קיימים גם בקרב חולים במחלות כרוניות או חולים בעלי גורמי סיכון. היעדר פעילות גופנית תורם להופעה מוקדמת של מחלת לב, ואילו לכל שיפור ברמת הפעילות הגופנית ובכושר הגופני יש ערך מוסף במניעה.

שיפור בהספקת הדם לשריר הלב

בחולים עם מחלת לב יציבה, תכנית לשיקום הלב מפחיתה ב-31 אחוזים את התמותה ואת הסיכון להישנות אירוע לב, ומעכבת את התקדמות התהליך הטרשתי לאורך זמן. בספרות הרפואית מתועד שיפור בכושר הגופני ב-33-11 אחוזים, והוא בולט יותר דווקא בקרב החולים היותר מורכבים. המתאמנים מדווחים על שיפור באיכות החיים ועל הפחתה בתעוקת החזה ובתסמינים האחרים של מחלת הלב.
עוד נצפה במחקרים שיפור בהספקת הדם לשריר הלב, הפחתה בהפרעות קצב מסכנות חיים, הפחתה בקרישות הדם, עיכוב בהתפתחות טרשת העורקים והפחתת התהליך הדלקתי.
ההשתתפות בתכנית השיקום מפחיתה גם את גורמי הסיכון למחלות הלב וכלי הדם, ותורמת להפחתה במשקל ולאיזון טוב יותר של ערכי הסוכר, לחץ הדם ורמות שומני הדם. המשתתפים בתכנית לשיקום הלב נוטים פחות להשפעות הפסיכולוגיות של מחלת הלב ובכללן דיכאון, חרדה, כעס ובידוד חברתי.
קיימת המלצה חד-משמעית של כל האיגודים המקצועיים (AHA, ESC ואחרים), שחולים במחלת לב יציבה, וגם חולים שלקו באירוע לב חמור, יופנו לטיפול במכונים לשיקום הלב. לעמדה זו שותפים גם האיגוד הקרדיולוגי הישראלי ומשרד הבריאות.

תוכנית שיקום מובנית מפחיתה סיכון

תכנית לשיקום הלב צריכה להיות תכנית מובנית רב-תחומית המבוססת על ארבעה מרכיבים מרכזיים:
א. הערכה רפואית כוללת ומתמשכת.
ב. אימון גופני פעיל בהשגחה רפואית, המותאם אישית למצבו ולצרכיו של החולה.
ג. טיפול מקצועי כולל להפחתת גורמי הסיכון ובכללו איזון תרופתי, ייעוץ תזונתי, ייעוץ פסיכולוגי ופעילות גופנית שוטפת.
ד. הדרכה לאורח חיים בריא.
מטרות התכנית הן להפחית את הסיכון למוות פתאומי או לאירוע לב חוזר, לשלוט בתסמיני מחלת הלב, למנוע את המשך ההתפתחות של טרשת העורקים ולמנוע את ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות של מחלת הלב.
התכנית לשיקום הלב מורכבת משלושה שלבים הכוללים החלמה, שיקום אמבולטורי ותחזוקה שוטפת של השיקום.

שלב ההחלמה

החלמה מאירוע של אוטם בשריר הלב או מניתוח לב מתקיימת במסגרת מלונאית מיוחדת בשבוע הראשון שלאחר השחרור מבית החולים. תקופת ההחלמה מאפשרת לחולה להתאושש ולחזור בהדרגה לפעילות יום-יומית, ומסייעת לו באיזון הטיפול התרופתי בהשגחת הצוות הרפואי במקום.
במהלך ההחלמה מקבלים החולים ובני משפחתם הדרכה אישית מידי הצוות הרפואי המלווה, והרצאות העשרה בנושאים כגון: מחלות הלב, גורמי הסיכון והטיפול בהם, חשיבות הפעילות הגופנית והשיקום בהמשך, ייעוץ לתזונה נבונה, ייעוץ סקסולוגי וסיוע פסיכולוגי ומשפחתי.
חברי מכבי זכאים לשירותי שיקום של במכוני שיקום לב בבתי החולים הציבוריים ובמכוני שיקום לב בהסכם עם מכבי. לפרטים נוספים על זכאות שיקום לחולי לב במכבי >

שלב השיקום האמבולטורי

כשלושה שבועות לאחר האירוע מופנה החולה לתכנית שיקום רב-מקצועית במכון רפואי לשיקום הלב. במסגרת התכנית כל חולה עובר קליטה והערכה קרדיאלית מלאה, מבחן מאמץ והערכת סיכון כוללת. על בסיס הממצאים הרפואיים, פיזיולוג מאמץ מומחה מרכיב עם החולה יחד תכנית אימון אישית המתאימה למצבו הרפואי, למחלות הרקע ולטיפול התרופתי.
לכל חולה ניתנים גם ייעוץ תזונתי והדרכה לאורח חיים בריא ולהפחתת גורמי הסיכון. האימון הגופני מתבצע בהדרכת מדריכי כושר מוסמכים, בניטור לחץ הדם וקצב הלב ובהשגחה רציפה של צוות רפואי מיומן. הצוות הרפואי במכון מקיים מעקב אחר כל מתאמן, בתיאום מלא עם הרופא המטפל.
למכון רפואי לשיקום הלב יש הידע והיכולת המקצועית להתאים את תכנית הפעילות הגופנית לבעיות הרפואיות המיוחדות של כל חולה, ולקיים מעקב מקצועי הדוק אחר מדדים רפואיים שונים במהלך הפעילות.
תכנית האימון הגופני כוללת אימון אירובי מודרך במכון לשיקום הלב פעמיים עד שלוש בשבוע. למתאמנים ותיקים ניתן להוסיף גם אימוני כוח, במגבלות מצבם הרפואי. למתאמנים ניתנת גם הדרכה לביצוע פעילות גופנית יומית, בעצימות בינונית ולמשך 60-15 דקות ביום.
יעד האימון נקבע לכל מתאמן לפי גילו, הכושר הגופני הבסיסי, הדופק במנוחה, סף ההופעה של תסמינים קליניים (כאבים בחזה או שינויי אק"ג במבחן מאמץ), ועל בסיס תחושתו הסובייקטיבית של החולה. הפעילות במכון לשיקום הלב נמשכת שישה חודשים עד שנה, חלקה בכיסוי סל הבריאות וללא תשלום נוסף, וחלקה בהשתתפות עצמית סמלית במסגרת הביטוח המשלים.
הפסקת הפעילות והייעוץ לאחר השיקום האמבולטורי עלולה להביא לנסיגה מהתוצאות שהושגו. חשוב להמשיך בתחזוקה שוטפת של הפעילות השיקומית בליווי ייעוץ רפואי בלא הגבלת זמן.

למי מיועדת התכנית לשיקום הלב?

  • חולים לאחר אירועי לב או ניתוחי לב, חולים באי-ספיקת הלב וחולים לאחר השתלת דפיברילטור - לכל אלה מגיעה תקופת אימון של שלושה עד תשעה חודשים ללא תשלום, בכיסוי סל הבריאות. הביטוח המשלים מאפשר תקופת אימון נוספת בהשתתפות עצמית סמלית.
  • אנשים הנתונים בסיכון גבוה לאירועי לב על רקע סוכרת, יתר לחץ דם, עישון, עודף שומני הדם והשמנת יתר, זכאים לתקופת אימון במסגרת הביטוח המשלים, בהשתתפות עצמית סמלית.
  • התכנית יכולה לסייע גם לחולים לאחר אירוע מוח ולחולים במחלת כלי דם היקפיים על רקע טרשת העורקים.
מי שאינו מתאים לתכנית השיקום הם חולים שמצבם הקרדיאלי בלתי יציב, חולים עם ערכי לחץ דם וסוכרת בלתי מאוזנים וחולים עם מחלה זיהומית פעילה.
שיקום הלב הוא כלי רב-עוצמה וחשוב מאוד למניעת אירועי לב ומוות פתאומי בקרב חולים הנתונים בסיכון גבוה, ולהחזרתם של חולי הלב לתפקוד מלא לאחר אירוע. לאימון הגופני יש ערך מוסף שמשתווה בחשיבותו לטיפול התרופתי המונע שניתן לכל חולה.
מודעות החולים והרופאים לחשיבות ההשתתפות בתכניות אלו תגדיל את שיעור החולים המשתתפים במסגרות השיקום.