11 דצמבר 2019 י"ג כסלו תש"פ

נוער מכבי למען הקהילה

לאחר 14 שנים של פעלות ענפה ומשמעותית בקהילה, הוחלט על סגירתה של תכנית העמיתים "נוער מכבי". מכבי מודה לכל העמיתים שהשתתפו בתכנית על תרומתם לקהילה ולהטמעת ערכי בריאות וידע רפואי.

מה הפעילות?

"מכבי שירותי בריאות" מפעילה תכנית ייחודית, למען הקהילה והנוער בישראל. בכל שנה לומדים ומתנדבים כ-1,200 חניכי נוער מכבי בעשרות מרכזים רפואיים וומתקנים של 'מכבי'. בתכנית עשרות קורסי העשרה ולמידה המתקיימים ללא תשלום ברחבי הארץ. נוסף על תוכנית ההעשרה המגוונת, מתנדבים בני הנוער במתקני מכבי ומסייעים בביצוע פרויקטים לקידום בריאות האוכלוסיה.
תכנית 'נוער מכבי' מופעלת בעידוד משרד החינוך, בהעניקו ל'מכבי' 'תו תקן' לקליטת נוער מתנדב במסגרת פרוייקט "מחויבות אישית". השתתפות בתכנית יכולה להקנות יחידה אחת לבגרות פנימית (פרטים בבתי הספר).

למי זה מיועד?

תכנית 'נוער מכבי' פונה לבני 15-16, העולים לכיתה י', גם אם אינם חברי "מכבי שירותי בריאות".
מטרתה לקדם ולהעשיר את הידע בנושאי בריאות בקרב בני נוער במרכז ובפריפריה, בלי הבדלי דת, גזע ומין . כמו כן, להכשיר ולשבץ את בני הנוער להתנדבות בתחומי הבריאות, הרפואה והרווחה בקהילה.

לומדים ומחכימים

תכנית ההעשרה המונחית ע"י מדריכים מעמותת 'פרחי רפואה', כוללת לימוד מושגי יסוד ברפואת חירום; החייאה ועזרה ראשונה; תזונה נכונה ואורחות חיים. בני הנוער לומדים על מערכת הנשימה ומתנסים בניתוח ריאה, בלימודי הקרדיולוגיה הם מנתחים לב מן החי.
בתכנית הלימודים משולבים סיורים שונים, וביקורים במוזיאון המדע בחיפה ו/או ב"טכנודע"- המרכז לחינוך מדע וטכנולוגיה בחדרה.

שמחת ההתנדבות

בני הנוער מסייעים במרכזים הרפואיים ומתקני מכבי, הפרוסים ברחבי הארץ, בפעילויות של רפואה מונעת וקידום בריאות. הם משתלבים במתקנים הרפואיים ובבתי החולים, מתנסים בצורה מעשית במרפאת אחיות, מכוני פיזיותרפיה, בתי מרקחת, מעבדה, מרפאות שיניים, מכוני דימות ובמשרדי המתקנים הרפואיים. כמו כן, לוקחים חלק פעיל בפרויקטים בשיתוף עם עמותות חברתיות שונות, לקידום מיזמים מקומיים וארציים ייחודיים, בתחומי הבריאות והרווחה.

דבר מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, מר רן סער:

"מכבי היא ארגון גדול ומוביל במערכת הבריאות בישראל. יש לנו זכות וגם חובה להשפיע על תמונת הבריאות הרחבה של חברי מכבי אך גם של כלל תושבי המדינה. 'נוער מכבי למען הקהילה' הוא בעיני תכנית חשובה המשלבת התנדבות למען הקהילה, הטמעת ידע וערכי בריאות בקרב בני הנוער ובעיקר, טיפוח הדור הבא של אנשי הרפואה והמדע הרפואי בישראל.
"העובדה כי בני הנוער מגיעים לתכנית מכל קבוצות האוכלוסייה, מן הצפון, המרכז והדרום, ממחישה את היותה של הרפואה מאחדת את כולנו ומבטלת מחסומים רבים שקיימים בתחומים אחרים. מכבי תומכת בבני הנוער, מעניקה להם תוכן לימודי רב ומכשירה אותם לסייע בחלק מן המשימות החשובות של פעילות הסניפים.
"בני הנוער 'מחזירים' לנו במסירות גדולה, מוטיבציה גבוהה ותחושת חדשנות ורעננות סביבם. זוהי תכנית חשובה לבני הנוער, למכבי וכמובן לחברי מכבי."

שינויים ברוח הזמן

בימים אלה מושקעים מאמצים לשיפור התכנית, ביניהם:
  • להרחיב את הפריסה הארצית ולבנות תשתית להתנדבות בישובים נוספים.
  • להוסיף נושאים ותחומים חדשים לקורסי ההעשרה.
  • להגדיל את מעגל ההתנדבות באמצעות הרחבת תחומי ותפקידי ההתנדבות, תוך דגש על נוער במצוקה ופעילות בפריפריה.
  • לחזק ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם ארגונים חברתיים נוספים בקהילה.
 

לפרטים:

מוקד 'מכבי ללא הפסקה'- 24 שעות ביממה, בטלפון 1700-50-53-53
לאתר נוער מכבי>> (ייפתח בדפדפן נפרד)
ניתן להשאיר הודעה בטלפון: 03-5143820 או לכתוב לנו בדוא"ל: noar@mac.org.il