29 פברואר 2020 ד' אדר תש"פ
מעודכן לתאריך  27.02.2020 

נגיף הקורונה - הנחיות להתמודדות עם תחלואה

ד"ר רונן יום טוב

מעודכן לתאריך  27.02.2020 
 
להנחיות מפורטות לבידוד ביתי לחצו כאן>>
להמלצות להתמודדות משפחתית מיטבית עם בידוד ביתי לחצו כאן>>
 
נגיף הקורונה החדש זוהה בפעם הראשונה בדצמבר 2019, לאחר שגרם לצברי תחלואה בדלקת ריאות בעיר ווהאן שבסין. לאחר מכן החלה התפשטות התחלואה לכל סין היבשתית, ומשם למדינות נוספות באסיה, ארצות הברית, אירופה, המזרח התיכון וישראל בפרט.

הנחיות לחוזרים מסין, הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה, מקאו או איטליה:

על פי הנחיות משרד הבריאות, מי שעונה על אחד מהקריטריונים האלה:
 • שהה במגע הדוק עם חולה מאומת
 • חזר מאחד היעדים האמורים לעיל
אם בתוך 14 יום הופיעו אצלו חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר עליו להתקשר למוקד מד"א 101 ולקבל הנחיות כיצד להמשיך בטיפול רפואי.
- אין לגשת למרפאה או לבית חולים
- במידת הצורך יגיע פרמדיק לבדיקות מעבדה לביתכם ולהמשך טיפול, על פי החלטת הרופא 

דיווח עצמי על בידוד בית

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מי שהיה במדינות האלה: סין, הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה, מקאו או איטליה נדרש להיות בבידוד בבית 14 יום מעזיבת היעד.
משרד הבריאות מנחה את מי שהיה במדינות המפורטות לעיל, גם אם לשהות קצרה, להיות בבידוד בית עד להשלמת 14 יום ממועד החזרה. לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה במדינות אלה.
היעדרות מעבודה בתקופת הדגירה תיחשב כהיעדרות בשל מחלה כפי שהוסדר בצו של משרד הבריאות, בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת המדינה. אין לפנות לרופאי המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין ההיעדרות. ביום ה-15 לאחר מועד השהייה האחרונה באחד מיעדי הסיכון וככל שלא התפתחו תסמינים, ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה.
הדיווח יעשה באמצעות טופס דיווח עצמי על בידוד בית או באמצעות מוקד קול-הבריאות בטלפון 5400*.

מקרים שאינם דורשים בידוד

 • אדם שהיה במגע עם אדם בריא שהיה לו מגע עם חולה במחלת נגיף הקורונה.
 • אדם שהיה במגע עם אדם בריא שהיה בבידוד ביתי לאחר שחזר מאחד היעדים הדורשים בידוד.
במקרים אלו, סכנה ההידבקות במחלה נמוכה מאוד, ואפשר להמשיך בשגרת החיים בלי להיכנס לביסוס.

איך נדבקים?

אצל רוב החולים הראשונים נמצא קשר לשוק גדול של בעלי חיים ומאכלי ים בעיר, ועל כן הסברה כי מקור הנגיף הנוכחי מבעלי חיים, ככל הנראה עטלפים. עם זאת, כבר ידוע כי הנגיף עובר מאדם לאדם, ככל הנראה באמצעות הדבקה טיפתית, כלומר באמצעות רסיסי רוק או נזלת העוברים בעיטוש או שיעול.
רמת ההדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת. בשלב זה, אין עדות להדבקה מסחורות או מזון, ואין סיכון בקבלת מוצרים ומשלוחים מסין.

תסמינים

הנגיף גורם לתסמינים דמויי שפעת הכוללים חום גבוה, כאבי ראש, כאבי שרירים, נזלת ושיעול. בחלק מהמקרים תסמינים אלו מסתבכים לקשיי נשימה, דלקת ריאות ואף מוות.
ההערכה היא כי עד 20% מהחולים המאובחנים מפתחים סיבוכים, ושיעור התמותה הוא כ-2% מהחולים. עם זאת, ניתן להניח כי לא כל החולים בסין מאובחנים. כמו כן, נראה כי המחלה קשה יותר בקרב מבוגרים ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות ופגיעה במערכת החיסון.

אבחון וחשד למחלה

ניתן לאבחן את הנגיף מדגימת הפרשות מדרכי הנשימה. בדיקה זו נשלחת רק דרך רופא בבית חולים ואליה מופנים רק אנשים החשודים לחשיפה לנגיף, המפתחים סימנים קליניים מתאימים. 

טיפול

אין טיפול ספציפי לנגיף והטיפול הוא בעיקרו תומך בתסמינים ובסיבוכי המחלה - משככי כאבים, נוזלים ותמיכה נשימתית.
יש לציין כי התרופה טמפילו (TAMIFLU) מיועדת לטיפול בשפעת בלבד ולא לטיפול בנגיף הקורונה.

מניעה

כמה חברות תרופות ברחבי העולם עובדות במרץ על מנת לפתח חיסון למחלה, אך ההערכה היא שייקחו כמה חודשים עד למציאת חיסון והפצתו לציבור הרחב.

משרד הבריאות ממליץ

לאור הסיכוי הגבוה להתפשטות התחלואה באזורי םנוספים באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם, משרד הבריאות קורא לציבור:
 • להימנע מנסיעות לסין, דרום קוריאה ואיטליה.
 • לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי.
 • להימנע מנסיעות לכינוסים והתקהלויות בינלאומיות אחרות, ובכלל זה גם נסיעה לאירועים בעלי אופי דתי שמתכנסים בהם אנשי םממדינות רבות.  
 • בכל מקרה, מומלץ להקפיד יתרה על כללי ההיגיינה, להקפיד על רחיצת ידיים במים וסבון ולהימנע ממגע עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה.
 

שירותים דיגיטליים במצב של בידוד ביתי:


חברי מכבי שייאלצו לשהות בבידוד עקב חשש להידבקות בנגיף הקורונה יכולים לקבל מגוון שירותים אונליין ובכך להימנע מיציאה מהבית:
 • מוקד אחיות טלפוני לייעוץ בנושאים רפואיים 24/7
מכבי מפעילה מוקד טלפוני המספק שירותי מידע, ייעוץ והכוונה בנושאים רפואיים (כוכבית 3555). השירות ניתן בכל ימות השבוע, 24 שעות ביממה על ידי אחיות בעלות הסמכה מקצועית.
 • מוקד ילדים טלפוני כל ערב החל מהשעה 19:00 – "מכבי קידס"
צוות המוקד כולל אחיות מוסמכות ורופאי ילדים של מכבי, בעלי גישה לתיק הרפואי של המטופלים. המענה הראשוני במוקד ניתן על ידי אחות מוסמכת, ובמידת הצורך היא מעבירה את הפונים להמשך טיפול על ידי רופאי הילדים שנמצאים במוקד. בהתאם למקרה, באפשרות הצוות להעניק הדרכה וייעוץ טלפוני, להנפיק מרשמים דיגיטליים ובמקרה הצורך להפנות לשירותים רפואיים נוספים.
 • "רופא הילדים שלי": תיאום שיחה טלפונית עם רופא הילדים המטפל בשעות הפעילות שלו
דרך אפליקציית מכבי ניתן לתאם תור טלפוני לרופא הילדים האישי, בשעות הפעילות שהגדיר לצורך ייעוץ רפואי טלפוני
 • התייעצות מקוונת עם רופאי המשפחה, הילדים, והנשים האישיים של המטופל/ת
התייעצות מקוונת באמצעות האפליקציה או באזור האישי באתר מכבי במסגרתה ניתן להגיש בקשה לרופא האישי במגוון תחומים ולקבל מענה מבלי לצאת מהבית. שירות זה כולל בין היתר התייעצות רפואית, קבלת אישורי מחלה, הפניה לבדיקות וקבלת מרשמים לתרופות שיינתנו תוך 5 ימי עבודה. זמן המענה הממוצע הינו בתוך כ-24-48 שעות מהגשת הבקשה.
חברי מכבי יכולים לקבל משלוח תרופות עד הבית באמצעות הזמנה מאתר "סופר פארם" לאחר קבלת מרשם דיגיטלי מרופא. המשלוח מתבצע בתוך 24 שעות בעלות של 29.90 ₪ בלבד (ניתן לחסוך את עלות המשלוח במידה ורוכשים באתר בסכום העולה על 249 ₪).
 
 
.