18 אפריל 2021 ו' אייר תשפ"א
עבור רוב הילדים, פורים הוא חג שמח ומהנה, אבל ישנם ילדים שעבורם פורים יכול לעורר הרבה חרדות. מה הסיבות לכך וכיצד ניתן להפחית את סף החרדה?
פורים הגיע איזו התרגשות, "מסכות, רעשנים שירים וריקודים", ממש חגיגה לילדים.
ההורים משקיעים שעות וכסף בהכנת תחפושות או קונים תחפושות מושקעות, מכינים את המצלמות לתפוס את הילד או הילדה בתחפושת החמודה, כדי לשלוח תמונות לסבים הגאים, וכל הגנים ובתי הספר מתכוננים למסיבות צבעוניות עם הרבה מוזיקה והפעלות.

רגע, אבל למה נראה שהילד לא שמח? למה הוא לא מסכים להתחפש?

עבור רוב הילדים, פורים הוא חג שמח ומהנה, אבל ישנם ילדים שעבורם פורים יכול לעורר הרבה חרדות. מה הסיבות לכך וכיצד להפחית את סף החרדה?
חרדה מליצנים ותחפושות בכלל
ילדים חווים את העולם דרך זווית ראיה ייחודית להם. לילדים צעירים קשה להבדיל בין אדם מחופש לבין הדמות האמיתית, כך שאדם המחופש לחיה יכול להיתפס על ידם באמת כחיה ענקית ומסוכנת ואישה המחופשת למכשפה יכולה באמת להטיל כישוף מסוכן.
החרדה המפורסמת בהקשר זה היא חרדה מליצנים. עבורנו הליצן הוא פשוט מצחיק ועבורם הוא איש מפחיד עם אף אדום ונעליים ענקיות, שמתקרב מדי ואולי רוצה לפגוע בהם.
התופעה של פחד מליצנים התגברה מאוד בעקבות סרט אימה וסרטונים ויראליים בנושא שגרמו לבהלה בקרב ילדים ובני נוער בעולם כולו, עד כדי כך שילדים פחדו לצאת מהבית בערבים בחשש שליצנים רצחניים מסתובבים ברחובות. עד היום ישנם עוד ילדים ומתבגרים החוששים מאוד מליצנים.
רגישות תחושתית, סביבתית וחברתית
לסירוב ללבוש תחפושת יכולה להיות גם סיבה אחרת, טריוויאלית בהרבה. התחפושות שלעיתים נראות יפות כלפי חוץ, אינן נוחות בכלל, הבד הקשיח והמגרד מציק לילדים בעלי רגישות תחושתית, או שהתחפושת יכולה להיות חמה מדי, קרה מדי, כבדה מדי או סתם לא נוחה.
בנוסף יש ילדים ביישניים, החוששים למשוך אליהם תשומת לב והמחשבה להופיע בגן או בבית הספר עם תחפושת שתאפשר לאחרים לצחוק עליהם, מרתיעה אותם מאוד. 
עוד סיבה לחשש מפורים היא דוקא היציאה מהשגרה, הצבעוניות והרעש שמאפיינים חג זה.
ילדים רגישים, שסדר יום ברור מהווה עבורם גורם מרגיע, נרתעים משינוי סדר היום, מהשינוי בלבוש ובתפאורת הסביבה והם עלולים לחוש הרגשה של לחץ ואף חרדה.
המוסיקה הרועשת, הרעשנים והנפצים עלולים לגרום למצוקה רבה בקרב ילדים בעלי רגישות גבוהה לרעש. ילדים אלה, לרוב יירתעו גם ממסיבות הומות אדם. 

איך להתמודד עם קשיים אלו?

המפתח הוא להקשיב לילד ולהיות יצירתיים במציאת פתרונות שיתאימו לו.
  • לא לכעוס כמובן, הילדים לא עושים לכם  דווקא. הכירו את הילד, נסו להבין מה מפריע לו ולהפחית את הסיבות לחרדה.
  • הכנה מראש יכולה לעזור בהורדת סף החרדה. דברו איתם על התכניות והשינויים שיתרחשו והקשיבו למה שהילד מבקש. אם קשה לו במיוחד עם שינויים, נסו לשמר כמה שאפשר את סדר היום הרגיל.
  • כדאי לנסות  להראות לילד המפוחד את האדם מאחורי התחפושת, כמובן באופן לא מפחיד ובטוח, ולהסביר את המשמעות של "כאילו", כדי להפחית את החרדה.
  • תכננו ביחד את התחפושת והתאימו אותה לילד. חשוב לתת אפשרויות: אם תחפושת קנויה אינה מתאימה, נסו להכין תחפושת לבד, לתת לילד למדוד תוך כדי, להתחפש חלקית או לא להתחפש בכלל. ילד רגוע ושמח חשוב הרבה יותר מתחפושת מושקעת.
  • דברו על המסיבות וחשבו על פתרונות. לא חייבים להשתתף במסיבות רועשות, אפשר לבקש  להימנע מנפצים או אפילו להחליש את המוסיקה.
 
חשוב לציין שבכל מצב של חרדה או קושי הגורמים למצוקה כדאי ומומלץ לפנות לאיש מקצוע בתחום הרגשי לצורך אבחנה, הדרכה וטיפול.