23 ספטמבר 2021 י"ז תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.03.2020 

נגיף הקורונה – מידע

ד"ר רונן יום טוב

מעודכן לתאריך  21.03.2020 

איך ומתי התפרץ נגיף הקורונה

באמצע דצמבר 2019 החלו דיווחים בעיר ווהאן, במחוז חוביי שבסין, על עלייה בתחלואה בדלקת ריאות ממקור נגיפי, מהם בודד זן חדש של נגיף קורונה המכונה nCoV2019. זן זה שונה מנגיפי ה-SARS וה-MERS אשר משתייכים גם הם למשפחת נגיפי הקורונה. במרץ 2020 הכריז ארגון הבריאות העולמי על התפרצות הקורונה כפנדמיה (מגפה עולמית).
הנגיף גורם לתסמינים דמויי שפעת, הכוללים בדרך כלל חום גבוה, חולשה ושיעול יבש. כ-15% מהחולים מפתחים מחלה קשה יותר שמתבטאת בקשיי נשימה.
שיעור התמותה המוערך הוא כ-2% מהחולים, אם כי מאחר ורבים אינם מפתחים תסמינים, ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים הוא נמוך יותר. יחד עם זאת, עדיין מוקדם מכדי לאמוד אותו.

קבוצות סיכון

מבוגרים, חולים במחלות כרוניות (מחלות לב, ריאה, סוכרת וכד׳) ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון נוטים יותר לפתח מחלה קשה.

תסמינים

רבים מהנדבקים אינם מפתחים תסמינים כלל.
בקרב החולים, הנגיף גורם לתסמינים דמויי שפעת הכוללים חום גבוה, עייפות ושיעול יבש. בחלק מהמקרים תסמינים אלו מסתבכים לקשיי נשימה, דלקת ריאות ואף מוות.
ההערכה היא כי עד 20% מהחולים המאובחנים מפתחים סיבוכים, ושיעור התמותה הוא כ-2% מהחולים, אך יש שונות גדולה בנתונים המגיעים ממדינות שונות.
המחלה קשה יותר בקרב מבוגרים ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות ומפגיעה במערכת החיסון.
כמו כן, מאחר שרבים מהנדבקים אינם מפתחים תסמינים, ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים נמוך יותר.

אבחנה

אפשר לאבחן את הנגיף מדגימת הפרשות מדרכי הנשימה ע״י מטוש מהנחיריים והלוע.

בדיקת קורונה לחברי מכבי

נדרשת הפניית רופא מכבי.
ההפניה תינתן על בסיס קריטריונים מוגדרים. למידע נוסף >>
אם פיתחתם חום, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים (כגון קוצר נשימה או קושי בנשימה), פנו לרופא המטפל לפי ההנחיות כאן >>
במקרים דחופים פנו בטלפון למוקד האחיות 3555* שלוחה 4.
 • אם תתקבל תשובה חיובית, יצרו איתך קשר למתן הנחיות להמשך.
 • אם תקבל תשובה שלילית (בדיקה תקינה), עליך להישאר בבית עד 48 שעות מחלוף התסמינים (חום, שיעול וכו').
 

טיפול

אין טיפול ספציפי לנגיף והטיפול הוא בעיקרו תומך בתסמינים ובסיבוכי המחלה - משככי כאבים, נוזלים ותמיכה נשימתית.
עם גילוי החולים הראשונים בארץ נקט משרד הבריאות במדיניות של ״מניעה״, שמטרתה להפחית סיכון להגעת חולים נוספים בישראל. תושבים שחזרו מחו״ל נדרשו להיכנס לבידוד בית והוגבלו כניסות זרים למדינה.
עם עליית כמות החולים ועלייה בכמות ההדבקות בתוך המדינה, עבר משרד הבריאות למדיניות של ״הכלה״, שמטרתה למנוע הדבקה מקומית בנגיף. נדבקים וחשודים נכנסו לבידוד והחלו צעדים להגבלת התקהלויות רבות משתתפים. כל זאת בנוסף לצעדים הבסיסיים והחשובים של הקפדה על כללי היגיינה בסיסיים.
צעדים אלו הכרחיים על מנת לפזר את כמות ההדבקות החדשות לאורך זמן ארוך יותר, ולהביא להקטנת כמות הנדבקים הכוללת באוכלוסייה (מונח הנקרא גם ״השטחת העקומה״). מדיניות זו מיועדת לאפשר למערכת הבריאות להקצות את המשאבים הדרושים לטיפול נכון ומיטבי בחולים שיפתחו סיבוכים ויזדקקו לטיפול אינטנסיבי והנשמה. כמו כן, היא מקנה זמן שמביא איתו ידע - ידע לגבי הנגיף, המחלה והאפשרויות להתמודד איתה, ובין השאר מציאת טיפולים תרופתיים וחיסונים.
חולים קשים מטופלים בטיפולים ניסיוניים, אך הם עדיין לא הוכחו באופן מוחלט כיעילים.
 • התרופה טמפילו (TAMIFLU) מיועדת לטיפול בשפעת בלבד ולא לטיפול בנגיף הקורונה.
 • גם אנטיביוטיקה אינה עוזרת להחלים מנגיף הקורונה.
למרות שלא נוכל להתחסן לנגיף הקורונה בחודשים הקרובים, טיפולים ניסיוניים בבני-אדם כבר קיימים וחלקם מראים תוצאות מעודדות. בין התרופות שנבדקות נמצאות התרופה האנטי-ויראלית החדשה רמדסיביר, תרופות אנטי-ויראליות המשמשות לטיפול בנגיף ה-HIV, תרופות נוגדות מלריה כדוגמת כלורקווין והידורכלורוקווין, וכן תרופות נוספות. בחלק מתרופות אלו נעשו ניסיונות טיפול בחולים במצב קשה המאושפזים בארץ.
חשוב לזכור. נגיף הקורונה הוא לא עוד סוג של נגיף שפעת. אנחנו מכירים יותר את התנהגותם של הנגיף והמחלה, ויש בידינו חיסונים וטיפול תרופתי המיועדים לנגיף השפעת. כמו כן, ככל הידוע עד עכשיו נגיף הקורונה מדבק יותר מנגיף השפעת, וגורם לסיבוכים ותמותה באחוזים גבוהים יותר, ובעיקר באוכלוסיית המבוגרים והחולים כרוניים.
מספר חברות, גופים ומכונים אקדמיים ברחבי העולם ובישראל נמצאים במירוץ ליצירת חיסון לנגיף הקורונה החדש. חלקן אף הודיעו על מציאת חיסון והתחלת ניסויים ראשונים בחיות. ניסויים ראשונים בבני אדם החלו בסוף חודש מרץ.
מחקרים קליניים נערכים בד״כ בשלושה שלבים:
 • השלב הראשון נערך על עשרות בודדות של משתתפים ומיועד לבחון את פרופיל הבטיחות ותופעות הלוואי של החיסון.
 • השלב השני נערך על מאות משתתפים, בד״כ באזורים בהם המחלה התפרצה, ומיועד לבחון את יעילות החיסון ותופעות הלוואי.
 • השלב השלישי יחסית דומה באופיו אך נערך על אלפי משתתפים.  
תהליך זה לוקח בדרך כלל מספר שנים, ואילו המירוץ במגיפה הנוכחית מנסה להביא לקיצור התהליך למספר חודשים. חשוב לזכור שגם לאחר אישור החיסון יהיה צורך בהתחלת ייצור והפצה המוניים על מנת לחסן את מרבית האוכלוסייה.
פתרונות לטיפול וחיסון לנגיף נראים באופק אך נכון לעכשיו צעדי המניעה וההכלה של משרד הבריאות והתגייסותו של הציבור הם הדברים החשובים ביותר על מנת למנוע את התפשטות הנגיף, "לקנות" זמן ולאפשר למערכת הבריאות להקצות את מיטב משאביה להתמודדות עם החולים הקשים.
זה הזמן להישאר בבית, למענכם ולמען יקיריכם!

מניעה

מה אפשר לעשות כדי להימנע מהדבקה בקורונה?

היגיינה - יש להקפיד על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעיתים קרובות, להימנע מלחיצת ידיים וממגע עם אזור הפנים, להימנע משיתוף כלי אכילה ואוכל מפה לפה, ולהקפיד על שיעול ועיטוש למרפק או ממחטה חד פעמית (ולהשליך אותה לאחר מכן לאשפה). יש לדאוג לאוורור מקסימלי של הבית ולחטא ידיות ודלתות.
מסכה - משרד הבריאות מנחה את הציבור לחבוש מסכת פה-אף בכל עת במרחב הציבורי בכדי להקטין את הסיכון להדביק ולהידבק. בבית ובעבודה (בחדר בודד) אין צורך להשתמש במסכה. סוגי המסכות המתאימים לאוכלוסייה הכללית הינם מסכה רפואית (מסכת מנתחים), מסכת אף-פה לא רפואית או מסכת בד רב-פעמית. מסכת N95 ודומיה (FFP2, KN95) אינה נדרשת לציבור הרחב ומיועדת להגנת צוותים רפואיים. מסכה עם שסתום אינה מתאימה ואף יכולה להעלות את הסיכון להדביק אחרים. במידת הצורך אפשר לשמור מסכה רפואית או מסחרית לשימוש חוזר במקום נקי ומאוורר, רחוק ממגע יד מקרי, ולהניח אותה על נייר סופג נקי. מסכה בלויה, מלוכלכת או קרועה יש להשליך לפח.

מזון ומשקאות - על פי המידע הקיים היום, לא דווח על העברת נגיפי קורונה באמצעות מזון או אריזות מזון. יחד עם זאת, חשוב להקפיד על נהלי היגיינה בעת הטיפול במזון או בהכנתו:
 • שטיפת ידיים ומשטחים לעתים קרובות
 • הפרדה בין בשר נא למאכלים אחרים
 • בישול מלא, והכנסת המזון לקירור מיד בתום הבישול.
 • אין מניעה להמשיך לשתות מי ברז כרגיל, אין צורך בהרתחה.


הנחיות להתנהלות יומיומית

יציאה מהבית - אין לצאת מהבית, מלבד במצבים המחייבים זאת: עבודה בהתאם להגבלות משרד הבריאות, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים. ההנחיות וההגבלות על הציבור בישראל מתעדכנות באופן קבוע באתר משרד הבריאות >
אוכלוסיות בסיכון - קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סוכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון, יש להקפיד ולהימנע ככל האפשר מלצאת מהבית ומאירוח אנשים בבית, חוץ משירותים חיוניים.
הגעה למרפאה או לבדיקות רפואיות - אין להגיע למרפאה מבלי שנערך בירור אם אכן צריך להגיע. יש ליצור קשר בטלפון או באמצעים מקוונים אחרים. אם נקבע תור לבדיקת רופא או טיפול רפואי לפני החלת ההנחיות החדשות, יש לשקול הגעה באופן פרטני, אך רק לאחר יצירת קשר עם המרפאה ובירור המצב. מכבי מעמידה לרשותכם מגוון אפשרויות ליצירת קשר מרחוק >
*יש להקפיד על שהייה בבידוד ביתי למעט יציאה לצורך ביצוע הבדיקה הרפואית.
נסיעות לחו"ל - נכון להיום, לא מתבצעות טיסות לחו"ל. חזרה לארץ מותרת לכל אזרח או תושב ישראל, אך הם מחויבים בבידוד בית עם חזרתם. אנשים שאינם אזרחי ישראל לא יורשו להיכנס לישראל.