03 אפריל 2020 ט' ניסן תש"פ
מעודכן לתאריך  21.03.2020 

נגיף הקורונה – החיפוש אחר כתר הזהב

ד"ר רונן יום טוב

מעודכן לתאריך  21.03.2020 

עלייתו של הנגיף

נגיף הקורונה החדש התפרץ בדצמבר 2019 בסין ותוך שבועות ספורים הגיע גם לישראל. במרץ 2020 הכריז ארגון הבריאות העולמי על התפרצות הקורונה כפנדמיה (מגפה עולמית).

הנגיף גורם לתסמינים דמויי שפעת הכוללים בדרך כלל חום גבוה, חולשה ושיעול יבש. כ-15% מהחולים מפתחים מחלה קשה יותר שמתבטאת בקשיי נשימה.
שיעור התמותה המוערך הוא כ-2% מהחולים אם כי מאחר ורבים אינם מפתחים תסמינים ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים הוא נמוך יותר אף כי עדיין מוקדם מכדי לאמוד אותו.
מבוגרים, חולים במחלות כרוניות (מחלות לב, ריאה, סוכרת וכד׳) ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון נוטים יותר לפתח מחלה קשה.

למה הבידוד חשוב?

עם גילוי החולים הראשונים בארץ נקט משרד הבריאות במדיניות של ״מניעה״, שמטרתה להפחית סיכון להגעת חולים נוספים בישראל. תושבים שחזרו מחו״ל נדרשו להיכנס לבידוד בית והוגבלו כניסות זרים למדינה.
עם עליית כמות החולים ועלייה בכמות ההדבקות בתוך המדינה, עבר משרד הבריאות למדיניות של ״הכלה״, שמטרתה למנוע הדבקה מקומית בנגיף. נדבקים וחשודים נכנסו לבידוד והחלו צעדים להגבלת התקהלויות רבות משתתפים. כל זאת בנוסף לצעדים הבסיסיים והחשובים של הקפדה על כללי היגיינה בסיסיים.
צעדים אלו הכרחיים על מנת לפזר את כמות ההדבקות החדשות לאורך זמן ארוך יותר, ולהביא להקטנת כמות הנדבקים הכוללת באוכלוסייה (מונח הנקרא גם ״השטחת העקומה״). מדיניות זו מיועדת לאפשר למערכת הבריאות להקצות את המשאבים הדרושים לטיפול נכון ומיטבי בחולים שיפתחו סיבוכים ויזדקקו לטיפול אינטנסיבי והנשמה.
כמו כן, היא מקנה זמן שמביא איתו ידע - ידע לגבי הנגיף, המחלה והאפשרויות להתמודד איתה, ובין השאר מציאת טיפולים תרופתיים וחיסונים.

הדרך לחיסון המובטח

מספר חברות, גופים ומכונים אקדמיים ברחבי העולם ובישראל נמצאים במירוץ ליצירת חיסון לנגיף הקורונה החדש. חלקן אף הודיעו על מציאת חיסון והתחלת ניסויים ראשונים בחיות. ניסויים ראשונים בבני אדם החלו בסוף חודש מרץ.
מחקרים קליניים נערכים בד״כ בשלושה שלבים. השלב הראשון נערך על עשרות בודדות של משתתפים ומיועד לבחון את פרופיל הבטיחות ותופעות הלוואי של החיסון. השלב השני נערך על מאות משתתפים, בד״כ באזורים בהם המחלה התפרצה, ומיועד לבחון את יעילות החיסון ותופעות הלוואי. השלב השלישי יחסית דומה באופיו אך נערך על אלפי משתתפים. תהליך זה לוקח בדרך כלל מספר שנים, ואילו המירוץ במגיפה הנוכחית מנסה להביא לקיצור התהליך למספר חודשים. חשוב לזכור שגם לאחר אישור החיסון יהיה צורך בהתחלת ייצור והפצה המוניים על מנת לחסן את מרבית האוכלוסייה.

האם יש טיפול?

למרות שלא נוכל להתחסן לנגיף הקורונה בחודשים הקרובים, טיפולים ניסיוניים בבני-אדם כבר קיימים וחלקם מראים תוצאות מעודדות. בין התרופות שנבדקות נמצאות התרופה האנטי-ויראלית החדשה רמדסיביר, תרופות אנטי-ויראליות המשמשות לטיפול בנגיף ה-HIV, תרופות נוגדות מלריה כדוגמת כלורקווין והידורכלורוקווין, וכן תרופות נוספות. בחלק מתרופות אלו נעשו ניסיונות טיפול בחולים במצב קשה המאושפזים בארץ.
חשוב לזכור. נגיף הקורונה הוא לא עוד סוג של נגיף שפעת. אנחנו מכירים יותר את התנהגותם של הנגיף והמחלה, ויש בידינו חיסונים וטיפול תרופתי המיועדים לנגיף השפעת. כמו כן, ככל הידוע עד עכשיו נגיף הקורונה מדבק יותר מנגיף השפעת, וגורם לסיבוכים ותמותה באחוזים גבוהים יותר, ובעיקר באוכלוסיית המבוגרים והחולים כרוניים.
פתרונות לטיפול וחיסון לנגיף נראים באופק אך נכון לעכשיו צעדי המניעה וההכלה של משרד הבריאות והתגייסותו של הציבור הם הדברים החשובים ביותר על מנת למנוע את התפשטות הנגיף, "לקנות" זמן ולאפשר למערכת הבריאות להקצות את מיטב משאביה להתמודדות עם החולים הקשים.
זה הזמן להישאר בבית, למענכם ולמען יקיריכם!