23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב

טיפול תומך והדרכה לטיפול בחולה פליאטיבי

מטרת המאמר היא להעביר לכם מטופלים ובני משפחותיכם, מידע בסיסי הקשור בתהליכי המחלה והטיפול בסימפטומים הנלווים.
 המידע מתבסס על ספרות עדכנית ועל שאלות המופנות אלינו על ידי מטופלים רבים ובני משפחותיהם . לכל סימפטום יוצג רקע כללי, טיפול והנחיות כיצד תוכל לעזור.
 

כאב

הכאב הוא ביטוי אישי לתהליך רגשי או פיזי המתרחש בגוף. כאב עבור החולה הוא תסמין המאיים ביותר במחלתו.
הכאב פוגע באיכות חייו של החולה ומשפחתו. כאב לא מאוזן מצוי ביחסי גומלין עם חוסר שינה, עצבנות, דיכאון וחרדה, חוסר יכולת תפקוד ופעילות, בידוד חברתי ולעיתים אף קשיים בפעילות יום-יומית כגון: הליכה וישיבה ממושכת. הכאבים עשויים לגרום לחולה ולמשפחתו להרגיש חוסר אונים וחוסר שליטה, על כך אחת ממטרות הטיפול היא להחזיר את תחושת השליטה למטופל ולמשפחתו.
ניתן לבקש מהמטופל עצמו להעריך את עוצמת הכאב בסרגל אומדן כאב מ 0- עד 10- , כאשר 0 מורה על כך שאין כאב כלל ו 10- על כאב בלתי נסבל.

סרגל לאומדן כאב

 
סרגל אומדן כאב >>

מטרת הטיפול

הפחתת כאב במידה שתאפשר לחולה "חיים ללא כאב"
 

ניהול טיפול בכאב

הטיפול התרופתי ייתנן באופן המאפשר למטופל ולמשפחתו שליטה בכאב. על כן הטיפול יהיה רצוף במשך היום, סביב השעון בתוספת מנות קצובות לכאב מתפרץ, על פי הצורך.
 

הטיפול התרופתי

 • מתן דרך הפה (כדורים, סירופ, סוכריה על מקל)
 • מתן דרך העור באמצעות מדבקות על פני העור בנרות
 • באמצעות עירוי ורידי/תת עורי, תוך שימוש במשאבה
 • מתן דרך עמוד השדרה ישירות ישירות למערכת העצבים המרכזית
 • באמצעות חסימה עצבית (בלוק)
 

סוג הכאב והטיפול

מקור הכאבסימניםגורמיםטיפול
גרמי- כאב הנובע מפגיעה או לחץ בעצם כאב מתגבר בתנועה ומופחת במנוחה גידול בעצם או גרורות הנשלחות לעצם תרופות אנטי דלקתיות (כמו אספירין, נקסין) סטרואידים, תרופות המפחיתות פגיעה בעצם (כמו ארדיה, זומרה וכו’) תרופות ממשפחת אופיואידים, הקרנות
כאב הנובע מפגיעה או לחץ ברקמות הרכות כאב מתמיד ללא קשר למנוחה או פעילות, מופיע בצורה עמומה- ממושכת או כאב חריף וממוקד גידול באברים הרכים הפנימיים
(מעי, כבד, ריאות, מוח)
לפי עצמת הכאב. מתחילים מתרופות נוגדות כאב מסוג אופטלגין ואקמול בזמנים קבועים במשך היממה, במידה והכאב לא הוקל או מתגבר, עוברים לתרופות נוספות
כאב הנגרם מלחץ על קצות העצבים שרפה, נימול , “כמו חשמל” לחץ גידולי, כאב ממושך תרופות סטרואידליות, נגד התכווצות אפילפטית, נגד דיכאון, נגד הפרעות קצב
 
 • במקרים בהם המטופל אינו יכול ליטול את התרופות דרך הפה עקב חסימת מעיים, קושי בבליעה, הקאות, ירידה במצב הכרה, ישקל מתן תרופות בחלופה המתאימה (מדבקות, עירוי, משאבה)
 •  שיכוך כאב יעיל מתבצע על ידי מתן תרופות "סביב השעון" בפרקי זמן קצובים, קבועים ובאופן רצוף. לכאב מתפרץ מתן מענה על ידי מנת הצלה.
 • איזון כאב מבוצע לרוב על ידי תרופות ארוכות טווח: פעם ביום (תרופות המשפיעות ל- 24 שעות), פעמיים ביום (תרופות המשפיעות ל 12- שעות) או אפילו פעם ביומיים שלושה, על ידי מדבקה.
 • במקביל לטיפול בכאבים חשוב לטפל בשאר התסמינים הנלווים לכאב או לטיפול בו, כגון עצירות, בחילות וכדומה
 • חשוב להכיר את התרופות שקיבלתם ולדעת מתי ואיך והשתמש בהן
 • חלק התרופות חזקות ונרשמו למטופל לאחר שיקול דעת והערכת מצבו איןה להשתמש בהן לאף אדם זולת המטופל.
אין להפסיק טיפול תרופתי כנגד כאב ללא התייעצות עם רופא . הפסקת הטיפול, תיעשה בהדרגה ולא בבת-אחת.