01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.09.2011  באדיבות ה 

הפרעה טורדנית-כפייתית - מידע רפואי

OCD, obsessive-compulsive disorder
מעודכן לתאריך  22.09.2011  באדיבות ה 

הטיפול בהפרעה טורדנית-כפייתית

הטיפולים העיקריים בהפרעה טורדנית-כפייתית כוללים טיפול תרופתי ופסיכולוגי. המחקרים מצביעים על כך שהשילוב בין שני סוגי הטיפול הוא היעיל ביותר. הטיפול תלוי במצבו האישי של הלוקה בהפרעה ובהעדפותיו.
הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית עלול להיות קשה ולא תמיד מושג ריפוי. חלק מהחולים יזדקקו לטיפול כל ימי חייהם, וזה עשוי לעזור להם להשתלט על הסימפטומים, כך שלא יפריעו לניהול אורח חיים יומי תקין.

פסיכותרפיה

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי הוא סוג הטיפול הפסיכולוגי שנמצא כיעיל ביותר עבור הלוקים בהפרעה טורדנית כפייתית, מבוגרים וילדים כאחד. טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי מאמן מחדש את דפוסי החשיבה וההתנהלות השגרתית, כך שאין יותר צורך בהתנהגות הכפייתית.
אחת הגישות הטיפוליות מכונה "חשיפה ומניעת תגובה". במהלך הטיפול נחשף החולה בצורה הדרגתית למושא האובססיות או הפחדים שלו, דוגמת לכלוך, והוא לומד טכניקות ודפוסי חשיבה שיאפשרו לו להתמודד בצורה טובה עם חרדותיו. התהליך עצמו דורש זמן ומאמץ, אך בסופו של דבר הוא מביא לאיכות חיים טובה יותר ולשליטה במחשבות האובססיביות-כפייתיות.
טיפול מסוג זה יכול להיות אישי, משפחתי או להתנהל בקבוצות.

טיפול תרופתי

תרופות פסיכיאטריות מסוימות עשויות לסייע לשלוט בהתנהגות טורדנית-כפייתית. ברוב המקרים ממליצים הרופאים על נוגדי דיכאון כשלב ראשון בטיפול. נוגדי דיכאון עשויים לעזור לטיפול בהפרעה, מאחר שהם מעלים רמות של סרוטונין, מתווך עצבי הנחשב לחומר שמקנה לנו תחושה טובה, רוגע ומצב רוח טוב, ושכנראה חסר אצל אנשים הלוקים בהפרעה טורדנית כפייתית.
נוגדי הדיכאון המאושרים על ידי משרד הבריאות לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית כוללים:
 • Clomipramine
 • Fluvoxamine
 • Fluoxetine
 • Paroxetine
 • Sertraline
 
תרופות אלו שייכות לקבוצת מעכבי ספיגה חוזרת בררניים של סרוטונין - SSRI. הן פועלות על ידי חסימה חלקית של תהליך הספיגה החוזרת של סרוטונין לתוך תאי העצב.
נוגדי דיכאון SSRI נוטים לגרום לפחות תופעות לוואי בהשוואה לנוגדי דיכאון ממשפחות אחרות, לרבות לפחות ישנוניות וסחרחורת. יחד עם זאת הן עלולות לגרום לבחילה וכאב ראש, יובש בפה ובעיות בתפקוד המיני.
קיימות גם תרופות פסיכיאטריות אחרות נוגדות דיכאון אשר ניתן להשתמש בהן, למרות שאין להן התוויה מדויקת לגבי הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית. שיקול דעתו של הרופא המטפל הוא הקובע בעניין זה.

בחירת התרופה

המטרה של הטיפול התרופתי היא לשלוט ביעילות בסימפטומים של ההפרעה, תוך נטילת המינון הנמוך ביותר של התרופה שיאפשר שליטה זו. בחירת התרופה הטובה ביותר עבור המטופל תלויה במצבו האישי והבריאותי. חשוב לזכור שיכולים לחלוף מספר שבועות מתחילת הטיפול עד שמרגישים הטבה בסימפטומים.
לעיתים יבחן הרופא את השפעתן של מספר תרופות, עד שתמצא התרופה שמצליחה להשתלט היטב על הסימפטומים שההפרעה גורמת. ישנם מקרים בהם הרופאים משלבים מספר תרופות על מנת להגביר את יעילות הטיפול. למשל, נוגד דיכאון יחד עם תרופה אנטי-פסיכוטית.
לכל התרופות הפסיכיאטריות יש תופעות לוואי וסיכונים בריאותיים. לכן, חשוב לשוחח עם הרופא ולקבל הסבר אודותיהם ואודות המעקב הבריאותי שיש לבצע, במיוחד כשלוקחים תרופות השייכות לקבוצת התרופות האנטי-פסיכוטיות. חשוב ליידע את הרופא המטפל לגבי כל התרופות האחרות שהחולה נוטל, כולל תוספי תזונה, ויטמינים, מינרלים וצמחי מרפא.
אין להפסיק את נטילת התרופות מבלי להיוועץ ברופא, אפילו אם מרגישים טוב, משום שהסימפטומים של ההפרעה הטורדנית-כפייתית עלולים לחזור. בנוסף לכך, ישנן תרופות שהפסקת השימוש בהן צריכה להתבצע הדרגתית, היינו ירידה במינון לאורך זמן, על מנת להימנע מתופעות לא רצויות של גמילה.

אפשרויות טיפול נוספות

לפעמים תרופות ופסיכותרפיה אינן יעילות דיין כדי לשלוט בסימפטומים של הפרעה טורדנית כפייתית. במקרים נדירים כאלה קיימות אפשרויות טיפול נוספות:
 • אשפוז פסיכיאטרי.
 • טיפול באמצעות הלם חשמלי.
 • גירוי אלקטרו-מגנטי דרך הגולגולת (TMS).
 • גירוי האזורים הפנימיים של המוח.
 
מאחר שיעילותן של שיטות אלה לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית לא נחקרה מספיק, יש לבדוק את ה"בעד ונגד" שיש להן, לרבות הסיכונים הבריאותיים הטמונים בהן.

התמודדות ותמיכה

התמודדות עם הפרעה טורדנית כפייתית היא אתגר אמיתי. תופעות הלוואי של התרופות השונות עלולות לגרום לכעס ולתסכול. מספר דרכים עשויות לסייע להתמודדות:
 • כדאי ללמוד על ההפרעה – הבנת המחלה יכולה לחזק את ההנעה האישית להיצמד לתוכנית הטיפול ולהתמיד בה.
 • מומלץ להצטרף לקבוצת תמיכה – קבוצות תמיכה לאנשים הסובלים מאובססיה-כפייתית מפגישות אנשים המתמודדים עם המחלה.
 • חשוב להישאר ממוקדים במטרה – החלמה מהפרעה טורדנית כפייתית היא תהליך מתמשך שלכול אורכו כדאי להתמקד במטרות הטיפוליות. התמקדות זו מסייעת לשמור על רמת הנעה גבוהה שדרושה להצלחת הטיפול.
 • יש למצוא דרכים בריאות לפריקת אנרגיה – עיסוק בספורט או פעילות נופש מסייעים לתעל את האנרגיה והמתח שהמחלה יוצרת, ומקלים על ההתמודדות עימה.
 • מומלץ ללמוד שיטות הרפיה והתמודדות עם לחצים (סטרס) –שיטות כמו מדיטציה, הרפיית שרירים, נשימות עמוקות, טאי-צ'י ויוגה תסייענה להרגעה כללית.
 • כדאי לנהל לוח זמנים כתוב – תכנון של הפעילויות השונות במהלך היום, רישום מטלות ועמידה בזמנים המוקצבים להן - מסייעת להישאר בשליטה.