20 פברואר 2019 ט"ו אדר תשע"ט
עדכון אחרון:  01.11.2017 

ניתוחים בריאטריים - תנאי הזכאות

ניתוח בריאטרי הוא ניתוח לטיפול בהשמנת יתר חולנית. הניתוח נועד להגביל את
נפח הקיבה של המנותח – באמצעות טבעת, מעקף קיבה או שירוול קיבה.
הניתוח כולל השתלה של אביזר ייעודי, בהתאם לסוג הניתוח.
עדכון אחרון:  01.11.2017 

זכויות חברי מכבי במסגרת הסל הבסיסי

האם אתם זכאים?

חברי מכבי זכאים במסגרת סל הבריאות לביצוע הניתוח בבית חולים ציבורי

בחירת בית החולים

הליך מימוש הזכאות והמיקום בו מתבצעת הערכה טרום בריאטרית משתנים לפי המקום שבו נערך הניתוח.

בבית חולים הדסה הר הצופים או הדסה עין כרם

הזכאות

 • ניתוח בריאטרי, כולל השתלת אביזר, בבית חולים הדסה.
 • הערכה טרום ניתוח בריאטרי במרכז הרפואי הדסה הקטנה.
 • מעקב לאחר הניתוח, באחד ממכוני הבריאטריה של מכבי. המעקב כולל סיוע בתהליך ההחלמה ובהסתגלות לאורח החיים החדש.

עלות

 • לניתוח - ללא השתתפות עצמית, יופק טופס התחייבות.
 • לאביזר המושתל בניתוח - ללא השתתפות עצמית יופק טופס התחייבות נפרד בהתאם לסוג האביזר שאושר בהערכה הטרום בריאטרית .
  הנחיות מיוחדות לקבלת טבעת - להזמנת הטבעת יש להשאיר צ'ק פיקדון בסך 10,000 ש"ח או 2 צ'קים בסך 5,000 ₪ במרכז הרפואי במכבי. המרכז הרפואי יזמין את הטבעת ובאחראיות המנותח לאסוף ולהביא אותה עימו ביום הניתוח.
  לאחר הניתוח, יש להביא למרכז הרפואי במכבי את גיליון חדר הניתוח או סיכום ניתוח, המעיד על השתלת הטבעת. רק לאחר הגשת מסמכים אלו יוחזר צ'ק הפיקדון.
 • עבור ביקורי מעקב במכון בריאטרי של מכבי אחרי הניתוח תיגבה השתתפות עצמית בסך 34 ₪ לרבעון.


היכן

הערכה טרום ניתוחית:
החל מ 20.12.18 תורים להערכה טרום בריאטרית ייקבעו במרכז הרפואי הדסה הקטנה. ב-9.1.2019 תתקיים הוועדה הבריאטרית הראשונה. ממועד זה המטופלים לא יוכלו לעבור וועדה בהדסה. תורים לוועדות שנקבעו למטופלים בחודשיים הקרובים יכובדו .
ניתוח:
 • בבית החולים הדסה הר הצופים. טלפון ליצירת קשר: 02-5842111
 • בבית החולים הדסה עין כרם. ליצירת קשר >
 
 

תהליך מימוש הזכאות

 1. הכנה להערכה הטרום בריאטרית - יש לפנות לרופא המשפחה במכבי לקבלת הפניה לבדיקות והפניה לביצוע הערכה טרום בריאטרית. בנוסף יש לפנות לדיאטנית במכבי ולעבור הליך הכנה לקראת הערכה טרום בריאטרית, הכולל לפחות שלושה מפגשים בחצי השנה האחרונה.
  זימון תור לרופא משפחה>
 2. לקבלת התחייבות לוועדה טרום ניתוחית יש להגיש למכבי מכתב הפניה מרופא מטפל + מכתב סיכום טיפול תזונתי הכולל 3 מפגשים לפחות בחצי שנה אחרונה מדיאטנית בקהילה. אם החבר נוטל תרופות פסיכיאטריות, יש להביא בנוסף מכתב מפסיכיאטר מטפל.
 3. רשימת הבדיקות הנדרשות לביצוע הערכה טרום בריאטרית >
    3. הערכה טרום בריאטרית - במסגרת ההערכה יוודאו כי המועמד לניתוח עומד בקריטריונים הרפואיים, עבר את הבדיקות הנדרשות, וקיבל הדרכה וייעוץ טרם הניתוח.
 • יש להצטייד בטופס התחייבות לבדיקת רופא. 
 • ניתן לקבוע תור להערכה במוקד 3555*  לאחר שיש בידכם את תוצאות הבדיקות בצירוף הפניה הרופא ומכתב מסכם מדיאטנית.
 • יש להצטייד בטופס התחייבות להערכה (ועדה) טרום בריאטרית.
 • עבור חברים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65  תדון ועדת אישורים נוספת במטה מכבי. תשובה מוועדת האישורים תגיע בדואר אל החבר עד כחודש מיום הפניה.
ניתוח חוזר : יש להיפגש עם הכירורג הבריאטר לפני הוועדה הטרום בריאטרית בהדסה או באחד מהמכונים הבריאטרים של מכבי ולהביא מכתב המלצה לוועדה. להערכה (ועדה) טרום בריאטרית יש להגיע עם מכתב המלצה מרופא כירורג בריאטר על סוג הניתוח שיבוצע. בנוסף, ניתוח בריאטרי חוזר דורש אישור נוסף של ועדת אישור במטה מכבי:
 • אם עברה פחות משנה מאז הניתוח הקודם (בכל גיל): יש להגיש למשרדי המרכז הרפואי את כל החומרים שהוגשו להליך הערכה הראשוני בצירוף מכתב הערכה מרופא בריאטר. החומרים יועברו לוועדת אישור במטה מכבי
 • אם עברה יותר משנה מיום הניתוח הקודם: יש לבצע את כל תהליך ההערכה הטרום בריאטרית מחדש. בנוסף, למבוגרים מעל גיל 18 נדרש מכתב הערכה מרופא כירורג בריאטר. לילדים עד גיל 18 נדרש מכתב הערכה מרופא כירורג בריאטר, מכתב מפסיכיאטר ילדים ומכתב מאנדוקרינולוג.
  בתום הדיון, תשובת הוועדה תישלח בדואר אל החבר .
 • אישור ההערכה הטרום בריאטרית תקף לשנה בלבד.
    4. היערכות לניתוח - לאחר קבלת אישור ההערכה הטרום בריאטרית לביצוע הניתוח, יש להביא אישור זה אל משרד המרכז הרפואי במכבי. בהתאם לכתוב באישור זה יוזמן האביזר המושתל ותופק התחייבות לניתוח. האישור תקף לשנה בלבד.
    5. מעקב לאחר ניתוח - המעקב כולל עזרה בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, הדרכה לדיאטה רב שלבית ולמניעת חסרים תזונתיים, מעקב אחר קצב ירידה במשקל, הקניית כלים לשינוי הרגלי אכילה, עזרה בבעיות, קשיים והתלבטויות העולים לאחר הניתוח, ואפשרות למעקב קבוצתי לאחר חצי שנה של מעקב אישי.
        המעקב יתבצע במכוני הבריאטריה של מכבי בלבד, באמצעות מפגשים או באמצעות שיחות טלפון - לבחירת המטופל. עם קבלת תאריך הניתוח יש לתאם תור למעקב במוקד 3555*.

בבית חולים ציבורי אחר

הזכאות

 • ניתוח בריאטרי, כולל השתלת אביזר, בבית חולים ציבורי (כולל בית החולים אסותא אשדוד).
 • הערכה טרום בריאטרית באחד ממכוני הבריאטריה של מכבי.
 • מעקב לאחר הניתוח באחד ממכוני הבריאטריה של מכבי. המעקב כולל סיוע בתהליך ההחלמה ובהסתגלות לאורח החיים החדש.
 

עלות

 • לניתוח - ללא השתתפות עצמית, יופק טופס התחייבות.
 • לאביזר המושתל בניתוח - בניתוח קיצור קיבה או הסטפלר (בניתוח מעקף קיבה / שרוול קיבה) ללא השתתפות עצמית. יופק טופס התחייבות נפרד בהתאם.
  בניתוח טבעת – ללא השתתפות עצמי. יופק טופס התחייבות נפרד בהתאם. 
  להזמנת הטבעת יש לגשת למשרדי המרכז הרפואי במכבי להשארת  פיקדון של 10,000 בצ'ק (ניתן להשאיר 2 צ'קים בסך 5,000 ₪ כל אחד) המרכז הרפואי יזמין את הטבעת ובאחראיות המנותח להביא עמו את הטבעת ביום הניתוח. לאחר הניתוח, יש להביא למשרד המרכז הרפואי במכבי גיליון חדר ניתוח או סיכום ניתוח, המעיד על השתלת הטבעת. רק לאחר הגשת מסמכים אלו יוחזר הפיקדון לחבר המבוטח.
 • עבור ביקור במכון בריאטרי של מכבי אחרי הניתוח תיגבה השתתפות עצמית בסך 34 ₪ לרבעון.
 

היכן

הערכה טרום ניתוחית - באחד ממכוני הבריאטריה של מכבי המורשים לבצע הערכה:
 
ניתוח: בבית חולים ציבורי, כולל בית החולים אסותא אשדוד. לרשימת בתי החולים הציבוריים שבהסכם >
 

תהליך מימוש הזכאות

 1. הכנה להערכה הטרום בריאטרית - יש לפנות לרופא המשפחה במכבי לקבלת הפניה לבדיקות והפניה לביצוע הערכה טרום בריאטרית. בנוסף יש לפנות לדיאטנית במכבי ולעבור הליך הכנה לקראת הערכה טרום בריאטרית, הכולל לפחות שלושה מפגשים בחצי השנה האחרונה.

  זימון תור לרופא משפחה>
 
 1. רשימת הבדיקות הנדרשות לביצוע הערכה טרום בריאטרית >
2. הערכה טרום בריאטרית - במסגרת ההערכה יוודאו כי המועמד לניתוח עומד בקריטריונים הרפואיים, עבר את הבדיקות הנדרשות, וקיבל הדרכה וייעוץ טרם הניתוח.
 • ההערכה תתבצע במכוני הבריאטריה של מכבי המפורטים מעלה בלבד.
 • לאחר שיש בידכם את תוצאות הבדיקות, הפניית הרופא ומכתב מסכם מדיאטנית על תהליך הטיפול יש למלא ולשלוח את השאלון המצורף במייל או בפקס למכון שבו תרצו לבצע את ההערכה:
   ערכת הנחיות ושאלון לחברים מבוטחים מעל גיל 18
   ערכת הנחיות ושאלון לחברים מבוטחים מתחת לגיל 18
 • יש לקבוע תור להערכה במוקד 3555* לאחר שיש בידכם את תוצאות הבדיקות בצירוף הפניה הרופא ומכתב מסכם מדיאטנית.
 • עבור חברים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 64 תדון ועדת האישורים נוספת במכבי. תשובה מוועדת האישורים תגיע בדואר אל המטופל עד כחודש מיום הפניה.

 ניתוח חוזר:
 • אם עברה פחות משנה מאז הניתוח הקודם (בכל גיל): יש להגיש למשרדי המרכז הרפואי את כל החומרים שהוגשו להליך הערכה הראשוני בצירוף מכתב הערכה מרופא בריאטר. החומרים יועברו לוועדת אישור במטה מכבי
 • אם עברה יותר משנה מיום הניתוח הקודם: יש לבצע את כל תהליך ההערכה הטרום בריאטרית מחדש. בנוסף, למבוגרים מעל גיל 18 נדרש מכתב הערכה מרופא כירורג בריאטר. לילדים עד גיל 18 נדרש מכתב הערכה מרופא כירורג בריאטר, מכתב מפסיכיאטר ילדים ומכתב מאנדוקרינולוג.
  בתום הדיון, תשובת הוועדה תישלח בדואר אל החבר.
 • אישור ההערכה הטרום בריאטרית תקף לשנה בלבד.
3. היערכות לניתוח - לאחר קבלת אישור ההערכה הטרום בריאטרית לביצוע הניתוח, יש להביא אישור זה אל משרד המרכז הרפואי במכבי. בהתאם לכתוב באישור זה יוזמן האביזר המושתל ותופק התחייבות לניתוח.
   4. מעקב לאחר ניתוח - המעקב כולל עזרה בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, הדרכה לדיאטה רב שלבית ולמניעת חסרים תזונתיים, מעקב אחר קצב ירידה במשקל, הקניית כלים לשינוי הרגלי אכילה, עזרה בבעיות, קשיים והתלבטויות העולים לאחר הניתוח, ואפשרות למעקב קבוצתי לאחר חצי שנה של מעקב אישי.
        המעקב יתבצע במכוני הבריאטריה של מכבי בלבד, באמצעות מפגשים או באמצעות שיחות טלפון - לבחירת המטופל. עם קבלת תאריך הניתוח יש לתאם תור למעקב במוקד 3555*.

מידע רפואי אודות הניתוח במערכת "הסכמה מדעת"

כחלק מהתהליך המקדים לניתוח בריאטרי ובהתאם להנחיות הרופא, חברי מכבי יכולים לעשות שימוש במערכת "הסכמה מדעת". באמצעות המערכת תקבלו את כל המידע הרפואי החיוני על ההליך, לצד הנחיות והוראות לקראת ולאחר ביצועו בשפה מונגשת ופשוטה להבנה. על מנת להכנס למערכת, יש לקבל קוד כניסה מרופא כירורג בריאטר או ממכון בריאטרי של מכבי.
למידע נוסף על "הסכמה מדעת" >>
לא מצאתם פתרון? פנו אלינו