27 נובמבר 2021 כ"ג כסלו תשפ"ב

שאלות ותשובות לגבי חיסון בני נוער 12-16

למה לחסן את בני 12-16?

ככלל, תחלואת קורונה בקרב ילדים ובני נוער היא קלה יותר מאשר אצל מבוגרים, יחד עם זאת, נתוני העולם מראים שהסכנה קיימת גם לגבי ילדים וכן ישנן עדויות לבני נוער הסובלים מתסמינים ארוכי טווח לאחר שהחלימו.

יש לזכור כי מדובר בנגיף חדש, המערב מערכות שונות בגוף בנוסף למערכת הנשימה, והשלכות התחלואה לטווח הארוך עדיין לא ידועות לנו. מחלת הקורונה ממשיכה להדביק בעולם ולעיתים מתגלים וריאנטים חדשים שיתכן שחלקם יהיו מסוכנים יותר לילדים. החיסון צפוי להגן מתחלואה קשה ומסיבוכי המחלה.

כמו כן, חיסון בני גיל 12-16 יעזור להגיע מהר יותר לחסינות עדר בישראל ויאפשר חזרה בטוחה יותר לשגרה, תוך מניעת סיבוכי הקורונה בקרב ילדים והגנה על המבוגרים, שחסינותם נמוכה ועלולים להידבק מהילדים שאינם מחוסנים.

האם החיסון בטוח לבני נוער בגיל 12-16?

הרשות הפדרלית האמריקאית לתרופות (ה-FDA) אישרה את השימוש בחיסון של חברת פייזר (באישור חירום) נגד נגיף הקורונה החל מגיל 12. האישור מתבסס על תוצאות ניסוי קליני בתכשיר על מתבגרים בגילאי 12-15 שנים עם נתוני יעילות ובטיחות גבוהים ביותר.

בעקבות אישור זה, אושר החיסון גם בישראל.

מה תופעות הלוואי אצל מתחסנים בני 12-16?

לחיסון הקורונה יש תופעות לוואי קלות של כאב מקומי באיזור ההזרקה, חולשה, צמרמורת וכאב ראש. תופעות אלה חולפות לאחר כיומיים. באופן נדיר ישנן תופעות יותר משמעותיות, אך במחקר שקדם לאישור החיסון נמצא כי שכיחות תופעות הלוואי אצל בני נוער דומות לאלה שאצל מבוגרים צעירים.

למי מומלץ להתחסן בקבוצת הגיל 12-16?

משרד הבריאות ממליץ לחסן בהקדם בני 12-16 בדגש על קבוצות הסיכון הבאות:

  • ילדים הסובלים מגורמי סיכון לתחלואה קשה מהנגיף ביניהם: הסובלים מהשמנת יתר, דיכוי חיסוני, ילדים שעברו השתלת איבר או מח עצם, בעלי תסמונת גנטית, הסובלים מחלה נוירולוגית/ נוירו-מוסקלרית/ התפתחותית, הסובלים ממחלה ריאתית כרונית קשה, אי ספיקת כליות, אי ספיקת לב, סוכרת, מחלת אנמיה חרמשית או יתר לחץ דם ריאתי.
  • ילדים שהם בני בית או נמצאים במגע קרוב עם אחרים הסובלים מגורמי סיכון אלו לתחלואה קשה מהנגיף
  • בני נוער המתכננים נסיעה לחו"ל
מה הקשר בין הקורונה ודלקת שריר ומעטפת הלב

דלקת שריר הלב ומעטפת הלב היא מחלה נדירה בדרגות חומרה שונות, המופיעה לרוב לאחר זיהומים ויראליים. המחלה מתאפיינת בטווח רחב של תסמינים, החל ממחלה א-תסמינית (ללא תסמינים), דרך מחלה עם תסמינים של חום, כאבים בבית החזה וקוצר נשימה במאמצים, ועד מחלה שיכולה לחקות התקף לב ולגרום לשינויים באק"ג ולעלייה באנזימי שריר הלב.

מתוך מעל 5 מיליון מתחסנים בארץ, משרד הבריאות קיבל כ-140 דיווחים על דלקת שריר הלב תוך 30 יום מקבלת מנה של תרכיב נגד נגיף הקורונה. רוב הדיווחים היו לאחר קבלת המנה השנייה ותוך 6 ימים מקבלת מנה זו. מרבית המקרים (95%) היו עם תופעות קליניות קלות בלבד והופיעו בעיקר בקרב גברים בני 16-30.

הסיכון לפתח דלקת שריר הלב וקרום הלב כתוצאה ממחלת הקורונה גדולה בהרבה מאשר הסיכון לחלות במחלה כתוצאה מהחיסון.

האם בני נוער יכולים להגיע לבדם לקבל את החיסון?

כיוון שבני הנוער המתחסנים הינם מתחת לגיל 18, נדרש ליווי הורה לקבלת החיסון.

מתבגרים בני 12-16 חייבים להגיע בליווי הורה אחד לפחות.
נער מתחת גיל 16 שיגיע בליווי מבוגר אחר, שאינו אחד מהוריו, לא יוכל להתקבל לחיסון.

מעל גיל 16, אם הורה אינו יכול ללוות ללוות את בנו או בתו, עליו לשלוח אישור חתום, אותו יש להציג לסדרן ולאחות. האישור יתועד בתיק הרפואי.

להורדת טופס אישור הורה לחיסון >

להורדת טופס אישור הורה לחיסון באנגלית >