22 אוקטובר 2018 י"ג חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  03.10.2010  באדיבות ה 

דלקת גרון - מידע רפואי

Laryngitis
מעודכן לתאריך  03.10.2010  באדיבות ה 

הטיפול בדלקת גרון

דלקת גרון חריפה

דלקת גרון חריפה חולפת מעצמה, גם ללא טיפול, תוך שבוע ימים. כדי לעזור לתהליך ההחלמה של מיתרי הקול חשוב שלא לעשן ולא להיות בסביבה של מעשנים. שיעול ותנועות בליעה מוגזמות עלולים לגרום לגירוי מיתרי הקול.
המלצות נוספות כוללות:
  • שתייה מרובה של נוזלים ובעיקר מים (גם אם יש קושי בבליעה) למניעת התייבשות.
  • כדאי להימנע מתנועות של בליעה מיותרת או שיעול כיוון שהם גורמים לגירוי מיתרי הקול.
  • נטילת משככי כאבים דוגמת אקמול, דקסמול (פרצטמול), אדוויל, נורופן, ארטופן (איבופרופן) יקלו על סימפטומים של חום וכאבי ראש. אין לתת אספירין לבני נוער מתחת לגיל 16.
  • שימוש בלכסניות למציצה דוגמת קלגרון (ראפאתריפצין) סטרפסילס או גרגור בתמיסת מי מלח (כפית מלח בכוס מים פושרים) במשך 3 - 4 דקות מבלי לבלוע את התמיסה עשוי להקל על תחושת הכאב והצריבה בגרון.
  • שימוש במכשיר אדים או משאפי מנטול (ניתנים לרכישה ללא מרשם רופא) עשויים להקל על הנשימה.
  • יש להימנע מהפעלה מאומצת של מיתרי הקול כמו שירה, צעקה או אפילו לחישה לפרקי זמן ארוכים. אימוץ מיתרי הקול בזמן שהם מודלקים יחמיר את הדלקת ויאריך את משך ההחלמה.
  • בעת השינה מומלץ להניח את הראש על מספר כריות. הגבהת הראש תגן על מיתרי הקול מזרימה חוזרת (ריפלוקס) של נוזל מהקיבה לכיוון הוושט העלול להתרחש בזמן השינה.
 
בדלקת גרון על רקע נגיפי לא מטפלים באנטיביוטיקה, היות שהיא לא תעזור לריפוי. אם בדיקת המעבדה מראה שהגורם לזיהום היא חיידקי, תינתן במקרים רבים אנטיביוטיקה.

דלקת גרון ארוכת טווח

הטיפולים המומלצים לדלקת גרון ארוכת טווח תלויים בסיבה לדלקת הגרון.
הפסקת עישון היא הפתרון הטוב ביותר במידה שהגורם לדלקת הגרון היא העישון. למידע נוסף בנושא הפסקת עישון >>
במידה שדלקת הגרון נגרמת כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול הגורמת לגירוי הגרון, יש להפחית בצריכה ולהגביל אותה למקסימום של 3-4 מנות אלכוהול ליום לגבר ול 2-3 מנות לאשה. מנת אלכוהול מוגדרת כרבע ליטר של בירה, כוס קטנה של יין או 25 מ"ל משקה חריף.
אם הסיבה לדלקת הגרון הכרונית נובעת מזרימה חוזרת (ריפלוקס) של נוזל מהקיבה לכיוון הוושט (GORD) ידרשו טיפולים נוספים בכדי להגיע לשליטה על הסימפטומים. אחד הטיפולים המוצעים לטיפול בריפלוקס הוא מתן תרופות ממשפחת ה PPI מעכבי משאבת פרוטון. התרופה מפחיתה את ייצור החומצה על ידי הקיבה.
במידה שהגורם לדלקת הגרון היא תגובה אלרגית, יש לזהות את הגורם המסוים לכך ולהימנע ממנו במידת האפשר. במידה שלא ניתן להימנע מהגורם לדלקת ניתן ליטול תרופות אנטי היסטמיניות המטפלות בסימפטומים של האלרגיה.
שימוש בתרפיה קולית עשויה לעזור במידה שדלקת הגרון נגרמת כתוצאה משימוש לא נכון או מאמץ יתר של מיתרי הקול. תרפיה קולית היא סוג טיפול בדיבור ובשפה אשר מלמדת את המטופל כיצד להשתמש בקול שלו וכיצד ניתן על ידי כך לשפר את הסימפטומים. כמו כן, היא מספקת מידע בנוגע למניעת פגיעה עתידית בגרון.