21 יולי 2018 ט' אב תשע"ח
מעודכן לתאריך  14.09.2017  באדיבות ה 

שפעת עונתית - מידע רפואי

Seasonal flu
מעודכן לתאריך  14.09.2017  באדיבות ה 

מבוא לשפעת עונתית

שפעת עונתית, המכונה בלועזית אינפלואנזה, היא זיהום מדבק בדרכי הנשימה העליונות, הנגרם על ידי נגיף השפעת. מדובר במחלה ששכיחותה עולה באופן משמעותי בחודשי החורף. 
נגיף השפעת מועבר מאדם לאדם באמצעות טיפות רסס. הדבר מתאפשר על ידי מגע ישיר עם טיפות רסס הנובעות מהתעטשות או משיעול של אדם חולה או כתוצאה משאיפת אוויר המכיל טיפות אלו. אף מגע עקיף עם חפצים שאך זוהמו בנגיף, דוגמת טלפון, ידית של דלת, שלט של טלוויזיה או מעקה של מדרגות נעות יביא להדבקה. 
הסימפטומים העיקריים של המחלה כוללים חום גוף גבוה המופיע בפתאומיות, כאבי שרירים ותחושת כאב כללית. הם מופיעים כיומיים לאחר שאדם נדבק בשפעת ונמשכים בדרך כלל כשבוע ימים. על פי רוב יחמירו הסימפטומים ביומיים- שלושה הראשונים ולאחר מכן יוטבו בהדרגה. 
חולים בשפעת מסוגלים להדביק אחרים יום לפני הופעת הסימפטומים ובמשך 5-6 הימים העוקבים. ילדים ואנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת, כמו חולי סרטן, עלולים להיות מדבקים לפרק זמן ארוך יותר. מומלץ להימנע משהייה לא הכרחית במחיצת חולי שפעת בתקופה שהם מדבקים. 
אנשים מבוגרים מאוד, או אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון, עלולים לפתח סיבוכים כמו זיהום בבית החזה (דלקת סימפונות או דלקת ריאות) אשר עלולים להוביל למחלה קשה ואף לסכן חיים. מדי שנה נפטרים בישראל כמה מאות אנשים כתוצאה מסיבוכי מחלת השפעת. 
חיסון שנתי, לפני עונת השפעת, של אוכלוסיות הנמצאות בקבוצות סיכון הינו אמצעי יעיל למניעת מחלת השפעת וסיבוכיה. מומלץ להתחסן לפני עונת השפעת, היינו, מחודש אוקטובר ועד סוף חודש נובמבר. הרכב החיסון מתעדכן מידי שנה על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי (WHO) . כבכול ארבעת השנים שעברו החיסון השנה כולל גם את הנגיף שעלול לגרום לשפעת החזירים (H1N1/A). 
החיסון מוצע החל מגיל 6 חודשים. בישראל ניתן החיסון בזריקה אשר מכיל נגיפים מומתים. חיסון זה ניתן למבוגרים באמצעות הזרקה לתוך השריר בחלק העליון החיצוני של הזרוע, ואילו לתינוקות ולפעוטות עד גיל 3 באמצעות הזרקה לתוך השריר בחלק החיצוני של הירך.