20 אוגוסט 2018 ט' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  14.09.2017  באדיבות ה 

שפעת עונתית - מידע רפואי

Seasonal flu
מעודכן לתאריך  14.09.2017  באדיבות ה 

גורמים לשפעת עונתית

שפעת היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף ופוגעת ביונקים ובעופות. נגיף השפעת נמצא במיליוני טיפות הרסס אשר מותזות מהאף ומהפה של חולה, כאשר הוא מתעטש או משתעל. הטיפות הללו מתפזרות למרחק של עד מטר אחד והן מידבקות עד 24 שעות לאחר פליטתן, גם כאשר הן נמצאות על פני משטח קשה.
אדם הנושם טיפות אשר מזוהמות בנגיף, או נוגע בהן בידיו ולאחר מכן באות הידיים במגע עם פיו או אפו, חשוף להידבקות.
אדם הנוגע במשטח שזוהם על ידי טיפות נגועות בנגיף, עלול להעביר אותו באמצעות לחיצת יד. חפצים לשימוש יומיומי הנמצאים בבית או במקומות ציבוריים, דוגמת כלי אוכל, ידיות של דלתות, שלט של טלוויזיה, מכשירי טלפון או מעקה של מדרגות נעות, עלולים להיות מזוהמים בנגיף.

עמידות ומוטציה

כאשר אדם נדבק בנגיף, מתחילה מערכת החיסון לייצר נגדו נוגדנים. נוגדנים הם חלבונים אשר מסוגלים לזהות ולהדוף חיידקים או נגיפים שפלשו לגוף. הנוגדנים הם ייחודיים לנגיף או לחיידק המסוים שהגוף זיהה כפולש מזיק.
לגוף יש "זיכרון חיסוני" מסוים לפולש המזיק, ולכן לא תתרחש הדבקה נוספת במחלה בעקבות חשיפה לאותו מזיק. כאשר הנגיף משתנה, כלומר עובר מוטציה, "הזיכרון החיסוני" לא קיים לגביו ועל כן האדם יחלה שוב בשפעת.
השינוי המתמיד שעוברים נגיפי השפעת גורם לכך שבכל שנה יש צורך לפתח חיסון עונתי חדש.

סוגים של נגיפי השפעת העונתית

קיימים 3 סוגים עיקריים של נגיף השפעת העונתית:
  • נגיף מסוג A המופיע אחת לשנתיים-שלוש, שהשפעתו קשה יותר מסוג B. בכול פעם שהוא מופיע עובר הנגיף שינויים לזן חדש ולכן אין אנו מחוסנים מפניו, גם אם חלינו (חיסון טבעי) או התחסנו בעבר.
  • נגיף מסוג B הגורם לתחלואה נמוכה יותר מאשר A . הנגיף תוקף בעיקר ילדים צעירים. לרוב, בעקבות החשיפה לנגיף זה, מפתחת מערכת החיסון עמידות נגדו התקפה לשנים רבות.
  • נגיף מסוג C אשר גורם למחלה קלה בדומה להצטננות.
 

ההיסטוריה של השפעת

אבי הרפואה היפוקראטס, תיאר כבר לפני כ-2400 שנה סימפטומים של מחלת השפעת אצל בני אדם וזה היה התיעוד הראשון של מגיפת שפעת. קיים גם תיעוד של התפרצות מגיפת שפעת שאירעה בשנת 1781. מגיפה זו שהחלה באסיה גרמה לתמותה של קשישים רבים ברוסיה. מגפות שפעת עולמיות פורצות מדי 10-15 שנים.
מגפת השפעת הקטלנית ביותר בעת החדשה התרחשה בין השנים 1918 ל- 1919 וכונתה "השפעת הספרדית". במהלכה מתו מהמחלה למעלה מ-40 מיליון איש ברחבי העולם, יותר ממספר החללים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה.
מגיפות שפעת ידועות אחרות היו "השפעת האסייתית" (1957), "שפעת הונג קונג" (1968), "השפעת הרוסית" (1977) ו"שפעת העופות" (1997). מגפות אלה גרמו למותם של כ- 3.5 מילוני בני אדם.
"שפעת החזירים" (H1N1/A) התפרצה בחורף 2009 ברוב מדינות העולם וגרמה לתמותה בקרב אלפי בני-אדם. תרכיב החיסון נגד שפעת עונתית מכיל השנה גם את הנגיף שעלול לגרום לשפעת החזירים (H1N1/A). את הרכב החיסון קובע מידי שנה ארגון הבריאות העולמי (ה- WHO).