18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דלקת מכסה הגרון - מידע רפואי

Epiglottitis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

אבחון של דלקת מכסה הגרון

במקרה זה יש להבחין בין ילד ובין מבוגר.
דלקת מכסה הגרון היא מצב חרום בילדים. כאשר עולה חשד לדלקת מכסה הגרון (ילד בן 3-4 מרייר, יושב, עם חום גבוה וקוצר נשימה), יש לרוץ מיד לחדר ניתוח ולבצע צנרור קנה (אינטובציה). כיום, דלקת מכסה הגרון בילד היא אבחנה נדירה.
גם במבוגר, כאשר מתעורר חשד לדלקת מכסה הגרון, יש לוודא תחילה שהחולה נושם כראוי ושריאותיו מקבלות מספיק חמצן. כל בדיקה אחרת תתבצע רק לאחר שהושגה נשימה יציבה. חשד לדלקת של מכסה הגרון במבוגר תעלה כאשר המטופל סובל מחום גבוה, כאבי גרון קשים ובלוע לא רואים פתולוגיה מיוחדת. במקרה זה יש לבדוק את הלרינקס (בית הקול) באמצעות לרינגוסקופ.

לרינגוסקופיה גמישה

מדובר בבדיקה של הגרון באמצעות לרינגוסקופ, שהוא צינור אופטי דק המאפשר לרופא לאבחן את פנים הגרון. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית, על מנת למנוע הקאה.
השימוש בלרינגוסקופ נעשה רק בקרב ילדים בוגרים ובקרב מבוגרים. הסיבה לכך נעוצה בחשש שילדים צעירים עלולים לפתח חרדה מהמכשיר ומאופן השימוש בו, דבר אשר עלול להחמיר את קשיי הנשימה שלהם. במידה ואכן מדובר בדלקת של מכסה הגרון (אפיגלוטיס), האפיגלוטיס יראה בצקתי (תפוח) ואדום.

בדיקות נוספות

בדיקות דם - מבוצעת ספירה של כדוריות הדם הלבנות. רמה גבוהה של כדוריות דם לבנות מצביעה בדרך כלל על זיהום ממקור חיידקי ואילו רמה נמוכה עשויה להצביע על זיהום שמקורו וירלי. במידה והתפתחה מורסה (אבצס) במקום, יש לפתוח אותה ואז ניתן לקחת תרבית או ביופסיה במידת הצורך.
במידה שלאחר בדיקות אלו עדיין לא מושג אבחון וודאי, תבוצענה בדיקות נוספות, דוגמת צילום רנטגן או בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT - שיטת הדמיה של רקמות ואיברים בגוף).