20 ספטמבר 2018 י"א תשרי תשע"ט
מעודכן לתאריך  14.08.2011  באדיבות ה 

הצטננות - מידע רפואי

Common cold
מעודכן לתאריך  14.08.2011  באדיבות ה 

הטיפול בהצטננות

טיפול עצמי

במרבית המקרים החולה יכול לטפל בעצמו בביתו ללא צורך בהסתייעות ברופא. ההמלצות לטיפול כוללות:
 • שתייה מרובה של נוזלים. הגוף צריך להחזיר לעצמו נוזלים האובדים אגב הזעה מהחום ובשל הנזלת.
 • מנוחה בבית עד שמרגישים מספיק טוב כדי לחזור לתפקוד מלא בעבודה או בבית הספר.
 • אכילה של מזון דל בשומן, עשיר בסיבים תזונתיים וצריכה מרובה של ירקות ופירות (ההנחיה מתייחסת לאדם בריא בדרך כלל). ילדים רבים מאבדים את התיאבון בעת ההצטננות. זה מצב תקין כל עוד הוא נמשך מספר ימים. מומלץ שלא להכריח ילדים לאכול אם אינם רעבים.
 

מרק עוף

מספר מחקרים מצאו שמרק עוף מכיל מרכיבים אנטי דלקתיים המסייעים בהקלה על הסימפטומים של הצטננות. מחקרים אחרים לא מצאו כול עדות ליעילותו של מרק העוף. אכילה של מרק עוף, גם אם לא תועיל, וודאי לא תזיק.

טבליות אבץ עשויות לקצר הצטננות

חוקרים מאוניברסיטת הלסינקי שבפינלנד סקרו שורה ארוכה של מחקרים הנוגעים לקיצור משך ההצטננות ופרסמו את מסקנותיהם במגזין (The Open Respiratory Medicine Journal (2011 . ד"ר המילה מצוות המחקר טוען שנטילת טבליות אבץ עשויה לקצר את משך ההצטננות כדי 42%. טבליות המכילות מלחי אבץ אשר שונים מאצטאט האבץ ישיגו השפעה פחותה, כ- 20% בלבד.
אחד המחקרים הראשונים שבחן את השפעת האבץ על הצטננות (בוצע כבר ב- 1984) הוכיח שנטילת לוכסנית מסיסה המכילה 23 מיליגרם אבץ, מידי שעתיים של ערות, תקצר משמעותית את תקופת הצינון. פחות מ- 75 מיליגרם ליום לא ישיגו את ההשפעה המצופה.

אדים

שימוש במכשירי אדים, חמים או קרים, נועד להקל על הגודש בריריות באמצעות ריכוך הריר. בעקבות ריכוך זה נוצרת אפשרות להפטר מהריר בעזרת קינוח האף. הוספה של שמנים ארומאטיים למכשיר אדים חמים, למשל מנטול, אקליפטוס, קמפור או אורן, עשויה לסייע בפתיחת דרכי הנשימה באף.
לחילופין, ניתן להרתיח מים בסיר ולשאוף את האדים העולים ממנו, כאשר מגבת מכסה את הראש. יש להימנע ממגע של אדים חמים עם העיניים. הפעולה אינה מומלצת עבור ילדים בגלל הסיכון לכוויה.
השימוש במכשיר אדים מתאים גם לתינוקות ולילדים, אולם אין להוסיף שמנים ארומאטיים למכשיר האדים החמים כאשר מדובר בפעוטות מתחת לגיל 3 חודשים.

המלצות נוספות

 • גרגור מי מלח (כפית מומסת בכוס מים פושרים) עשוי להקל על סימפטומים של כאב גרון וגודש באף.
 • מי מלח (תמיסת סליין) בטיפות או בתרסיס עשויים להועיל לתינוקות ולילדים צעירים בהקלה על גודש באף.
 • משחות לשימוש חיצוני המכילות מנטול, דוגמת מנתולטום באלם או מנט – או קאפ, עשויות להקל על סימפטומים של הצטננות אצל תינוקות וילדים צעירים. יש למרוח את המשחה על בית החזה ועל הגב. אין למרוח את המשחה על הנחיריים היות שהדבר עלול לגרום לקשיי נשימה.
 • מציצת סוכריות מנטול להקלה על סימפטום של כאב גרון.
 

תרופות ללא מרשם לטיפול בהצטננות

משככי כאבים

משככי כאבים מיועדים להקלה על כאבים ולהורדת החום. התכשירים הנפוצים לטיפול בסימפטומים של הצטננות הם אקמול, דקסמול (פרצטמול), נורופן, אדוויל, ארטופן (איבופרופן) ואספירין.
ניתן ליטול פרצטמול ואיבופרופן לסירוגין במהלך היממה, בתנאי שלא עוברים את המנה המרבית המותרת.
בקרב נשים הרות פרצטמול היא תרופת הבחירה לשם הקלה על סימפטומים של חום וכאבים. יש ליטול את התרופה לפרק זמן קצר ככל האפשר.

אזהרות

 • אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16 מחשש לתסמונת ריי, ואף לא לנשים במהלך הטרימסטר השלישי של ההריון.
 • אנשים בעלי היסטוריה של כיב קיבה, אסתמה או מחלת כליות, צריכים להימנע מליטול תכשיר המכיל איבופרופן.
 • אין ליטול איבופרופן במהלך הטרימסטר הראשון והשלישי של ההריון, אלא אם כן הטיפול ניתן תחת השגחה רפואית.
 • לא מומלץ לשלב טיפול של פרצטמול עם איבופרופן אצל ילדים, מחשש לתופעות לוואי.
 

מפחיתי גודש

תרופות המכילות מפחיתי גודש מיועדות להפחתת הנפיחות במעברים באף, במטרה להקל על הנשימה. קיימת עדות חלקית בלבד ליעילותם של מפחיתי הגודש. מפחיתי גודש נמצאים בתכשירים הניטלים דרך הפה או בתרסיסי אף. הם נחשבים בטוחים לשימוש ולעיתים נדירות גורמים לתופעות לוואי.
מפחיתי גודש, דוגמת פסאודופדרין ופנילאפרין, נמצאים בתכשירים רבים לטיפול בהצטננות הניטלים בבליעה. למשל אקמול צינון, דקסמול סינוס, נוסידקס וקולדקס. הם עלולים לגרום לעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב אשר מובילים לתחושת ערנות ולכן השימוש בהם לפני השינה אינו מומלץ.
אין עדות ליעילותם של אנטיהיסטימינים או סירופים לשיעול לשם טיפול בהצטננות.

אזהרות

 • אין לתת לילדים מתחת לגיל 6 תכשיר המכיל מפחית גודש דרך הפה, בשל החשש מתופעות לוואי. כדאי להיוועץ ברוקח או ברופא לגבי מתן טיפול לילד מתחת לגיל זה.
 • ידועות תגובות בין תרופתיות בין מרכיבים מפחיתי גודש הניטלים בבליעה, לבין חלק מהתרופות נוגדות דיכאון וחוסמי בטא.
 • יתר לחץ דם, בעיות לב או גלאוקומה (לחץ תוך עיני) הם מצבים המצריכים התייעצות עם הרופא טרם נטילת תרופות המכילות מפחיתי גודש.
 • תכשירים רבים להקלה על סימפטומים של הצטננות, כוללים בנוסף למפחית הגודש גם משככי כאבים. במידה שאדם נוטל משכך כאבים נוסף, מומלץ שייוועץ ברוקח או ברופא טרם נטילת תרופות אלו
 

טיפות ותרסיסים המכילים מפחיתי גודש

טיפות ותרסיסים המכילים מפחיתי גודש, דוגמת אוטריווין (קסילומטאזולין) ואלרין (אוקסימטאזולין), פועלים מקומית באף ונחשבים בטוחים לשימוש בקרב מבוגרים וילדים מעל גיל שנתיים. המינון של מפחיתי הגודש בתכשירים המיועדים לילדים נמוך מזה של מבוגרים.

אזהרות

 • אין להשתמש בתרסיס אף המכיל מפחית גודש למעלה מ- 3 ימים ברציפות, או לעיתים תכופות. במידה שניטל לפרק זמן ארוך יותר הוא עלול להחמיר את הסימפטומים של הגודש.
 • אין לשלב שימוש בין תכשירים המכילים מפחיתי גודש אשר ניטלים בצורת טיפות או תרסיס, לבין תכשירים נוגדי דיכאון מקבוצת מונואמין אוקסידאז, בגלל תגובה בין תרופתית.
 

אנטיביוטיקה אינה מיועדת לטיפול בהצטננות

ההצטננות נגרמת כמעט בכל המקרים עקב זיהום נגיפי ולכן מתן אנטיביוטיקה אינו יעיל. מאידך, נטילת אנטיביוטיקה שלא לצורך עלולה לגרום בטווח הקצר לתופעות לוואי דוגמת בחילה ושלשולים, ובטווח הארוך להתפתחות עמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה.

טיפולים משלימים

הרפואה העממית, הרפואה הסינית ונטורופתים רבים ממליצים על טיפולים שונים לריפוי ולמניעה של הצטננויות. אחד מכל שלושה בריטים מאמין שוויטמין C מסוגל לרפא הצטננות, למרות שאין לכך כול עדות מדעית. רבים מאמינים שאכילה של שום ובצל, או נטילה של אכינציאה ופרופוליס, תחזק את מערכת החיסון ותקצר את משך תקופת ההצטננות. המחקרים הרבים שבוצעו לא הצליחו להוכיח באופן מדעי יעילות מובהקת של חומרים אלו.
לעומת זאת, הצטברו דיווחים על נזקים שנבעו משימוש לא נכון, או שימוש במינונים גבוהים מדי של ויטמין C, אכינציאה ופרופוליס.