25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הריון חוץ רחמי - מידע רפואי

Ectopic Pregnancy
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הגורמים להריון מחוץ לרחם

במרבית המקרים הסיבה להריון מחוץ לרחם אינה ידועה. חשוב להבין שאין כל דרך למנוע הריון מחוץ לרחם. קיימים מספר גורמים שמגדילים את הסיכון להריון מחוץ לרחם.

בעיות בחצוצרות

תפקיד החצוצרות להעביר את הביצית מהשחלה אל הרחם, באמצעות התכווצויות עדינות לאורך החצוצרה, ובסיוע ריסים עדינים שבדופן החצוצרה. לאחר ההפריה, דוחפים שרירי החצוצרה והריסים את העובר לכיוון הרחם, שם יושרש. מום או תקלה בתהליך זה, עלולים להתבטא בירידה בתנועתיות של החצוצרה, באופן שימנע את הגעת העובר לרחם.
סיבות שכיחות לפגיעה בתנועתיות התקינה כוללות:
  • זיהום קודם באגן עקב מחלת מין (כגון קלמידיה, PID, Pelvic Inflammatory Disease), שהורס את הריסים המרפדים את דופן החצוצרה, גורם להצטלקות בחצוצרה, ואף לחסימה מבנית. נשים שסבלו בעבר מזיהום, נמצאות בסיכון גבוה פי חמש להתרחשות הריון מחוץ לרחם בהשוואה לנשים שלא סבלו מזיהומים דומים.
  • שימוש בהתקן תוך רחמי למניעת הריון – התקן עלול לגרום להצטלקות בחצוצרות והוא מגביר את הסיכון לזיהום באגן, דברים שעלולים להביא להריון חוץ רחמי. יש להדגיש כי מדובר אך ורק במקרה של הריון המתרחש תוך כדי שימוש בהתקן, ולא בהריון שמתרחש לאחר הפסקת השימוש בו.
  • אנדומטריוזיס - זוהי מחלה שבה רקמה מהרחם חודרת אל חלל הבטן ונצמדת לאברי הבטן הפנימיים. אנדומטריוזיס עלולה לפגוע בחצוצרות, ולכן נשים הלוקות בה נמצאות בסיכון מוגבר להריון מחוץ לרחם.
 

גורמי סיכון אחרים

  • עישון – עישון נמצא כגורם אשר מעלה פי חמישה את הסיכון להריון מחוץ לרחם. הסיבה לכך נעוצה ככול הנראה בניקוטין שנמצא בסיגריות אשר מגביר את יכולת הכיווץ של החצוצרות. התרחשות עווית בחצוצרה עלולה להוביל לחסימת המעבר של העובר לכיוון הרחם.
  • ניתוחים קודמים, ובפרט ניתוחים באברי מערכת הרבייה, מגבירים את הסיכון להריון מחוץ לרחם. קשירת חצוצרות, או ניתוח אחר בחצוצרות, מגבירים מאד את הסיכון. נשים שעברו ניתוחים מסוג זה צריכות להיות במעקב צמוד מיד לאחר כניסתן להריון.
  • תרופות – תרופות הורמונליות מסוימות, כגון אלו המשמשות לטיפולי פוריות (איקקלומין ופרגונל), וכן אמצעי מניעה המכילים נגזרות של פרוגסטרון, מעלים את הסיכון להריון מחוץ לרחם. נשים שנכנסות להריון במהלך נטילת תרופות אלו צריכות להיבדק מיד עם היוודע דבר ההריון.
  • גיל – הסיכון להריון מחוץ לרחם עולה בצורה משמעותית אחרי גיל 35.
 
הסיכון שנשים אשר חוו בעבר הריון מחוץ לרחם, יחוו זאת פעם נוספת, עולה לכדי 10%. הסיכון של נשים מעל גיל 44 לחוות הריון חוץ רחמי עולים מ- 1% בכלל האוכלוסייה לכ- 8%.
כמחצית מהנשים שחוו הריון מחוץ לרחם, לא סבלו מכל גורם סיכון ידוע. התופעה התרחשה אצלן עקב סיבות בלתי ידועות.
אם אישה נמצאת בקבוצת סיכון, עליה להיות ערה לסימנים המאפיינים הריון מחוץ לרחם. כאשר היא נכנסת להריון, מומלץ שתפנה בהקדם לברור רפואי בכל מקרה של חשד להריון מחוץ לרחם.