23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הריון חוץ רחמי - מידע רפואי

Ectopic Pregnancy
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

אבחון הריון חוץ רחמי

על מנת למנוע סיכונים מיותרים וסיבוכים אפשריים, חשוב לאבחן הריון חוץ רחמי מוקדם ככל האפשר. ככל שההריון החוץ רחמי ימשך, כך תעלה מידת הנזק לחצוצרה.
ראשית יש לבצע בדיקת הריון כדי לוודא שהאישה אכן בהריון. במידה שכן תיערך בדיקה גינקולוגית פנימית ובדיקת אולטרא סאונד וגינאלית.
במהלך הבדיקה הגינקולוגית יחדיר הרופא שתי אצבעות לנרתיק וימשש באמצעות ידו השנייה את הרחם והשחלות דרך דופן הבטן. על ידי בדיקה זו יכול הרופא לבחון אם יש רגישות ברחם או בשחלות, והאם עקב נוכחות הריון הרחם או השחלות מוגדלים.
בסריקת האולטרא סאונד, ניתן יהיה לברר את מיקום שק ההריון. אם בבדיקה לא יראה שק הריון ברחם או בשחלות, אך תוצאת בדיקת ההריון הייתה חיובית, תבוצע לפרוסקופיה אבחנתית. הליך רפואי זה נועד לאפשר לרופא לבחון את אברי מערכת הרבייה בצורה קפדנית, ועל ידי כך לאתר את מיקום ההריון החוץ רחמי.
במידת הצורך, ניתן לבצע בדיקת דם למדידת רמת ההורמןן HCG. הרמות של הורמון זה עולות בתקופת ההריון, אך עקב תפקודה הירוד של השליה, כאשר ההריון מחוץ לרחם, הן תהיינה נמוכות בצורה משמעותית מהמצופה.
במהלך עשרת השבועות הראשונים של הריון תקין, רמות ה- HCG מכפילות את עצמן מדי יומיים. מדידות של רמת ההורמון תיערכנה במשך מספר ימים. אם רמות ההורמון שתימדדנה לא תוכפלנה, או תהיינה נמוכות מהמצופה, מדובר בסימן להריון מחוץ לרחם.