14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הפריה חוץ גופית - מידע רפואי על טיפולי IVF - מידע רפואי

IVF, In-Vitro Fertilization
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מבוא להפריה חוץ גופית (IVF)

הפריה חוץ-גופית (in vitro fertilization, IVF), ובלשון העם הפרית מבחנה, היא פעולה שבה ביצית של אישה מופרית מחוץ לגוף האישה, בתנאי מעבדה (in vitro) עם זרע של גבר. הביצית המופרית מוחזרת לרחם האישה להמשך התפתחות ההריון. משנקלטה הביצית המופרית ברחם יתפתח ההריון ככל הריון רגיל.
הפריה חוץ גופית מהווה תחליף להפריה המתרחשת באופן טבעי בחצוצרות האישה, בעת קיום יחסי מין. זהו אמצעי טיפולי המוצע לזוגות שאינם מצליחים להיכנס להריון באמצעות קיום יחסי מין.
ההפריה החוץ גופית הראשונה בבעלי חיים דווחה בספרות המדעית באמצע שנות השישים של המאה שעברה. התינוקת האנושית הראשונה נולדה מהפריה חוץ גופית באנגליה, בשנת 1978, לאם חסרת חצוצרות. בעשור הראשון שלאחר לידת תינוקת זו, נולדו ברחבי העולם למעלה מ- 5,000 תינוקות באמצעות הפריה חוץ גופית. כיום, הפריה חוץ גופית הפכה לשכיחה מאד.

אחוזי הצלחה של הפריה חוץ גופית

רק כ- 10-15% מהנשים המטופלות בהפריה חוץ גופית יולדות תינוק חי ובריא. אחוז ההריונות המושג באמצעות השיטה עומד על כ- 10-30%, אך כ- 20-40% מהריונות אלו יסתיימו בהפלה.

הפריה חוץ גופית במרפאות אסותא. לחצו למידע נוסף

למי מתאימה הפריה חוץ גופית?

אצל כשליש מהזוגות שאינם מסוגלים להרות באופן טבעי, הסיבה לעקרות היא בעיה שאינה ניתנת לפיתרון בחצוצרות האישה. עבור זוגות אלו מהווה הפריה חוץ גופית פיתרון מתאים. גם במקרים בהם האישה מפתחת רמות גבוהות של נוגדנים כנגד תאי הזרע של בן זוגה, ניתן להפרות את הביצית מחוץ לגוף האישה, ולהחזיר את העוברים לרחם להמשך הריון רגיל.
הפריה חוץ גופית מתאימה כפיתרון גם במקרים של עקרות בלתי מוסברת, כאשר הפוריות של כל אחד מבני הזוג נמצאה תקינה, אך הם אינם מצליחים להרות באופן טבעי, באמצעות קיום יחסי מין בלבד.
במקרים בהם האישה אינה מבייצת כלל, או שהיא סובלת מבעיות שחלתיות שמונעות הבשלה של ביציות, ניתן להשתמש לצורך ההפריה החוץ גופית בביצית של תורמת זרה. הביצית שנתרמה תופרה על ידי זרעו של בן הזוג, ותוחזר לרחמה של האישה לצורך המשך ההריון.
במקרים בהם האישה נושאת מחלה גנטית, ניתן להשתמש בתרומת ביצית, על מנת למנוע העברה בתורשה של המחלה לתינוק.
במקרים בהם הסיבה לחוסר הפוריות נובעת מתאי הזרע, ניתן לשלב תרומת זרע בתהליך ההפריה החוץ גופית.

פונדקאות

חלק ממקרי אי הפוריות נובע מאי היכולת של האישה להרות באופן טבעי (בעיקר עקב בעיות ברחם) או שהריון עלול לסכן את בריאותה, למרות שניתן להפיק ממנה ביציות בשלות. במקרים אלו ניתן לבצע הפריה חוץ גופית של ביציות בשלות עם זרע בן הזוג ולהחזירן לאחר ההפריה לרחם של פונדקאית בו יתפתח העובר.