26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הפריה חוץ גופית - מידע רפואי על טיפולי IVF - מידע רפואי

IVF, In-Vitro Fertilization
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

שיטות הפריה מתקדמות

מטרתה של ההפריה החוץ גופית היא להשיג הריון. על מנת לשפר ולהגדיל את הסיכוי להריון, מוצעות כיום שיטות חדשניות שבאות לתת מענה עבור אותם מקרים בהם נכשלה ההפריה החוץ גופית בשיטות המקובלות.

החזרה ישירה לחצוצרה (Zygote Intra Fallopian Transfer, ZIFT)

בשיטה זו, העוברים מוחזרים אל החצוצרה ולא אל רחם האישה. על פי דיווחים בספרות, השיטה מעלה באופן ניכר את שיעור השגת ההריונות (כ- 30-40% הצלחה). התנאי הראשוני לביצוע ZIFT הוא לפחות חצוצרה אחת תקינה. השיטה מתאימה במקרים בהם הסיבה לאי הפוריות נעוצה בתאי הזרע, או בעקרות בלתי מוסברת.
העוברים המוחזרים לחצוצרה הם בני 2-3 ימים. עוברים צעירים אלו עדיין אינם מסוגלים להשתרש ברירית הרחם ולכן עליהם להמשיך לשהות 2-3 ימים נוספים בחצוצרה, על מנת להגיע לרחם בשלב הבלסטוציסט ולעבור שם השרשה. מבחינה זו מדמה השיטה את תהליך ההפריה הטבעי אשר מתרחש בחצוצרה, שהיא האתר המועדף להפריה ולהתפתחות העובר עד להשרשה ברחם.
על מנת להחזיר את העוברים לחצוצרות תידרש לפרוסקופיה (שיטת ניתוח בפיקוח מצלמה) שמשמעותה חדירה פולשנית לתוך חלל הבטן. שיטת ZIFT מבוצעת בהרדמה כללית ואינה חפה מסיכונים דוגמת פגיעה באברי הבטן הפנימיים. לפיכך, על אף אחוזי ההצלחה, שיטה זו אינה קו טיפולי ראשון, אלא תוצע לזוגות שעברו יותר מארבעה ניסיונות כושלים של הפריה חוץ גופית.

שיטת GIFT) Gamete Intra-fallopian Transfer)

בדומה ל- ZIFT, גם שיטת GIFT מבוצעת באמצעות לפרוסקופיה ישירות לחצוצרה. בשיטה זו אין מדובר בהחזרה של עוברים, אלא של ביציות הנמצאות בתמיסה עם תאי זרע. ההנחה היא כי ההפריה עצמה תתבצע בחצוצרה, בדומה להפריה טבעית.

החזרת עוברים דרך דופן הרחם (Trans-mural, Sub-Mucosal)

מדובר בשיטה חדשה שטרם קיימים נתונים מדווחים אודות שיעורי הצלחתה. היא אפשרית גם כאשר החצוצרות של האישה אינן תקינות.
בשיטה זו מוחזרים עוברים בני 2-3 ימים דרך דופן הרחם (trans-mural) ישירות לרירית הרחם (Sub Mucosal). ההחזרה מבוצעת בהרדמה כללית קצרה, באמצעות מחט המוחדרת תחת הנחיית אולטרא סאונד. מאחר ששיטה זו פחות פולשנית מה- ZIFT או מה- GIFT, הסכנה לנזק לאברי הבטן הפנימיים קטנה יותר.

מיקרו-מניפולציה (הזרקת תא זרע לביצית, ICSI, Intra Cytoplasmic Sperm Injection)

במקרים בהם הסיבה לאי הפוריות נעוצה בליקוי בתאי הזרע (ספירה נמוכה או הפרעה בתנועתיות), מוצעות כיום שיטות להפריה חוץ גופית באמצעות הזרקה ישירה של תאי זרע לביצית.
שיטות אלו נקראות מיקרו-מניפולציה. מטרתן לסייע לזרע הלקוי לחדור לביצית ולהפרותה. המיקרו-מניפולציה נחשבת לפריצת דרך משמעותית בטיפול בעקרות הגבר, ומאפשרת השגרת הריון באמצעות תאי זרע בודדים. כאשר נוזל הזרע אינו מכיל תאי זרע כלל, ניתן כיום לשאוב זרע ישירות מצינורית הזרע באשך, או אף להפיק תאי זרע מדגימת רקמה של האשך.
מיקרו-מניפולציה מבוצעת בעזרת מיקרוסקופ עם מכשור מיוחד, שמאפשר הזרקה של תא זרע יחיד דרך צינורית זכוכית דקיקה, ישירות לתוך הביצית. תיתכן הזרקה ישירה של תאי הזרע מתחת למעטה החיצוני של הביצית, או באמצעות ניקוב חורים במעטה החיצוני, דרכם יכול הזרע לחדור.