19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הפריה חוץ גופית - מידע רפואי על טיפולי IVF - מידע רפואי

IVF, In-Vitro Fertilization
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

רפואה משלימה כחלק מהטיפול בהפריה חוץ גופית

הרפואה המשלימה מתייחסת לאדם כמכלול המורכב מבריאות גופנית, בריאות רגשית ובריאות נפשית. כיום מקובל לשלב שיטות של רפואה משלימה עם טיפולי הפריה חוץ גופית, על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה.
קיימים מחקרים המצביעים על כך שהרפואה המשלימה מועילה לשיפור האיזון ההורמונלי ואף תורמת להפחתת לחצים. אי פוריות וטיפולי פריון מהווים קושי רב, גורמים לא אחת ללחץ, עצבים ואף דיכאון. ידוע כי מועקה ולחצים נפשיים עלולים לפגוע בסיכויי ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית.
טיפולים משלימים כגון דיקור סיני, רפלקסולוגיה או שיאצו, עשויים להשרות רוגע, להקטין את מידת הלחץ ובכך לתרום לפעילות הורמונאלית תקינה. נשים רגועות נוטות לייצר יותר ביציות איכותיות ונוטות פחות להפלות חוזרות.
במחקר שפורסם בשנת 2008 בכתב העת הרפואי היוקרתי British Medical Journal, דווח על כך שדיקור סיני בסמוך להחזרת עוברים, משפר את שיעורי ההצלחה הן בהשגת הריונות והן בלידת תינוקות חיים, בקרב נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית.
לפי אחת ההשערות הדיקור משפר את זרימת הדם לרחם ומכאן תרומתו. בהקשר של טיפולי פוריות, דיקור סיני נמצא יעיל במקרים הבאים:
  • טיפול באי פוריות ללא טיפול נוסף, תרופתי או כירורגי.
  • כמשפר את סיכויי ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית.
  • בטיפול בעקרות בלתי מוסברת.
  • הקלה על תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי הניתן במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית.
  • שיפור איכות לקויה של תאי זרע, במקרים של עקרות גברית.
 
ברגע שמושג הריון, נמצא כי דיקור סיני יעיל בהקלה על סימפטומים אופייניים להריון, כגון בחילה והקאה, או כאב גב.
מאחר שחלק מהנשים ההרות פונות לדיקור סיני על מנת לטפל בתופעות שונות של ההריון (למשל בחילה והקאה), חשוב שכל אישה הרה הפונה לקבלת טיפול מסוג זה, תוודא שהמטפל מיומן וער לנקודות הבעייתיות שאסורות לדיקור בעת הריון.
ידוע שדיקור של הנקודות San Yin Chiao SP6 ו- He Gu LI4 יכול לגרום להפלה תוך 24 שעות, אך גם דיקור בנקודות נוספות יכול לגרום להתכווצויות של הרחם ולפגיעה בהריון.