21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אי פריון (בעיות פוריות) - מידע רפואי

Infertility, fertility problems
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

סיבות לאי פריון

כ- 10% מהזוגות שמנסים להרות נתקלים בבעיות אי פריון. כ- 35% מהמקרים מיוחסים לבעיות אצל הגבר, בעיקר בעיות בתפקוד המיני או בעיות של איכות הזרע הנובעות במקרים רבים מתנועתיות לקויה. כ- 45% מיוחסים לבעיות אצל האישה. כ- 20% מכלל מקרי אי הפריון יוגדרו כ'עקרות בלתי מוסברת', ולעתים 'עקרות פסיכולוגית'. 
בכ- 10% מהמקרים יתכנו מספר גורמים לאי הפריון. במהלך תהליך הברור יכול להתברר שקיימת יותר מסיבה אחת לאי הפריון, למשל שילוב של ליקוי באיכות הזרע עם בעיה מבנית בחצוצרה אצל האישה. במקרים אלו חשוב לשלב טיפול בשני בני הזוג, כדי להגדיל את הסיכוי להשגת להריון.
גורמים שיכולים להשפיע על כושר הפוריות הן אצל גברים והן אצל נשים כוללים:
  • משקל – משקל עודף הוכח כפוגע בפוריות. אצל נשים, עלול עודף משקל לפגוע בתהליך הביוץ התקין, אך גם תת משקל עלול לשבש את הביוץ עד כדי הפסקתו לחלוטין.
  • מחלות שמועברות במגע מיני – למשל קלמידיה שהיא מחלה המועברת במגע מיני. אצל נשים, קלמידיה גורמת לפגיעה בחצוצרות, ואילו אצל גברים נגרמת פגיעה בכיס האשכים.
  • עישון – העישון פוגע לא רק במצב הבריאות הכללית, אלא עלול לפגוע גם בפוריות.
  • לחץ – מצבי לחץ פוגעים במערכת היחסים הזוגית ועלולים לגרום לירידה בחשק המיני (ליבידו), ולהוריד את תדירות קיום יחסי המין בין בני זוג שמעוניינים להרות.
    מצבי לחץ קיצוניים עלולים לגרום מחד להפסקת הביוץ ומאידך לפגוע בייצור הזרע. עקרות פסיכולוגית, או עקרות בלתי מוסברת עלולה להיגרם על רקע של לחץ נפשי או חרדה. על מנת להקל על ההתמודדות עם המתח הנפשי שנילווה לתהליך הברור של הסיבות לאי הפריון, ובהמשך לטיפולי פוריות, מומלץ להיעזר בתמיכה נפשית אישית וזוגית של פסיכולוג.
  • גורמים סביבתיים ותעסוקתיים – חשיפה לחומרי הדברה מסוימים, מתכות וממסים עלולים לפגוע בכושר הפוריות אצל שני המינים.