01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אי פריון (בעיות פוריות) - מידע רפואי

Infertility, fertility problems
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אבחון של בעיות פוריות

כ- 85% מהזוגות יצליחו להרות באופן טבעי לאחר כשנה של ניסיונות. אם טרם הריתם לאחר שנה של ניסיונות, מומלץ לפנות לברור אצל רופא הנשים.
כיוון שכושר הפוריות של האישה דועך עם הגיל, אזי אם היא חוששת מבעיות אי פריון קיימות, או אם היא מעל גיל 35, מומלץ לפנות לרופא לתהליך ברור. רצוי ששני בני הזוג יגיעו לפגישה עם הרופא, כי מקורן של בעיות פריון עלול להיות אצל הגבר או אצל האישה, ובמקרים מסוימים אצל שני בני הזוג. שותפות מלאה בתהליך הברור והטיפול מסייעים בהקטנת הלחץ שלכשעצמו פוגע בפריון.

היסטוריה רפואית, מינית, וחברתית

רופא הנשים יערוך עם הזוג ברור מקיף של ההיסטוריה הרפואית, המינית והחברתית שלהם, על מנת לנסות לאתר גורמים שיש בהם להשפיע על כושר הפוריות, כגון:
  • ילדים – חשוב לברר האם האישה ילדה, הרתה או הפילה בעבר. במידה שהרתה האם היו סיבוכים בהריון או בלידה. אצל הגבר חשוב לברר אם יש לו ילדים ממערכות יחסים קודמות (עם בנות זוג אחרות).
  • משך הזמן בו מנסים להרות – במידה שמדובר בזוג צעיר ובריא, קיים סיכוי סביר שיוכל להרות באופן טבעי. 95% מהזוגות מצליחים להרות באופן טבעי לאחר שנתיים. לפיכך הרופא עשוי להמליץ פשוט להמשיך ולנסות.
  • מין – חשוב לברר אם קיימים קשיים בקיום יחסי המין שפוגעים בסיכוי להיכנס להריון.
  • משך הזמן שעבר מאז הפסקת השימוש באמצעי מניעה – חשוב לברר באילו אמצעי מניעה נעשה שימוש, מאחר שהשפעתם של אמצעי מניעה מסוימים פגה רק לאחר הפסקה ממושכת יחסית, ולא באופן מיידי.
  • תרופות – תרופות מסוימות גורמות לתופעות לוואי שמתבטאות בפגיעה בכושר הפריון. במידה שאחד מבני הזוג מטופל בתרופה כזאת, יתכן שניתן לשקול חלופות שאינן פוגעות בפוריות. חשוב ליידע את הרופא על כול תרופה שנוטל כול אחד מבני הזוג, ובכלל זה תרופות ללא מרשם או תרופות טבעיות.
  • אורח חיים – עישון, עודף או תת משקל וצריכת אלכוהול מופרזת עלולים להשפיע על כושר הפוריות. חשוב לדווח על כך לרופא.
 
לאחר בחינת הנתונים יערוך הרופא בדיקה גופנית, ויפנה את הזוג לבדיקות נוספות.