20 מרץ 2019 י"ג אדר ב תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.02.2010  באדיבות ה 

אי פריון (בעיות פוריות) - מידע רפואי

Infertility, fertility problems
מעודכן לתאריך  09.02.2010  באדיבות ה 

טיפול בבעיות פוריות

על פי "חוק ביטוח בריאות ממלכתי" משנת 1994, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה טיפולי פוריות כלולים בסל השירותים שקופות החולים מחויבות לספק למבוטחיהן. הטיפול אינו כרוך בתשלום של המטופלים ואין הגבלה על מספר הטיפולים עד ללידת שני ילדים. זוהי הצהרה חברתית שמדגישה את ההכרה של החברה הישראלית בחשיבות הבאת ילדים לעולם.

קיימות שלוש אפשרויות עיקריות לטיפול באי פריון:

  • תרופות שמסייעות לפוריות – ניתנות לנשים במטרה להשרות ביוץ.
  • טיפולים ניתוחיים הן בגברים והן בנשים. בנשים מדובר בניתוח של החצוצרות, ואילו בגברים מדובר בניתוחים לפרוסקופים לפתיחת חסימות בתעלות הזרע וטיפול בווריקוצלה (דליות בורידי האשכים).
  • סיוע בהתעברות – החל מהשבחת זרע, עבור להזרעה תוך רחמית ועד להפריה חוץ גופית. במידת הצורך ניתן להסתייע בתרומת זרע או ביצית.
 

תרומת זרע

כיום, רק במקרים נדירים יחסית יהיה צורך בתרומת זרע, כיוון שברוב המקרים ניתן להשיג זרע מבן הזוג. במקרים בהם נדרשת תרומת זרע מתורם תבוצע הפריה חוץ גופית.
42% מתורמי הזרע בישראל הם סטודנטים, 37% חיילים ו-20% אנשים מבוגרים יותר. התורמים מקבלים עבור כל מנת זרע 200-250 ₪. הדרישות שעל התורם לעמוד בהן מחמירות מאוד ולכן רק 3 מתוך 10 המבקשים לתרום (ואף פחות מכך) מקבלים אישור.
התורם צריך להצהיר:
  • שמצב בריאותו תקין וכי אינו סובל ממחלה מידבקת או מנכות פיזית או נפשית, מולדת או עקב תאונה, או עקב מחלה.
  • שאינו צורך סמים ולא צרך סמים בעבר וכי אינו סובל ממחלות מין.
  • שבני משפחתו לא סבלו ואינם סובלים מכל ליקוי פיזי או נפשי תורשתי.
 
התורם המיועד עובר בדיקה רפואית כללית ובכללה בדיקה גופנית ובדיקות דם להפטיטיס B ו-C ולטיי-זקס. הזרע של התורם המיועד נבדק כדי לאשר את תקינותו. ביום מתן התרומה עובר הזרע בדיקה לגילוי נוגדני HIV (איידס) וכך גם חצי שנה מאוחר יותר.