21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אי פריון (בעיות פוריות) - מידע רפואי

Infertility, fertility problems
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

טיפול בבעיות פוריות

על פי "חוק ביטוח בריאות ממלכתי" משנת 1994, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה טיפולי פוריות כלולים בסל השירותים שקופות החולים מחויבות לספק למבוטחיהן. הטיפול אינו כרוך בתשלום של המטופלים ואין הגבלה על מספר הטיפולים עד ללידת שני ילדים. זוהי הצהרה חברתית שמדגישה את ההכרה של החברה הישראלית בחשיבות הבאת ילדים לעולם.
קיימות שלוש אפשרויות עיקריות לטיפול באי פריון:

תרופות מעודדות ביוץ

כאשר הביוץ לא מתרחש באופן טבעי בגוף האישה, לעתים יומלץ להסתייע בתרופות שמטרתן להשרות ביוץ.
למידע נוסף על תרופות מחוללות ביוץ>

ניתוחים לטיפול בבעיות פריון

בנשים מדובר בניתוח של החצוצרות במטרה להקל על מעבר הביציות בדרכן לרחם ובגברים מדובר בניתוחים לפרוסקופים לפתיחת חסימות בתעלות הזרע וטיפול בווריקוצלה (דליות בורידי האשכים).

טיפולי פוריות לנשים ולגברים

קיימים מספר טיפולים שיכולים לסייע להתעברות - החל מהשבחת זרע, עבור להזרעה תוך רחמית ועד להפריה חוץ גופית. במידת הצורך ניתן להסתייע בתרומת זרע או ביצית.

הזרעה תוך רחמית והשבחת זרע

שיטת טיפול פשוטה המיועדת לזוגות שמסוגלים לייצר זרעים וביציות תקינים, אך מסיבות שונות אינם מצליחים להרות באמצעות קיום יחסי מין. לרוב תבוצע כאשר לגבר ספירת זרע נמוכה או תנודתיות ירודה, במקרה של אין אונות או במקרה שהסיבה לאי הפריון לא ברורה. סיכויי ההצלחה הם 15% בכל מחזור טיפול, כל עוד איכות הזרע תקינה והשחלות תקינות גם כן.
ההזרעה מבוצעת על ידי רופא קרוב ככל האפשר למועד הביוץ, לעתים במקביל לטיפול תרופתי שניתן לאישה להגברת הסיכוי להפריה. הזרע נאסף מהגבר ונברר. לעתים לפני החדרת הזרע לרחם, הזרע עובר טיפול מעבדתי המכונה ״השבחת זרע״. הזרעונים האיכותיים ביותר שנאספו מוחדרים אל הרחם דרך הנרתיק באמצעות צינורית פלסטיק עדינה.

הקפאת ביציות ושימור פוריות

הקפאת ביציות היא תהליך המאפשר לשמר ביציות לאורך חודשים ושנים ובכך מאפשר לאישה לדחות את מועד הקמת המשפחה ולתכנן הורות מאוחרת. עם הגיל חלה ירידה בכמות הביציות ובאיכותן. ככל שהביציות מוקפאות בגיל מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההצלחה להרות בעתיד מהביציות המוקפאות וללדת ילד בריא. השיטה היעילה ביותר היא הקפאת ביציות שעברו הפריה (הקפאת עוברים), אך ניתן להקפיא גם ביציות שלא עברו הפריה.
על פי החוק הישראלי להקפאת ביציות, מינואר 2011 כל אישה מגיל 30 עד 41 יכוליה להקפיא ביציות. אצל נשים מבוגרות יותר, ובפרט לאחר גיל 40, הסיכוי להצלחת הטיפול וללידת ילד בריא הוא קטן. סיכויי ההצלחה של הקפאת ביציות תלויים בהישרדות הביציות, בשיעור הפריית הביציות לאחר הפרשתן וביכולת השתרשות העוברים ברחמה של האישה.

הפריה חוץ גופית

בתהליך זה הביציות מוצאות מגוף האישה ומופרות בצלוחית בתנאי מעבדה, על ידי זרעונים שנאספו מהגבר. לפני איסוף הביציות האישה נוטלת תרופות המעודדות ייצור מוגבר של ביציות. לאחר ההפריה, העוברים שהתקבלו כתוצאה מהתהליך מוחזרים לרחם האישה. במטרה להגדיל את הסיכוי להריון, לרוב יותר מעובר אחד יוחזר לרחם. מסיבה זו, בהפריה חוץ גופית קיים סיכוי גבוה יותר להריונות מרובי עוברים (תאומים, שלישיות).
כיום קיימות שיטות חדשניות להפריה חוץ גופית שנותנות מענה למקרים שבהם נכשלו השיטות המקובלות להפריה חוץ גופית. שיטות אלה כוללות מיקרו מניפולציה, החזרת עוברים דרך דופן הרחם והחזרת עוברים לחצוצרה.

תרומת ביצית

לעתים בתהליך של הפריה חוץ גופית נחוצה תרומת ביצית. כיום קיים קושי להשיג תרומת ביצית מישראל ולכן פעמים רבות הטיפול מבוצע בעזרת תורמות ממדינות זרות. תורמת הביציות צריכה לעמוד בתנאים שנקבעו על ידי משרד הבריאות הישראלי, כגון בדיקות רפואיות, גנטיות ופסיכולוגיות ותשאול רפואי מקיף לשלילת היסטוריית מחלות או מצבים גנטיים תורשתיים. משרד הבריאות אינו מחייב ביצוע בדיקות גנטיות אך ניתן לבצען בהתאם לרצון ההורים המיועדים ובהתאם למוצא התורמת.
הביצית שנשאבה מהתורמת מופרית במעבדה עם זרעו של האב, והעוברים שהתפתחו כתוצאה ממהפריה יוחזרו לחלל הרחם של המטופלת. על מנת להגביר את סיכויי הקליטה של העובר, תקבל המטופלת טיפול הורמונאלי לפני החזרת העוברים לרחם וגם לאחריו ובמהלך ההריון, על פי הנחיות הרופא המטפל.

תרומת זרע

כיום, רק במקרים נדירים יחסית יהיה צורך בתרומת זרע, כיוון שברוב המקרים ניתן להשיג זרע מבן הזוג. במקרים בהם נדרשת תרומת זרע מתורם תבוצע הפריה חוץ גופית.
42% מתורמי הזרע בישראל הם סטודנטים, 37% חיילים ו-20% אנשים מבוגרים יותר. התורמים מקבלים עבור כל מנת זרע 200-250 ₪. הדרישות שעל התורם לעמוד בהן מחמירות מאוד ולכן רק 3 מתוך 10 המבקשים לתרום (ואף פחות מכך) מקבלים אישור.
התורם צריך להצהיר:
  • שמצב בריאותו תקין וכי אינו סובל ממחלה מידבקת או מנכות פיזית או נפשית, מולדת או עקב תאונה, או עקב מחלה.
  • שאינו צורך סמים ולא צרך סמים בעבר וכי אינו סובל ממחלות מין.
  • שבני משפחתו לא סבלו ואינם סובלים מכל ליקוי פיזי או נפשי תורשתי.
 
התורם המיועד עובר בדיקה רפואית כללית ובכללה בדיקה גופנית ובדיקות דם להפטיטיס B ו-C ולטיי-זקס. הזרע של התורם המיועד נבדק כדי לאשר את תקינותו. ביום מתן התרומה עובר הזרע בדיקה לגילוי נוגדני HIV (איידס) וכך גם חצי שנה מאוחר יותר.