21 אוגוסט 2018 י' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

דלקת אוזן חיצונית - מידע רפואי

Otitis externa
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

גורמים לדלקת באוזן החיצונית

סיבות שונות גורמות להתפתחות דלקת האוזן החיצונית. במקרים רבים ובעיקר במצב של דלקת ארוכת טווח, הסיבה להתפתחות המחלה נותרת בלתי ידועה.

הגורם לדלקת מקומית

הגורם לדלקת מקומית הוא זיהום בזקיק שערה הנמצא בתעלת האוזן החיצונית. לרוב החיידק סטאפילוקוקוס אאוראוס הוא הגורם לזיהום.

גורמים לדלקת חריפה מפושטת ולדלקת ארוכת טווח

הגורמים לדלקת החריפה ולדלקת ארוכת הטווח דומים, למרות שבמקרים רבים הגורם לדלקת ארוכת הטווח אינו ידוע.
  • זיהום חיידקי – החיידקים העיקריים האחראים לזיהום הינם פסאודומונס אאורגינוזה או סטאפילוקוקוס אאוראוס. במקרה של דלקת ארוכת טווח קיים קושי לאבחן באופן וודאי זיהום ממקור חיידקי.
  • דלקת באוזן התיכונה, המלווה בהפרשה לאורך זמן מהאוזן, עלולה בחלק מהמקרים לגרום לדלקת באוזן החיצונית.
  • זיהום פטרייתי – נגרם על ידי הזנים אספרגילוס וקנדידה אלביקנס. טיפול ארוך טווח בדלקת אחרת, באמצעות טיפות אוזניים אנטיביוטיות, או טיפות המכילות קורטיקוסטרואידים, עלול לגרום לזיהום פטרייתי שיביא לדלקת באוזן החיצונית.
  • תגובה אלרגית – שמפו, אטמי אוזניים או טיפות אוזניים עלולים לגרום לדלקת באוזן החיצונית, כתוצאה מהמגע של האוזן איתם. מכשיר שמיעה גורם פעמים רבות להזעה בחלק הפנימי של האוזן ולהתפתחות דלקת באוזן החיצונית.
 

גורמים המעודדים התפתחות דלקת באוזן החיצונית

מדובר בגורמים שאינם מהווים סיבה ישירה להתפתחות דלקת באוזן החיצונית, אולם הם מאפשרים את התפתחותה ביתר קלות.
  • פגיעה פיסית בתעלת האוזן החיצונית הנגרמת עקב גירוד, ניקוי מוגזם או החדרת מקלוני אוזניים לתוך האוזן. אף שימוש לא נכון במכשיר שמיעה וכן שימוש מוגזם באטמי אוזניים או באוזניות עלולים לגרום נזק לתעלת האוזן.
  • סביבה לחה – נוזלים החודרים לאוזן מגבירים את הסיכון להתפתחות דלקת של האוזן החיצונית. סביבה לחה נוצרת בעת שחייה (הסיכון עולה כאשר שוחים במים מלוכלכים) ועקב הזעת יתר כאשר שוהים באזורים חמים בעלי לחות גבוהה.
  • כימיקלים – שימוש בתרסיסי שיער וצבעי שיער בקרבת האוזן מגבירים את הסיכון לפתח את הדלקת. הדברים תקפים גם לגבי מרככי שעווה לאוזן.
  • סבוריאה (אזורים שמנוניים בצידי האף, המצח או הקרקפת אשר הופכים למגורים ומודלקים), אקנה, אקזמה ופסוריאזיס, מהווים גורם סיכון להתפתחות דלקת של האוזן החיצונית.