18 אוגוסט 2018 ז' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

דלקת אוזן חיצונית - מידע רפואי

Otitis externa
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

הטיפול בדלקת של האוזן החיצונית

המלצות כלליות לטיפול בשלושת הסוגים של דלקת באוזן החיצונית

 • יש למנוע חדירת מים לאוזן, למשל על ידי חבישת כובע בעת המקלחת או אגב שחייה. מומלץ לסלק בעדינות הפרשות או לכלוך מהאוזן על ידי ניגובה בעזרת צמר גפן.
 • לשם הקלת כאב באוזן ניתן ליטול תרופות משככות כאבים, למשל אקמול, דקסמול (פרצטמול), אדוויל, ארטופן או נורופן (איבופרופן). אין ליטול תרופות המכילות איבופרופן במידה שיש או היה כיב קיבה (אולקוס) או אסתמה. בכל מקרה של ספק מומלץ להיוועץ ברופא או ברוקח. אין לתת אספירין לאדם שטרם מלאו לו 16 שנים מחשש לתסמונת ריי.
 • יש להסיר מהאוזן כל פריט העלול לגרום לתגובה אלרגית, לרבות עגילים, אטמי אוזניים ומכשיר שמיעה.
 • מומלץ לטפל במחלות עור קיימות כמו פסוריאזיס, סבוריאה או אקזמה, אשר עלולות להחמיר את הדלקת באוזן החיצונית.
 • חומרים דוגמת נאומיצין או פרופילן גליקול הנמצאים בטיפות אוזניים, ידועים כחומרים המסוגלים לגרום לתגובה אלרגית. שימוש בטיפות אלו אינו מומלץ עבור אנשים בעלי נטייה להתפתחות תגובה אלרגית.
 

טיפול בדלקת מקומית

ברוב המקרים מסתיימת הדלקת מעצמה בתוך מספר ימים, כיוון שהפצעון או הפרונקל מתפקעים, הנוזל שבתוכם מופרש ובעקבות זאת מתרחשת החלמה. יחד עם זאת, הכאב וחוסר הנוחות הנגרמים עקב המצב הינם סיבה מספקת לקבלת טיפול.
לשם הקלה על הכאב ניתן ליטול משככי כאבים דוגמת אקמול, דקסמול (פרצטמול), אדוויל, ארטופן או נורופן (איבופרופן). ניתן להקל על הכאב גם באמצעות מגבת חמה המונחת על האוזן הנגועה.
דלקת מקומית שאינה מסתיימת בתוך שבוע מצריכה פנייה לרופא המטפל. במידה שהדלקת חמורה יינתן טיפול אנטיביוטי דרך הפה. אם הפצעון או הפרונקל גורמים לכאבים עזים ולנפיחות, יבוצע ניקוז של המוגלה.

טיפול בדלקת אוזן חיצונית חריפה ומפושטת

ברוב המקרים יש צורך לטפל בדלקת החריפה בעזרת טיפות אוזניים הניתנות במרשם רופא. הטיפות יכולות לכלול אנטיביוטיקה, קורטיקוסטרואידים להורדת הנפיחות, תרופה אנטי פטרייתית או חומר מכווץ. הן ניתנות בהתאם לגורם המחלה.
כאשר המקור לדלקת הוא חיידקי תינתנה טיפות אנטיביוטיות. במידה שהדלקת היא על רקע פטרייתי תינתנה טיפות המכילות מרכיבים אנטי פטרייתיים. במקרה זה אין לתת טיפול אנטיביוטי כיוון שהטיפול עלול לעודד צמיחה של הפטרייה.
לעיתים יש שילוב של מספר מרכיבים באותו התכשיר, למשל מרכיב אנטיביוטי ומרכיב קורטיקוסטרואידי.
משך הטיפול בדלקת באוזן החיצונית הינו 7-10 ימים. יש לסיים את הטיפול גם אם חלה הטבה לאחר 3 ימי טיפול.
במקרה שהדלקת קשה יהיה צורך לבצע שאיבה של הפרשות מתעלת האוזן החיצונית, על מנת לנקות את האוזן ולאפשר לטיפות האוזניים לפעול ביעילות. הפעולה מתבצעת באמצעות מכשיר שאיבה קטן. יתכן שיידרש גם שימוש בפתיל הספוג בתרופה, אשר מוחדר לתעלת האוזן החיצונית ומאפשר לה להגיע לקצה התעלה. יש להחליף פתיל זה כל 2-3 ימים.
לשם הקלה על הכאב ניתן ליטול משככי כאבים דוגמת אקמול, דקסמול (פרצטמול), אדוויל, ארטופן או נורופן (איבופרופן).

טיפול בדלקת אוזן חיצונית ארוכת טווח

על פי רוב הסיבה המדויקת להתפתחות הדלקת אינה ידועה. לפיכך ירשום הרופא מרשם המכיל טיפות אוזניים ללא מרכיב אנטיביוטי, למשך 7 ימים. המרכיב העיקרי בטיפות יכלול קורטיקוסטרואידים המשמשים להורדת הנפיחות.
בנוסף לטיפות האוזניים יינתן תרסיס המכיל חומצה אצטית, לשימוש יחד עם הטיפות. היות שמדובר במחלה ארוכת טווח, יימשך הטיפול המומלץ 2-3 חודשים. במידה שלא חל שיפור לאחר פרק זמן זה, יישקל טיפול בטיפות אוזניים המכילות מרכיב אנטי פטרייתי.
כאשר הדלקת באוזן נובעת ממחלת עור דוגמת סבוריאה, פסוריאזיס או אקזמה, ימליץ הרופא על טיפול במחלת העור לפני הטיפול בדלקת האוזן החיצונית.

המלצות לשימוש נכון בטיפות אוזניים

 • יש ליטול ידיים במים ובסבון טרם השימוש בטיפות אוזניים.
 • טרם השימוש בטיפות יש לנקות בעדינות, באמצעות צמר גפן, את האוזן החיצונית (בלבד!) מלכלוך ומהפרשות. אין להחדיר את מקלון האוזניים עמוק לתוך האוזן.
 • לפני השימוש יש לחמם את טיפות האוזניים לטמפרטורת החדר על ידי החזקת הבקבוק בכף היד במשך מספר דקות. זאת על מנת למנוע סחרחורת שעלולה להיגרם עקב המגע עם הטיפות הקרות.
 • לשם הזלפת הטיפות לאוזן יש לשכב על הצד, כשהאוזן הפגועה פונה כלפי מעלה. על מנת להחדיר ביעילות את הטיפות לאוזן וכדי לגרום ליציאת אוויר כלוא החוצה, יש למשוך ולדחוף את האוזן בעדינות. יש למלא את תעלת האוזן החיצונית בטיפות.
 • יש להישאר במצב שכיבה 3-5 דקות ולוודא שהטיפות לא זולגות החוצה מתעלת האוזן החיצונית. אם אין אפשרות להמתין פרק זמן זה, יש להכניס לאוזן למשך מספר דקות צמר גפן המכוסה בווזלין, או ספוג בטיפות האוזניים.
 • יש להשאיר את תעלת האוזן החיצונית בלתי מכוסה.
 • יש להקפיד שקצה בקבוק הטיפות לא יגע באוזן הפגועה, בחפץ או ביד, כדי למנוע את הזדהמותו.