21 אוגוסט 2018 י' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

דלקת אוזן חיצונית - מידע רפואי

Otitis externa
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

מניעה של דלקת האוזן החיצונית

נקיטת מספר אמצעים עשויה למנוע דלקת באוזן החיצונית. אלו כוללים הימנעות מפגיעה פיסית באוזן, שמירה על אוזן יבשה ונקייה וטיפול במחלות עור העלולות לעודד התפתחות דלקת.

קיסמי אוזניים

אין להחדיר לאוזן חפצים דוגמת קיסמי אוזניים לצורך ניקוי האוזן מהשעווה המצטברת. שעווה זו היא הפרשה טבעית של האוזן אשר גם דואגת להוציאה באופן טבעי החוצה. השימוש בקיסמי אוזניים עלול לדחוף את השעווה פנימה ובכך להקשות על הוצאתה. במידה שהצטברות של שעווה באוזן מהווה בעיה, יש לפנות לרופא ולא לנסות בה לטפל באופן עצמאי.

שמירה על אוזן יבשה ונקייה

  • בעת רחצה יש למנוע חדירה של מים, שמפו או סבון לתוך האוזן. רצוי לחבוש כובע רחצה, או להשתמש באטמי אוזניים העשויים סיליקון.
  • בעת השחייה מומלץ לחבוש כובע שחייה המגן על האוזניים, או להשתמש באטמי אוזניים העשויים סיליקון.
  • על מנת לייבש את האוזן לאחר הרחצה, או לאחר יציאה משחייה, מומלץ להשתמש במייבש שיער בטמפרטורה נמוכה. אין להחדיר קצוות של מגבת לתוך האוזן על מנת לייבש אותה. פעולה זו עלולה לגרום נזק.
  • לאחר סיום דלקת באוזן החיצונית מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית הקשורה למים לפחות למשך שבוע.
  • מומלץ להשתמש בטיפות או בתרסיסים המכילים חומצה אצטית אשר יעילים בשמירה על חומציות תקינה של האוזניים. תכשירים אלו נמכרים ללא מרשם רופא ועשויים למנוע דלקת באוזן החיצונית.
 

אלרגיות

אם אדם מפתח תגובה אלרגית לאביזרים המוחדרים לאוזן, דוגמת אטמי אוזניים, מכשירי שמיעה או עגילים, מומלץ להסירם. כאשר התגובה האלרגית היא קלה, היא תסתיים מעצמה. שימוש במכשירים ובתכשירים היפואלרגניים (בעלי סיכון נמוך לגרום לתגובה אלרגית) עשוי לעזור.

מחלות עור

חשוב לטפל במחלות עור כמו פסוריאזיס, סבוריאה או אקזמה העלולות להחמיר או לעודד התפתחות דלקת באוזן החיצונית.