15 אוגוסט 2018 ד' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

דלקת אוזן חיצונית - מידע רפואי

Otitis externa
מעודכן לתאריך  11.02.2010  באדיבות ה 

סיבוכים של דלקת האוזן החיצונית

סיבוכים הנגרמים כתוצאה מדלקת באוזן החיצונית הנם נדירים. יחד עם זאת ייתכנו מספר סיבוכים.

אבסס

הזיהום עלול לגרום להתפתחות קופסית מלאה במוגלה אשר נוצרת מסביב או בתוך האוזן הנגועה. לרוב מחלים האבסס מעצמו, אולם בחלק מהמקרים יהיה צורך לנקז את המוגלה.

היצרות של תעלת השמע

אחד מהסימפטומים של הדלקת הוא התהוות שכבה עבה ויבשה של עור בתעלת השמע שבאוזן. זו עלולה לגרום להצטמצמות פתח התעלה וכתוצאה מכך לפגיעה בשמיעה ובמקרים קיצוניים לחירשות. הטיפול בהיצרות תעלת השמע כולל מתן טיפות אוזניים.

קרע או דלקת בעור התוף

הזיהום עלול להתפשט לעור התוף, ובמקרים מסוימים לגרום להצטברות מוגלה בתוך האוזן הפנימית, ואף לקריעה של עור התוף. אדם שיש לו קרע בעור התוף מסוגל לחוש בטעם של תרופה הנמצאת באוזן ו"לנפח אוויר" דרך האוזן כאשר הוא צובט את אפו.
קרע בעור התוף מחלים בדרך כלל מעצמו בתוך מספר חודשים. יש להימנע ממגע של נוזל עם האוזן, כולל טיפות אוזניים, עד להחלמה מלאה של עור התוף. במקרה זה, לשם טיפול בדלקת ממקור חיידקי, תינתן אנטיביוטיקה דרך הפה.
על מנת להפחית את הכאב הנגרם כתוצאה מהקרע בעור התוף, ניתן להשתמש במשככי כאבים מסוג אקמול, דקסמול (פרצטמול), אדוויל, ארטופן או נורופן (איבופרופן). ניתן גם להניח מגבת חמה על האוזן.

צלוליטיס

זהו זיהום עורי על רקע חיידקי הנגרם כתוצאה מדלקת באוזן החיצונית. צלוליטיס מתרחש כאשר חיידק, אשר באופן רגיל אינו מסב נזק שעה שנמצא על פני העור, חודר לשכבות עמוקות של העור, באזור הפגוע מהדלקת. הזיהום עלול להתפשט מהשכבות של העור לרקמות אחרות, לבלוטות הלימפה ולזרם הדם. הטיפול היעיל הוא על ידי מתן אנטיביוטיקה.

דלקת ממאירה באוזן החיצונית

זהו סיבוך חמור ונדיר ביותר של דלקת באוזן החיצונית. במצב זה הזיהום מתפשט לעצם המקיפה את תעלת השמע. אנשים הלוקים במחלת הסוכרת, או שמערכת החיסון שלהם מוחלשת עקב מחלה דוגמת איידס, או כתוצאה מטיפול כימותרפי, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוך זה.
המצב מתבטא בכאבי אוזן וראש עזים, במראה עצם חשופה בתעלת השמע ומראה פנים נפול בצד של האוזן הפגועה.
סיבוך זה ניתן לטיפול באמצעות שילוב של טיפול אנטיביוטי והליך ניתוחי להסרת הרקמה הפגועה. בהיעדר טיפול מדובר במצב מסכן חיים.