02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

טרשת נפוצה - מידע רפואי

Multiple sclerosis
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

מבוא לטרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה), ששולטת בפעולות ובתפקודים השונים של הגוף, כמו תנועה ושיווי משקל.
מחלה אוטואימונית היא מחלה הנגרמת בשל פגם בפעולתה התקינה של מערכת החיסון, שבה הגוף תוקף את עצמו בשוגג, ובמקרה של טרשת נפוצה מערכת החיסון פוגעת בשלמות שכבת המגן שמצפה את העצבים.
כל סיב עצב במערכת העצבים המרכזית מוקף על ידי חומר שנקרא מיילין (myelin). המיילין מסייע להעברה מהירה וחלקה של המסרים והפקודות מהמוח לשאר הגוף.
הפגמים במיילין שנוצרים בעקבות המחלה גורמים להפרעה בהעברת המסרים מהמוח ולפגיעה בתקשורת בין המוח לשאר האיברים בגוף. זהו תהליך בלתי הפיך שמוביל, בסופו של דבר לפגיעה בעצבים עצמם.

ישנם ארבעה סוגים של טרשת נפוצה

  • טרשת נפוצה שפירה.
  • טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית.
  • טרשת נפוצה מתקדמת משנית.
  • טרשת נפוצה מתקדמת ראשונית.
 

תסמיני טרשת נפוצה

הסימפטומים של המחלה רבים ובלתי צפויים והם פוגעים בחולים שונים בצורות שונות, הכול תלוי ברמת הנזק שנוצר ואלו עצבים ניזוקו מהמחלה. המצבים הנפוצים ביותר כוללים בעיות בתנועה ובשיווי משקל, כאבים, עוויתות ונוקשות שרירים. במקרים קשים של טרשת נפוצה החולים מאבדים את היכולת ללכת או לדבר.
למרות שישנן עדויות שהמחלה מתפתחת בעקבות שילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים, הסיבה המדויקת להתפתחות טרשת נפוצה עדיין אינה מובנת במלואה. קשה לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים כי הסימפטומים מופיעים ונעלמים, לפעמים אף למספר חודשים.

הטיפולים בטרשת נפוצה

עדיין לא קיים ריפוי לטרשת הנפוצה והמדענים ממשיכים לחקור את תהליכי המחלה ואת הגורמים שלה. עם זאת, ישנם טיפולים רבים שנועדו לשפר את הסימפטומים של המחלה ולהקל את החיים איתם. הטיפולים כוללים תרופות ופיזיותרפיה.
טרשת נפוצה היא מחלה לכל החיים, אך אינה סופנית. תוחלת החיים של חולי טרשת נפוצה אינה שונה מזו של אנשים אחרים.

שכיחות המחלה

טרשת נפוצה היא המחלה הנוירולוגית (של מערכת העצבים) השכיחה ביותר בקרב אנשים צעירים. אמנם טרשת נפוצה עלולה להתפרץ בכל גיל, אך ברוב המקרים הסימפטומים מופיעים לראשונה בין הגילאים 20 ל- 40. המחלה שכיחה פי 2 בקרב נשים בהשוואה לגברים.