04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

טרשת נפוצה - מידע רפואי

Multiple sclerosis
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

סימפטומים של טרשת נפוצה

הסימפטומים של טרשת נפוצה הם רבים ומגוונים ויכולים להשתנות בצורה משמעותית מאדם לאדם. הפגיעה הנובעת מהמחלה היא במערכת העצבים המרכזית אשר שולטת בכל פעולות הגוף. לפיכך כאשר נגרם נזק לסיבי העצב שמעבירים את המסרים מהמוח, הסימפטומים עלולים להופיע בכל חלקי הגוף. אצל רוב האנשים שלוקים בטרשת נפוצה רק חלק מהסימפטומים באים לידי ביטוי. למעשה אין כמעט סיכוי שחולה טרשת נפוצה יפתח את כל הסימפטומים האפשריים.
הסימפטומים הנפוצים ביותר:

בעיות בתחושה העצבית

  • חוסר תחושה או חולשה בגפה אחת או יותר, שבדרך כלל מופיעה בכל פעם רק בצד אחד של הגוף, או בחלק התחתון של הגוף.
  • תחושת עקצוץ או כאב בחלקי גוף שונים.
  • תחושות כמו של זרם חשמלי שמופיעות עם תנועות מסוימות של הראש.
 

בעיות בראיה

ב- 25% מהמקרים של טרשת נפוצה הסימפטום הראשון שמתפתח הוא דלקת של עצב הראיה (optic neuritis). בדרך כלל נפגעת רק עין אחת. הדלקת גורמת לכאב מאחורי גלגל העין ולאיבוד חלקי של הראיה. תתכננה גם בעיות אחרות כמו ראיה כפולה, כאב בשתי העיניים, עיוורון צבעים מסוים וקושי במיקוד הראיה המכונה ניסטאגמוס ( nystagmus).

עוויתות וכיווץ שרירים

טרשת נפוצה גורמת לנזק לסיבי העצב במערכת העצבים המרכזית, דבר העלול לגרום לשרירים להתכווץ בצורה חזקה וכואבת (עווית). ייתכן שהשרירים יישארו מכווצים ויהפכו לנוקשים, תופעה המכונה ספאסטיות. מצב כזה עלול לפגוע ביכולת התנועה ובניידות.

כאב

שני סוגי כאב אופייניים לטרשת נפוצה, כאב עצבי וכאב שרירים.
הכאב העצבי נגרם בעקבות נזק לסיבי העצב במערכת העצבים המרכזית והוא מופיע ככאב דוקר, כרגישות קיצונית למגע או כתחושת בעירה.
כאב השרירים אינו נגרם ישירות על ידי המחלה, אך הוא עלול להופיע אם יש לחץ מוגבר על השרירים והמפרקים כתוצאה מעוויתות או מכיווץ שרירים.

בעיות בתנועה

טרשת נפוצה עלולה לפגוע בשיווי המשקל ובקואורדינציה (תיאום בין התנועות). הדבר עלול להקשות על ההליכה ועל הניידות, במיוחד כאשר יש עוויתות או כיווץ בשרירים.
המחלה עלולה לגרום גם לרעידות, להליכה בלתי יציבה או לסחרחורת, שיכולה להיות חמורה ולגרום לתחושה שהכול מסתובב.

בעיות קוגניטיביות

מושג זה מתייחס לבעיות בתפקודי מוח כמו חשיבה ולמידה. המחלה עלולה לגרום לבעיות בזיכרון ובלימוד דברים חדשים, לבעיות קשב וריכוז, לדיבור איטי או מבולבל ולירידה בקצב החשיבה.

בעיות רגשיות

אנשים שלוקים בטרשת נפוצה עלולים למצוא את עצמם בוכים או צוחקים ללא סיבה. כמו כן, הם עלולים לחוות דיכאון או חרדות.

עייפות ותשישות

עייפות קיצונית היא אחד הסימפטומים העיקריים של טרשת נפוצה. לעיתים התשישות מחמירה גם את הסימפטומים האחרים כמו בעיות שיווי משקל, ראיה וריכוז.

בעיות בשלפוחית השתן

טרשת נפוצה עלולה לגרום לשלפוחית השתן להיות פעילה יתר על המידה או פחות מידי. כשהשלפוחית פעילה מדי היא עלולה להתכווץ גם כשהיא לא מלאה ולגרום לחוסר שליטה במתן שתן. במקרה ההפוך, כששלפוחית השתן אינה פעילה דיה, זרימת השתן עלולה להיות מופסקת מבלי שתהיה תחושת התרוקנות.

בעיות מעיים

טרשת נפוצה גורמת לעיתים קרובות לעצירות, ולפעמים היא עלולה לגרום גם לחוסר שליטה ביציאות.

תדירות ההתקפים

הסימפטומים של טרשת נפוצה הם בלתי צפויים. ישנם חולים שהסימפטומים שלהם מתפתחים ומחמירים עם הזמן באופן קבוע, בעוד שאצל חולים אחרים הסימפטומים מופיעים ונעלמים לסירוגין. תקופות בהן הסימפטומים מחמירים מכונות חזרת המחלה או התקפים. התקופה שבה הסימפטומים משתפרים או נעלמים כליל נקראת הפוגה או רמיסיה.
רוב האנשים שלוקים בטרשת נפוצה, במיוחד בשלבים התחלתיים של המחלה, חווים התקפים רבים של הסימפטומים, שאחריהם באה הפוגה חלקית או מלאה.
התקף של טרשת נפוצה מוגדר כפרק זמן של לפחות 24 שעות, שבמהלכו מופיע סימפטום חדש או חלה החמרה של סימפטומים ישנים. ההתקפים יכולים להתרחש בכל עת ולהיות שונים בחומרתם בכל פעם שהם מופיעים.
לעיתים הסימנים והסימפטומים של טרשת נפוצה מופיעים או מוחמרים כתוצאה מעלייה בחום הגוף. במקרים מסוימים חזרה או החמרה של הסימפטומים עלולה להתפרץ בעקבות גורמים מעוררים חיצוניים כמו מזג אוויר חם, פעילות גופנית או הידבקות במחלה זיהומית.

ארבעה סוגים

ישנם ארבעה סוגים של טרשת נפוצה, שנבדלים על פי דפוסי התקפים וההפוגות.

טרשת נפוצה שפירה

הצורה הקלה יותר של טרשת נפוצה מאופיינת במספר קטן של התקפים, שאחריהם מתרחשת בכל פעם החלמה מלאה. אין ביטחון שבמקרה כזה המחלה תחלוף לגמרי ואף פעם לא תחזור. יתכנו התקפים אפילו אחרי שנים רבות של הפוגה.

טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית

זהו הסוג השכיח ביותר של טרשת נפוצה והוא מאופיין על ידי חזרות רבות של הסימפטומים עם הפוגות ביניהן. הישנות המחלה יכולה להימשך מספר ימים, שבועות או חודשים. אנשים הלוקים בסוג זה של המחלה עלולים לחוות סימפטומים חדשים בכל פעם, או לחוות חזרה של הסימפטומים שהיו להם בעבר.
אמנם קיימת אפשרות שהחולה יחלים לגמרי לאחר התקף, אך ברוב המקרים חל רק שיפור מסוים בסימפטומים מבלי שהם ייעלמו לחלוטין.

טרשת נפוצה משנית מתקדמת

צורה זו של טרשת נפוצה מאופיינת על ידי החמרה קבועה של הסימפטומים, עם או בלי התקפים. רוב האנשים שלוקים בטרשת נפוצה התקפית הפוגתית מפתחים עם הזמן טרשת נפוצה משנית מתקדמת.

טרשת נפוצה ראשונית מתקדמת

מדובר בסוג החמור ביותר של טרשת נפוצה. אצל אנשים שלוקים בסוג זה של המחלה אין בדרך כלל התקפים והפוגות, אלא סימפטומים אשר ממשיכים להחמיר בהתמדה.