26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

מחלת פרקינסון - מידע רפואי

(Parkinson's disease)
מעודכן לתאריך  14.02.2010  באדיבות ה 

סימפטומים של מחלת פרקינסון

הסימפטומים של מחלת פרקינסון הם קלים תחילה ומחמירים בהדרגה, ללא סדר או מתכונת קבועה. המחלה משפיעה על כל חולה באופן שונה, הן מבחינת מגוון הסימפטומים והן מבחינת חומרתם. אף התגובות של החולים לטיפולים משתנות מפרט לפרט.
קיימים 3 סימפטומים עיקריים של מחלת פרקינסון:

איטיות בתנועה (ברדיקינזיה)

ביצוע תנועות הופך לקשה יותר ויותר. המחלה גורמת לאיטיות בביצוע המשימות והמטלות השונות, למשל קימה מישיבה על כיסא. בנוסף לכך, נפגעת גם הקואורדינציה (יכולת התיאום) של תנועות הגוף. רבים מהמבוגרים מייחסים את האטת התנועות שלהם לגילם המתקדם ולכן אינם מאובחנים כחולי פרקינסון, עד להופעת סימפטומים נוספים.

רעד

הרעידות מתחילות בדרך כלל באחת הידיים או באחת הזרועות. לרוב זה קורה כשחלק הגוף שנפגע נמצא במנוחה. הרעד פוחת כשמשתמשים בו ומזיזים אותו. הרעידות עלולות להחמיר במצבי לחץ וחרדה.
יחד עם זאת, הופעת הרעידות אינה נובעת בהכרח מפרקינסון. סימפטום זה עלול להופיע גם במחלות נוספות כמו פעילות יתר של בלוטת התריס (היפר-תיירואידיזם), טרשת נפוצה, דלקת במוח (אנספליטיס) ואלכוהוליזם.
למרות שרוב האנשים מקשרים בין מחלת פרקינסון לבין הרעידות, כ- 30% מחולי הפרקינסון לא יחוו את הסימפטום.

נוקשות שרירים

במחלת פרקינסון נוצרים מתח ונוקשות משמעותיים בשרירים, עד כדי קושי בביצוע מטלות יומיומיות פשוטות. החולה עלול להתקשות בקימה ממושב או להתהפך מצד לצד במיטה. במצב כזה עלול להופיע גם קושי בביצוע התנועות העדינות של האצבעות, בהבעות הפנים ובשפת הגוף.
סימפטומים נוספים הקשורים למחלת פרקינסון כוללים:
 • עייפות.
 • עצירות וחולשה של שלפוחית השתן.
 • דיכאון.
 • בעיות כתיבה, דיבור ושיווי משקל.
 • קושי בבליעה.
 

פרקינסוניזם (מחלות דמוי פרקינסון)

הסימפטומים העיקריים של מחלת פרקינסון (רעד, נוקשות ואיטיות בתנועה) הם גם הסימפטומים העיקריים של פרקינסוניזם, קבוצת מחלות שמתוכן מחלת פרקינסון היא הנפוצה ביותר.
מחלות אחרות, נדירות יותר, המשתייכות לקבוצה:
 • MSA (אטרופיה רב-מערכתית)
  מחלה ניוונית הפוגעת במספר מערכות במוח שמשפיעה על התנועות של הגוף. היא נובעת מהידרדרות ביכולת העברת הפקודות הנוגעות לתנועתיות מהמוח לשרירים ולגפיים.
 • Progressive Supranuclear Palsy) PSP)
  מחלה ניוונית של המוח, שמתפתחת בגיל מבוגר יותר בהשוואה למחלת הפרקינסון. היא מאופיינת בכך שבנוסף להפרעות בתנועה ובשיווי משקל נגרמת גם הפרעה בראיה.